Zlewozmywak - jak wybrać

Jak wybrać zlewozmywak? fot. Panthermedia
To bardzo ważna decyzja!
/ 27.08.2013 10:10
Jak wybrać zlewozmywak? fot. Panthermedia
Zlewozmywak musi bowiem wiele znieść: wrzątek, który odlewasz po gotowaniu warzyw, resztki soków, uderzenie garnka, jeśli wysunie ci się z rąk...

Dlatego materiał, z którego został zrobiony, jest niezwykle istotny (patrz tabelka). Zanim jednak dokonasz ostatecznego wyboru zlewozmywaka, weź pod uwagę także inne paramenty.
  • Głębokość. Płytsza komora jest wygodna, bo nie trzeba się nadmiernie nad nią pochylać, ale rozpryskuje się z niej woda, zwłaszcza gdy bateria jest wysoko lub puścimy zbyt silny strumień wody.
  • Budowa. Jeśli masz zmywarkę, wystarczy ci zlew jedno- lub półtora komorowy. Mała komora jest bardzo przydatna do mycia warzyw lub owoców. Gdy sama musisz zmywać naczynia, wybierz zlewozmywak z dwiema komorami i ociekaczem. Ceny od 100 do 2000 zł.

Jak wybrać zlewozmywak?


  Zlewozmywak stalowy Zlewozmywak z Kristaduru Zlewozmywak z Tektonitu Zlewozmywak z fragranitu
Materiał Nierdzewna stal szlachetna. Może być gładka lub o strukturze lnianej (z mikrokrateczką). „Cristadur” to mieszanka ziaren kwarcu i wysokiej jakości żywic akrylowych. Można jej nadawać różne kolory. „Tectonite” to syntetyczne tworzywo nowej generacji (drobinki szkła, żywica). Ma powłokę, która nadaje mu wygląd naturalnego granitu. Nadaje się do recyklingu. W 80 proc. składa się z granitu, pozostałe 20 proc. to spoiwo akrylowe. Ma też powłokę antybakteryjną.
Właściwości Trwały, wytrzymały na wysoką temperaturę, ścieranie, środki chemiczne. Te, o strukturze lnianej, łatwiej utrzymać w czystości, nie widać na nich plamek wody. Na gładkiej stali pozostają, niestety, zacieki. Materiał ma wyjątkowo gładką powierzchnię, która przypomina jedwab. Niezwykle twardy, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania, ścieranie itp. Nie przebarwia się. Pokryty powłoką antybakteryjną, która zapobiega rozwojowi bakterii. Niezwykle lekki, a jednocześnie wytrzymały. Odporny na wysokie temperatury, nawet do 300 st. C. Można więc postawić na nim rozgrzaną blachę wyjętą wprost z piekarnika. Nie traci koloru. Nie przebarwia się. Odporny na wysoką temperaturę (280 st. C), miły w dotyku. Trzeba uważać, by go nie zarysować lub uszkodzić ciężkim przedmiotem.
Jak czyścić? Najlepiej przetrzeć środkiem do czyszczenia stali szlachetnej. Od czasu do czasu warto wymyć wodą z octem (0,5 szkl. wody, na 2 szklanki octu). Wystarczy przetrzeć komory gąbką zwilżoną wodą z płynem do mycia naczyń. Przecieraj wodą z detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Przecieraj czystą wodą z dodatkiem detergentu. Silne zabrudzenia usuwaj natychmiast. Od czasu do czasu wyczyść wodą z octem w proporcji 1:1. Nie używaj druciaków, a także środków do usuwania kamienia.

Małgorzata Świgoń, Przyjaciółka nr 18, 2013

Redakcja poleca

REKLAMA