jamnik fot. Fotolia

Agresja psa wobec innych psów

Nasza czytelniczka ma problem z agresją swojego psa wobec innych psów. Gdy jej pies zobaczy innego pupila w pobliżu, ciągnie za smycz, warczy i próbuje się na niego rzucić. Jak ma sobie poradzić z jego agresją – na pytanie odpowiada nasz ekspert.
/ 04.04.2013 11:19
jamnik fot. Fotolia

Pytanie czytelniczki

Jak mam zapanować nad moim psem podczas spaceru?

Mam problem z moim psem - mieszańcem jamnika długowłosego. Kiedy zabieram go na spacer i spotykamy innego psa, mój pupil ciągnie za smycz, aby podejść bliżej. Jak już podejdziemy do jakiejś osoby z psem porozmawiać, to mój pies ciągnie, szczeka, warczy i próbuje się rzucić na tego psa. Postanowiłam zakładać mu kaganiec, ale to nie pomogło, a co gorsza nasiliło wcześniejsze zachowania. Jak mam zapanować nad moim psem podczas spaceru? ~ Czytelniczka

Odpowiedź eksperta

Odpowiednia ilość ruchu

Po pierwsze proszę sobie odpowiedzieć na pytanie – na ilu spacerach dziennie jest pies i jak długie są to wyjścia. Proszę pamiętać, że zwierzęta potrzebują minimum trzech spacerów w ciągu dnia, z czego jeden z nich powinien trwać co najmniej pół godziny. Wybiegany i zmęczony pies to szczęśliwy pies.

Obserwacja psa i jego postawy

Po drugie – na podstawie krótkiego opisu nie można określić podłoża warczenia Pani psa. Żeby to zrobić, potrzebne są takie informacje jak: postawa psa, jeżenie (lub nie) sierści, ułożenie uszu, ogona itp. Jeżeli pies jest zjeżony, stoi na sztywnych, wyprostowanych łapach, pokazuje zęby, ma naprężony ogon, przydatnym może okazać się kaganiec, do którego psa trzeba wcześniej przyzwyczaić (zakładając go wcześniej w domu na kilka minut i stopniowo zwiększając ten czas, przy jednoczesnym częstowaniu psa smakołykami).

Kontakt z innymi psami

Czy pies miał w przeszłości złe doświadczenia z innymi psami? Jeżeli tak, to trzeba mu to skojarzenie zastąpić nowym – dobrym. W tym przypadku również można kojarzyć inne zwierzęta z czymś przyjemnym – z jedzeniem, zabawą. Proszę również nie zapominać, że psy potrzebują kontaktów z innymi czworonogami. Jeżeli podczas spaceru ograniczamy zwierzęciu takie społeczne kontakty (na przykład poprzez odciąganie, napinanie smyczy itp.), możemy skojarzyć inne psy z czymś niepokojącym, groźnym, z czymś na co trzeba warczeć i szczekać. Jeżeli pozwolimy naszemu psu na obwąchanie się z innym zwierzęciem, zapoznanie, może się okazać, że reakcja naszego psa była tylko chwilowa i nie potrzebnie się stresowaliśmy.

Zobacz też: Pies zaczepia inne psy – jak temu zaradzić?