kojec fot. Adobe Stock

Chcesz zrobić kojec dla psa? Sprawdź, jak to zrobić!

Jeśli masz psa stróżującego lub takiego, który przez cały rok mieszka na zewnątrz domu, musisz mu zapewnić oprócz wygodnej i ciepłej budy wygodny kojec. Jaki powinien być, by zwierzak czuł się w nim dobrze?
Małgorzata Świgoń / 06.03.2019 14:34
kojec fot. Adobe Stock

Zagroda dla psa średniej wielkości o masie ciała ok. 20 kg powinna mieć powierzchnię (bez budy) co najmniej 6 m kw. Dla każdego następnego psa należy doliczyć 3 m kw.

Należy zadbać, aby podłoga, ogrodzenie oraz inne urządzenia, które znajdują się w środku były bezpieczne, wykonane z materiałów, które nie zaszkodzą psu, nie skaleczą go i nie spowodują innych urazów. Ważne, by ogrodzenie było odpowiednio wysokie, w dobrym stanie, aby uniemożliwiło czworonogowi wydostanie się na zewnątrz.

Jeśli kojec ma podłogę, to powinna być ona wykonana z materiału termoizolacyjnego i skonstruowana w taki sposób, by mogła w nią wsiąkać woda lub miała zapewniony odpływ. Wnętrze zagrody zawsze powinno być suche i czyste.

Kojec na właściwym miejscu - podstawa planowania

Przy budowaniu zagrody koniecznie weź pod uwagę jej położenie. Bliskość ruchliwej ulicy sprowokuje psa do nieustannego szczekania, co może być uciążliwe dla sąsiadów. Jeśli zagroda jest oddalona od domu, to trzeba ją dobrze zabezpieczyć przed możliwością wejścia obcych osób. Najlepiej zbudować rodzaj przedsionka lub dodatkowego ogrodzenia, które dodatkowo zabezpieczą bezpośredni dostęp do psa.

Nie skazuj psa na samotność!

Pies pozostający w zagrodzie potrzebuje kontaktu z człowiekiem.  Niewielka przestrzeń, którą właściciel oddał mu do dyspozycji jest rodzajem więzienia i niekorzystnie  wpływa na psychikę zwierzęcia. Psa trzeba wyprowadzać na dłuższe spacery, bawić się z nim, poświęcać mu uwagę. Z pewnością nie powinien się nudzić. Dobrym zajęciem może być ogryzanie kości lub poszukiwanie przysmaków w zabawkach typu kong. Uwaga! Pies zawsze musi mieć też dostęp do świeżej wody!

Czytaj też:
Co zrobić, gdy pies sika na rośliny w ogrodzie?
Jak oduczyć psa kopania dziur?
Jak opanować podekscytowanie psa na spacerze?

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)