POLECAMY

Wyhoduj zioła na balkonie!

Zioła na balkonie mają same plusy - roztoczą miłą woń, dostarczą listków do przyprawiania potraw, a nawet... odstraszą komary!
Wyhoduj zioła na balkonie! fot. Fotolia

Większość ziół można z powodzeniem uprawiać na balkonie w pojemnikach i skrzynkach, a niektóre z nich, jak np. mięta czy kocimiętka przetrwają nawet zimę, jeżeli je zabezpieczysz przed mrozem. Taka uprawa najlepiej sprawdzi  się na słonecznym, osłoniętym od wiatru balkonie, ale melisa, mięta czy kocimiętka udają się nawet w cienistym miejscu.

Jak uprawiać zioła na balkonie?

 • Posadź je w żyznej, przepuszczalnej ziemi. Zadbaj, by pojemniki były przynajmniej dwa razy większe od bryły korzeniowej.
 • Regularnie podlewaj rośliny. W upalne dni nawet dwa razy dziennie. Zioła są wrażliwe na brak wody.
 • Nie stosuj środków chemicznych do zwalczania szkodników. Będziesz przecież jeść zioła!

Rodzaje ziół, które możesz hodować na balkonie:

 • Lawenda. Jest wiele ciekawych odmian: fioletowa Hidcote, niebieska Lanata, Munstead Purple o różowych płatkach czy też Bella o niezwykłych ogromnych kwiatach. Posadź je w dużej donicy, wtedy stworzą kolorowy miks. Pamiętaj, że lawenda lubi miejsce słoneczne. Jeśli chcesz, by roztaczała subtelny zapach, często poruszaj jej listkami. Cena od 5 zł.
 • Szałwia. Niektóre odmiany, jak np. Icterina, Purpurascens, Tricolor mają ozdobne liście, np. o fioletowym odcieniu, lub jasnych brzegach. Roślina wytwarza silny system korzeniowy, więc wymaga obszernej donicy. Świeże listki mają zupełnie inny smak niż suszone! Cena od 4 zł.
 • Melisa. Mocno się rozrasta, lepiej więc nie wysadzać jej z doniczki, lecz ustawić w większym pojemniku z ziemią. Dobrze radzi sobie także w półcieniu. Trzeba jednak regularnie ją podlewać, bo wymaga sporo wody. Cena od 5 zł.
 • Bazylia. Jej pielęgnacja polega jedynie na podlewaniu i zasilaniu nawozem organicznym. Nie lubi kwaśnej gleby. Cena ok. 5 zł.
 • Rozmaryn. Jest wieloletnim krzewem, więc można go hodować kilka lat (zimę musi jednak spędzać w pomieszczeniu). Nie lubi przesadzania, dlatego najlepiej posadzić go w dość dużej doniczce. Cena ok. 4 zł.
 • Nasturcja. Pięknie kwitnie i pachnie. Nie wymaga żyznej ziemi, ale potrzebuje sporo słońca (posadź ją np. wzdłuż barierki, jak na rysunku). Będzie dobrze rosła na południowym balkonie. Cena ok. 2 zł.
 • Tymianek. Odmiana Doone Valley ma cytrynowy aromat. Wymaga zasobnej ziemi i regularnego podlewania. Cena ok. 11 zł.
 • Oregano. Odmiana Hot and Spicy jest bardzo aromatyczna, zaś Aureum Variegata ma pstrokate listki. Można ją uprawiać w wiszącym koszu. Cena ok. 11 zł.

Na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń z "Przyjaciółki"


Zobacz też nasze ciekawe porady na temat ogrodu:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)