POLECAMY

Znamy sposób, aby rachunki za ogrzewanie mieszkania lub domu spadły nawet o 20 procent

Masz na grzejniku zawór termostatyczny, ale zawsze jest nastawiony na maksymalną temperaturę? Przekonaj się, że dzięki temu tracisz niepotrzebnie sporo pieniędzy. Jeśli jeszcze go nie masz, nie zwlekaj z montażem.
/ 4 miesiące temu
Znamy sposób, aby rachunki za ogrzewanie mieszkania lub domu spadły nawet o 20 procent fot. Fotolia

Zawory termostatyczne montowane na grzejnikach nie są już nowością w naszym kraju, ale wciąż sporo ludzi podchodzi do nich nieufnie lub lekceważąco. Zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych mieszkańcy mają skłonność do przegrzewania swoich mieszkań. A gdy jest im za gorąco, wtedy otwierają okno, ale zaworu nie przykręcają. W ten sposób tracimy pieniądze. Można powiedzieć, że wyrzucamy je wraz z ciepłym powietrzem przez okno. A zamontowanie i właściwe korzystanie z zaworu termostatycznego pozwoliłoby zmniejszyć koszty ogrzewania o ok. 20 procent. Co w przeliczeniu na złotówki wynosi 200 – 300 zł w ciągu sezonu grzewczego. Więcej porad dotyczących ogrzewania domu i korzystania z instalacji grzewczej znajdziesz w dziale porad.

Jak działa grzejnikowy zawór termostatyczny

Zadaniem tego urządzenia jest dbałość o komfort cieplny w pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany na grzejniku. Najważniejszym elementem zaworu termostatycznego jest głowica termostatyczna, której nie widzimy. Na zewnątrz znajduje się tylko pokrętło z podziałką temperatury lub częściej skala od 1 do 5. Pokrętło służy do ustawiania temperatury pomieszczenia. Zakres temperatur  znajdziemy w instrukcji zaworu. Ale na ogół za standardową temperaturę przyjęto ok. 20⁰C  i oznacza ją liczba 3 na skali pokrętła zaworu termostatycznego. Natomiast symbol śnieżki lub 1 odpowiada  temperaturze 5 – 6 st. C, czyli minimalnej dla zapewnienia bezpieczeństwa instalacji. Można ją nastawić, gdy wyjeżdża się z domu na dłużej. Piątka oznacza maksymalną moc pracy grzejnika.
Wbudowany w zawór termostatyczny czujnik mierzy temperaturę w pomieszczeniu i  porównuje  ją z ustawieniem pokrętła. Jeśli temperatura jest wyższa od nastawionej, zawór się powoduje zmniejszenie dopływu ciepłej wody do grzejnika. A jeśli w pokój się wychłodził, np. po otwarciu okna, zawor otwiera się szerzej i grzejnik zaczyna grzać mocniej.

Rodzaje zaworów termostatycznych

Czasem spotyka się grzejniki, które mają wbudowaną część przygrzejnikową. Wtedy, dobierając zawor termostatyczny trzeba zwrócić uwagę na:

 • Wymiar gwintu lub wkładki, aby była możliwość nakręcenia głowicy na zawór.
 • Wielkość skoku trzpienia zaworu lub wkładki.
 • Rodzaj połączenia. Istnieją rozwiązania z gwintem oraz na zatrzask.
 • Inne zawory pasują do instalacji grawitacyjnej a inne do pompowej.
 • Hydraulicy potrafią zmontować nawet źle dobrane elementy, ale taki zawór termostatyczny może nie utrzymywać poprawnej temperatury.

Jak korzystać z zaworu termostatycznego na codzień

 • Zaworu termostatycznego nie należy zasłaniać zasłonką, wieszać na nim ręcznika itp. Ograniczenie dopływu powietrza z pomieszczenia powoduje, że głowica reaguje na temperaturę najbliższego otoczenia. To prowadzi do zamykania zaworu i wychłodzenia pomieszczenia.
 • Gdy otwierasz okno, trzeba  koniecznie (!) zamknąć zawór, czyli ustawić na śnieżynkę lub na początek skali. Powód jest prosty. Zimne powietrze wpadające do wnętrza przez otwarte lub uchylone okno spływa w strefę podokienną, gdzie jest grzejnik i otacza głowicę z czujką temperatury. To sprawia, że zawór maksymalnie zwiększa przepływ ciepłej wody w kaloryferze. Zaczyna on grzać z najwyższą mocą, a ciepło wydostaje się przez otwarte okno. Kto chce oszczędzać ciepło, powinien pamiętać, że na czas wietrzenia zawór grzejnikowy zakręcamy, a odkręcamy go dopiero po zamknięciu okna.
 • Na noc, kto lubi spać w niższej temperaturze ( tak jest najzdrowiej), ten powinien zakręcić zawór termostatyczny lub nastawić go na niższą temperaturę. To także daje oszczędności.
 • Jeśli rano wszyscy domownicy wychodzą na 6 – 8 godzin, również warto zmniejszyć nastawę na zaworze np. o jedno oczko.
   
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 miesiące temu
Ja często do ogrzewania wykorzystuję też kominek, bo w spartherm-krakow wybraliśmy świetny naprawdę, więc z jednej strony jest cieplutko a z drugiej to jaki kominek tworzy we wnętrzu niesamowity klimat jest zdecydowanie nie do zastąpienia