Jak wybrać zastawę stołową fot. Fotolia

Zastawa stołowa na przyjęcie - jak wybrać najlepszą

Wszystko zależy od rodzaju przyjęcia. Nie zawsze musimy mieć cienką porcelanę ze złotym paskiem i srebrne lub złote sztućce.
Barbara Lasota / 15.04.2015 11:01
Jak wybrać zastawę stołową fot. Fotolia
Gdy zbliżają się święta lub zamierzamy urządzić przyjęcie z okazji np. urodzin, zaczynamy się zastanawiać czy mamy odpowiednią zastawę i dostateczną ilość talerzy, półmisków, kieliszków i sztućców. Chcemy przecież, aby stół wyglądał efektownie i aby naczynia stanowiły ładną oprawę dla potraw, które podajemy. Wszystkie elementy zastawy powinny pasować do siebie, do obrusa i serwetek, a nawet do wystroju wnętrza.

Jak wybrać zastawę na przyjęcie?

Talerze, salaterki, półmiski

Biała porcelana ze złotym lub srebrnym paseczkiem jest ponadczasowa i w zasadzie pasuje na każde uroczyste przyjęcie. To nie znaczy jednak, że musisz ją koniecznie mieć. Jeśli lubisz wzorzystą zastawę lub gładką, ale kolorową, jak najbardziej sprawdzi się podczas rodzinnej biesiady. Trzeba tylko dobrać do nich odpowiedni obrus, dopasowany kolorystycznie.

Serwis nie musi być także z najdroższej porcelany. Porcelit lub ceramika również mogą wyglądać elegancko. Ważne tylko, aby naczynia nie miały rys i smug. Dobrze, jeśli salaterki i sztućce pochodzą z tego samego kompletu co talerze, ale nie muszą. Możesz kupić podobne lub zupełnie kontrastujące, jeśli jesteś pewna, że stworzą ciekawą całość.

Sztućce

Byłoby najlepiej, żeby wszystkie pochodziły z tego samego kompletu. Jeśli tylu nie masz, dopilnuj, aby przy tym samym nakryciu nie położyć np. łyżki z innego kompletu niż nóż. Nie muszą być srebrne, ani posrebrzane, ani złote. Wystarczą stalowe. Muszą być jednak starannie wypolerowane, nie może być śladów rdzy ani innych plam. Ich rączki mogą być ozdobione bogatą dekoracją, jeśli masz porcelanę w starym stylu, ale gdy naczynia są raczej proste, nowoczesne, wtedy bardziej odpowiednie będą również sztućce skromniej zdobione.

Kieliszki

Proste i gładkie, z przezroczystego szkła lub z dyskretnym grawerem są najbardziej eleganckie. Pozwalają one też na podziwianie pięknego koloru wina. Nie zapomnij ich starannie wypolerować. Na czaszach kieliszków nie może być zacieków po wodzie ani tym bardziej śladów palców. Jeśli masz kolorowe kieliszki, oczywiście możesz ich użyć, o ile pasują stylem i kolorem do talerzy, obrusa i stroika. Pstrokacizna nie wygląda bowiem nigdy dobrze, a zwłaszcza na świątecznym stole. Wszystkie kieliszki powinny pochodzić z jednego kompletu.

Dowiedz się więcej:

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".