Jak nauczyć psa opanowania na spacerze? fot. Fotolia

Adopcja psa ze schroniska krok po kroku

Chciałabyś adoptować psa ze schroniska, ale nie wiesz jak wygląda cały proces adopcyjny? Zastanawiasz się w jaki sposób przygotować dom i domowników na przyjęcie adoptowanego psa? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co może spotkać cię na drodze adopcyjnej.
/ 21.02.2013 11:58
Jak nauczyć psa opanowania na spacerze? fot. Fotolia

Adopcja psa ze schroniska krok po kroku

Przemyślana decyzja  o adopcji

Psy ze schroniska często mają za sobą traumatyczne przeżycia. Utraciły swój dom lub nigdy go nie miały. Możliwe, że w przeszłości były okrutnie traktowane. Z uwagi na swoje doświadczenia mogą okazać się niezdyscyplinowane, wrogo nastawione do ludzi lub strachliwe. Miewają napady lęków i bywają agresywne w stosunku do ludzi lub zwierząt. Często cierpią na choroby przewlekłe – niewydolność trzustki,  zapalenie spojówki czy padaczkę oraz skórne takie jak: nużyca, świerzbowiec, pchły i wszy. Przez to wymagają drogiej i czasochłonnej pomocy lekarza weterynarii. Musisz wziąć pod uwagę, że wybrany przez ciebie psiak, będzie potrzebował znacznie więcej czasu, uwagi i cierpliwości, a często i nakładów finansowych, niż pierwotnie zakładałaś. Dlatego decyzja o adopcji musi być przemyślana i podjęta przez wszystkich domowników.

Zobacz też: Socjalizacja psa ze schroniska - trzyletnia suka rasy wyżeł

Wybór psa do adopcji

Kolejną kwestią, którą musimy rozważyć, jest to, jakiego psa chcemy mieć. Czy ma być młody czy stary. Szczeniaki cieszą się ogromną popularnością. Młodego psa możemy wychować od podstaw i nie musimy martwić się o jego przeszłość.  Adopcja dorosłego psa wymaga odwagi. Możemy trafić na psa spokojnego lub agresywnego, dlatego warto go poznać przed adopcją. Kilka odwiedzin i spacerów pozwoli rozwiać obawy. Pamiętajmy o tym, aby wybrać psa, który będzie pasował do naszego stylu życia i warunków mieszkalnych. Jeśli mieszkasz w bloku zastanów się nad psem, który jest mały i nie potrzebuje zbyt dużo ruchu.  O pomoc w wyborze psa możemy prosić pracowników schroniska.  Wolontariusze zazwyczaj znają swoich podopiecznych, dlatego warto umówić się na spotkanie i zadać kilka pytań.

Zobacz też: Jakiego psa wybrać – dorosłego czy szczeniaka

Polecamy: Jak wybrać idealnego psa dla siebie?

Ważne pytanie przed adopcją psa

Zanim zdecydujemy się na adopcję, dowiedzmy się jak najwięcej o psu, którym jesteśmy zainteresowani. Zapytajmy w jaki sposób dany pies trafił do schroniska, czy był w przeszłości maltretowany, czy zwierzę zostało wysterylizowane/wykastrowane, czy ma komplet szczepień, jak zachowuje się w stosunku do ludzi, dzieci i innych zwierząt. Nie zapomnijmy dowiedzieć się jak najwięcej o stanie zdrowia psa. Każda choroba wiąże się z leczeniem, które często jest długotrwałe i drogie. Jeżeli chcesz adoptować szczeniaka, dowiedź się czy w schronisku przebywają jego rodzice. Dzięki temu zobaczysz, jak piesek będzie wyglądał w przyszłości.

Proces adopcji psa

Osoba zdecydowana na adopcję musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim adopcji dokonują osoby pełnoletnie.  W schronisku musimy pojawić się osobiście, psy nie są wydawane pośrednikom. Po wybraniu odpowiedniego psa,  przyszły właściciel musi podpisać umowę adopcyjną, w której zobowiązuje się do :

  1. sterylizacji/ kastracji ,
  2. stworzenia psu odpowiednich warunków,
  3. godnego traktowania zwierzęcia,
  4. nie porzucenia go w przyszłości,
  5. zapewnienia mu opieki weterynarza,
  6.  poinformowania  schroniska w razie ucieczki psa i podjęcia wszelkich kroków mających na celu odnalezienie czworonoga,
  7.  oddania psa z powrotem do schroniska, gdy nie może dalej opiekować się zwierzęciem.

Odbierając naszego nowego pupila, musimy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, smyczy i obroży.

Koszty adopcji psa

Adoptując psa musimy pamiętać, że jego utrzymanie będzie kosztować. Przyszły mieszkaniec naszego domu musi mieć zapewnione odpowiednie pożywienie i opiekę weterynarza, która często wraz z wiekiem pochłania coraz więcej pieniędzy. Dodatkowym kosztem jest sterylizacja/ kastracja psa. Nawet, gdy adoptowany pies jest już po tym zabiegu, ponosimy koszty adopcji . Kwota jest indywidualną decyzją dyrekcji schroniska i wynosi  od 20 do 150 złotych. Najwięcej kosztować nas będzie dorosła suczka (po zabiegu sterylizacji i szczepieniach), a najmniej szczeniak, który nie był jeszcze kastrowany i nie przeszedł wszystkich szczepień.  W skład kwoty jaką zapłacimy w schronisku wchodzi dotychczasowa opieka weterynarza i koszt szczepień i dokonanych zabiegów. Warto pamiętać, że pieniądze które płacimy za naszego nowego pupila w schronisku pomagają przeżyć innym psom.

Nie zapominajmy, że pies nie jest zabawką. Adoptując, decydujemy się na kilka lub kilkanaście lat wspólnego życia, więc decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Pies będzie potrzebował  twojego czasu i zainteresowania, a gdy tego nie otrzyma będzie nieszczęśliwy.