4 filary opieki nad psem - miniporadnik

Zanim zdecydujesz się na psa - poznaj cztery filary opieki nad nim. Należą do nich: prawidłowa dieta, regularna pielęgnacja, troska o zdrowie oraz czas poświęcony na wychowanie. Pamiętaj, że świadomy właściciel nie oszczędza na swoim pupilu i liczy się z kosztami, jakie wiążą się z posiadaniem psa!
/ 20.06.2013 16:22

- Pełne zaangażowanie w opiekę nad czworonogiem to dbanie o jego zdrowie i podjęcie starań, aby relacja domowników z pupilem przynosiła korzyści obu stronom. Warto wiedzieć, które zabiegi właściciel może wykonać samodzielnie i prawidłowo, a  w jakich sytuacjach lepiej jest zdać się na pomoc specjalisty – wyjaśnia Piotr Jaworzyński, lekarz weterynarii, ekspert Butcher’s Pet Care, program „Dobrze nam ze sobą”.

Zadbaj o prawidłową dietę psa

Dobór odpowiedniego pokarmu to niełatwe zadanie. Posiłek powinien dostarczać psu odpowiednią ilość składników odżywczych. Wymagania żywieniowe różnią się w zależności od wieku, rasy czy trybu życia czworonoga i należy mieć to na uwadze przy wyborze pożywienia. Gotowe karmy dla psów są przygotowywane tak, aby zaspokajać zmieniające się potrzeby zwierzęcia.

Pielęgnacja psa

W kwestii pielęgnacji właściciele sami mogą zrobić bardzo dużo. Troska o stan sierści i pazurów to nie tylko dbanie o wygląd, ale przede wszystkim o komfort życia psa. Oto kilka porad odnośnie pielęgnacji:

 • Psa nie należy kąpać zbyt często – wystarczą 1 - 2 kąpiele w roku. Woda powinna być ciepła (ok. 25° C) i przyjemna dla pupila. Używajmy jedynie środków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla zwierząt, ponieważ ludzkie kosmetyki wysuszają i podrażniają skórę psa. Po kąpieli wycieramy czworonoga ręcznikiem – używanie suszarki do włosów nie jest wskazane.
 • Regularne czesanie zapobiega tworzeniu się kołtunów i poprawia wygląd sierści. Pozwala również usunąć martwe włosy, dzięki czemu np. linienie po zimie jest dla nas
  i psa mniej uciążliwe. Poza tym podczas czesania możemy dokładnie przejrzeć psią sierść w poszukiwaniu pasożytów, np. kleszczy czy pcheł. U psów z dłuższą sierścią używajmy szczotki do włosów, a u krótkowłosych wystarczy przecieranie sierści suchą szmatką.
 • Pazury mogą wymagać przycinania, zwłaszcza jeśli pies dużo czasu spędza na miękkim podłożu. Należy je skracać, bo zbyt długie mogą się łamać i utrudniać psu poruszanie się. Należy obcinać je małymi fragmentami przy użyciu specjalnych cążków. Prawidłowa długość pazurów powinna być taka, aby u stojącego psa znajdowały się nieco ponad podłożem.

Zobacz także: Jak utrzymać sierść psa w czystości?

Zapewnij opiekę weterynaryjną swojemu psu

W kwestii leczenia zdajmy się na lekarza weterynarii, ponieważ samodzielne próby leczenia bez konsultacji ze specjalistą mogą zaszkodzić zdrowiu psa. Na właścicielu spoczywa jednak duża odpowiedzialność, ponieważ on jako pierwszy może dostrzec, że z jego pupilem dzieje się coś niepokojącego. Wiele schorzeń daje subtelne objawy, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę:

 • zmiany na skórze takie jak: zaczerwienienia, wyłysienia, guzki;
 • częste drapanie się, wylizywanie łap, trzepanie uszami;
 • złe samopoczucie psa po posiłku, wymioty, biegunka;
 • spadek lub wzrost wagi przy takiej samej ilości zjadanego pokarmu;
 • wygląd wnętrza ucha, tj. obecność wydzieliny, jej ilość, barwa oraz występowanie nieprzyjemnego zapachu;
 • szybkie męczenie się psa, nocny kaszel, problemy ze snem;
 • sposób oddawania moczu i kału (oddawanie moczu w małych ilościach lub kropelkami, problemy z oddaniem kału, popiskiwanie przy wydalaniu);
 • kamień nazębny i nieprzyjemny zapach z pyska.

Jeśli zauważymy któryś z wymienionych objawów, udajmy się do lekarza weterynarii. Ich ignorowanie może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia psa.

Odpowiedzialny właściciel nie oszczędza na zdrowiu psa.

Wychowuj psa i znajdź dla niego czas

Aby pies dobrze czuł się w rodzinie, warto poświęcić mu uwagę i czas. Wspólna zabawa czy towarzystwo psa przy codziennych czynnościach to okazje do zacieśniania więzi z pupilem. Nauka komend, jak np. „siad” czy „zostań”, będzie pomocna w kontrolowaniu zachowań psa. Warto, aby każdy domownik angażował się w obowiązki związane z psem. Powierzenie części z nich dzieciom będzie dla najmłodszych dobrą lekcją odpowiedzialności i systematyczności. Mogą jednak zaistnieć problemy, z którymi sami możemy nie dać sobie rady. Agresja wobec obcych osób czy niszczenie przedmiotów pod nieobecność właścicieli to przykładowe sytuacje, kiedy warto zasięgnąć porady behawiorysty lub zoopsychologa, który pomoże znaleźć ich przyczynę i doradzi, jak pozbyć się problemu.

Polecamy: Pies demoluje mieszkanie