POLECAMY

Chart angielski whippet - charakterystyka rasy

Chart angielski whippet to strzał w dziesiątkę, jeśli szukasz psa, z którym aktywnie spędzisz czas. Łagodny, wierny i łatwo adaptujący się, ma zadatki na psa idealnego. Dowiedz się o nim więcej!

chart angielski whippet

fot. Fotolia

Historia rasy chart angielski whippet

Podobnie jak w przypadku bernardynów, historia charta angielskiego nie jest do końca jasna. Na konkursach piękności pojawiał się od 1890 r., ale początków jego drzewa genealogicznego należy szukać znacznie wcześniej. Już w 1650 r. odnajdujemy jego ląd we Francji. Pewien zwolennik Stuartów ofiarował dwa małe charty Henrietcie, siostrze Karola II, króla Anglii. Wkrótce psy te stały się źródłem natchnienia dla artystów malarzy. Whippeta, jako luksusowego psa szlachetnie urodzonych, okazjonalnie używano do polowań. Pod koniec XIX w. charty zaczęły startować na wyścigach, goniąc zające lub sztuczne przynęty.

Pielęgnacja charta angielskiego whippeta

Dla wielu osób chart to pies wychudzony. Jest to jednak fałszywy pogląd, gdyż odpowiednio żywiony whippet jest po prostu smukły, zgodnie ze swą konstrukcją. Co prawda chart angielski nie odznacza się nadmiernym apetytem, ale zdarzają się wyjątkowe osobniki ze skłonnościami do obżarstwa. Krótka sierść whippeta nie zatrzymuje kurzu ani wilgoci, dlatego też pielęgnacja psa nie wymaga częstych zabiegów. Można ograniczyć się do małego masażu kauczukową rękawiczką, by uwolnić psa od martwych włosów podszerstka.

chart angielski whippet

fot. Fotolia

Polecamy: Zdrowie psa - poradnik

Chart angielskie jest psem bardzo czystym, nie wydziela charakterystycznego psiego zapachu. Wbrew pozorom, charty nie potrzebują wielkich przestrzeni do biegania. Wystarczy spacer po parku i chwila zabawy, a pies w każdym wypadku będzie zachwycony, że może towarzyszyć swemu panu. U whippeta obserwuje się pewną tendencję do drżenia, oznacza to zniecierpliwienie, rozdrażnienie czy podekscytowanie.

Cechy charakteru i opieka nad chartem anielskim

Chart angielski charakteryzuje się zrównoważonym charakterem, umiarkowanym temperamentem i wysokim stopniem posłuszeństwa. Whippet jest bardzo tolerancyjny wobec dzieci oraz obcych osób. Jest to pies bardzo towarzyski, bez cienia agresywności. Uważajmy więc, aby dzieci, z którymi uwielbia zabawę, nie dokuczały mu zanadto. Z powodu łagodności nie można na niego liczyć jako na stróża domu.

chart angielski whippet

fot. Fotolia

Pies tej rasy potrafi bardzo szybko dostosować się do nowych sytuacji i jak na charta nie potrzebuje wyjątkowo dużej przestrzeni życiowej. Co prawda wymaga on zaspokojenia potrzeb ruchowych, jednak nie jest do tego wymagane wielkie pole za domem. Pamiętajmy jednak, że w wieku młodzieńczym wymaga dużo ruchu i kontaktu z właścicielem.

Zdrowie whippeta

Skóra charta angielskiego jest cienka i delikatna, wymaga pielęgnacji odpowiednimi przyrządami. W przypadku tej rasy bardzo często spotykane są alergie pokarmowe i kontaktowe. W starszym wieku zdarzają się kłopoty z krążeniem, nowotwory i problemy z kręgosłupem. Whippet jest dość wrażliwy na surowe, zewnętrzne warunki atmosferyczne, zarówno mróz jak i silne nasłonecznienie. Dzienną porcję pożywienia należy dzielić na dwa posiłki. Najlepiej, jeśli przynajmniej jeden posiłek będzie składał się z wyłącznie naturalnych składników.

Zobacz całą: Encyklopedię ras psów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Czy