Wybór bramy garażowej

W trakcie stawiania lub remontu domu pojawiają się liczne problemy związane z właściwym wyborem armatury, stolarki czy pokrycia połaci dachowej. Pod koniec budowy zostaje decyzja o doborze bramy garażowej. Na polskim rynku przodują trzy niemieckie firmy: Hormann, Normstahl, Novoferm, które oferują bramy uchylne, segmentowe i bramy segmentowe otwierane bocznie.
/ 28.05.2008 23:00
W trakcie stawiania lub remontu domu pojawiają się liczne problemy związane zWybór bramy garażowej właściwym wyborem armatury, stolarki czy pokrycia połaci dachowej. Pod koniec budowy zostaje decyzja o doborze bramy garażowej. Na polskim rynku przodują trzy niemieckie firmy: Hormann, Normstahl, Novoferm, które oferują bramy uchylne, segmentowe i bramy segmentowe otwierane bocznie.

Bramy firmy Hormann:
 1. Bramy uchylne i drzwi boczne. Połacie bram wykonane są z ocynkowanej blachy, gruntowanej proszkowo warstwą sztucznego tworzywa. Podstawowe kolory to biały (RAL 9016) i brązowy (RAL 8028). Centralnie umieszczona klamka, pod nią zamek z wkładką patentową, dwupunktowe zamykanie oraz możliwość zintegrowania z instalacją alarmową budynku zapewnia bezpieczeństwo. Skrzydło bramy osadzone jest na stalowej ocynkowanej ramie, co umożliwia montaż bramy na dwa sposoby - w otworze ściany lub za otworem, gdzie górna część bramy montowana jest do nadproża. W bramach tej firmy zastosowano system potrójnych sprężyn po obu stronach bramy. To rozwiązanie umożliwia użytkowanie bramy nawet gdy jedna ze sprężyn pęknie. Skrzydło bramy wyprowadzane jest do góry na dwóch prowadnicach podsufitowych, w których prowadzone są rolki. Firma oferuje bramy ocieplane i bramy z umieszczonymi w skrzydle drzwiami bocznymi. Drzwi boczne zintegrowane są bezpośrednio ze skrzydłem bramy i unoszą się wraz z nią. Bramy uchylne oferowane są z poszyciem wykonanym z płyty stalowej tłoczonej w pionowe lub poziome rowki, kasetonów lub poszyciem wykonanym sosny kanadyjskiej, świerku skandynawskiego. Wariant dla majsterkowiczów to brama pozbawiona płaszcza i służy do samodzielnego wypełnienia. Innowacją wprowadzoną przez firmę Hormann jest możliwość montażu, w bramie uchylnej, trzech rodzajów przeszkleń. Bramę można otwierać ręcznie lub wyposażyć ją w firmowy napęd. Przy montażu bramy uchylnej należy przewidzieć dodatkową przestrzeń na podjeździe potrzebną do jej otwarcia. Firma oferuje bramy w większości stosowanych wymiarów.
 2. Bramy segmentowe. W tych bramach skrzydło nie jest unoszone w całości. Powierzchnia bramy jest podzielona na pewną ilość segmentów. Jej otwarcie następuje w pionie, a segmenty zostają wprowadzone pod sufit, przy pomocy rolek poruszających się w szynach podsufitowych. Skrzydło drzwiowe bramy wykonane jest z ocynkowanej blachy, gruntowanej proszkowo tworzywem sztucznym. Ościeżnica i obramowanie skrzydła drzwi bocznych wykonane są z ocynkowanej ogniowo stali.
Typy bram:
 • Z wytłaczanymi kasetonami (na zewnętrznej stronie bramy) dostępne są w dwóch odmianach: jednościankowa i dwuściankowa, jest to brama izolowana grubości 42 mm, wypełniona pianką poliuretanową (nie zawierającą freonu).
 • Profilowane poziomo w typach; a i b.- Bez profilowania w typach; a i b.
Wymienione bramy mają z powierzchnie typu Woodgrain (imitującymi fakturę drewna ). Podstawowym kolorem jest biały (RAL 9016), można też zamówić bramę w kolorze brązowym (RAL 8028).

Bramy z naturalnego drewna

Płaszcz bramy wykonany jest z litego drewna, odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Przed zmontowaniem powierzchnie bramy zabezpieczona się, w specjalnej kąpieli impregnującej przed szkodnikami i sinicą drewna. Producent zaleca zabezpieczenie bramy przed promieniami słonecznymi.

Bramy oferowane są w następujących wersjach:
 • Wykonane ze świerku kanadyjskiego w kolorze naturalnym lub malowane na kolor biały.
 • Wykonane z litego drewna, mogą mieć powierzchnię pokrytą kasetonami.
 • Wykonane z desek z drewna klejonego z powierzchnią profilowaną poprzecznie, lub z kasetonów wykonanych z drewna klejonego.
Wszystkie bramy są tak skonstruowane, że zakleszczenie palców pomiędzy segmentami jest niemożliwe. Bramy segmentowe, nawet w wersji nieocieplonej, wykazują dobre parametry izolacyjne. Skrajny segment górny wyposażony jest w uszczelkę wyrównawczą, która dolega do futryny i dba o szczelność. Boczne profile futryny wyposażone są w uszczelki zapobiegające bocznym przelotom powietrza. Uszczelka dolna wyposażona jest w specjalne dwie wypustki wyrównawcze. Na życzenie klienta firma montuje w bramach, segmenty przeszklone. Ruch bramy w górę i w dół oparty jest na konstrukcji sprężyny skrętnowałowej, montowanej przy nadprożu. Klamka wraz z zamkiem, który jest wyposażony we wkładkę bębenkową, jest umieszczona skrajnie po lewej stronie. Brama zamykana jest na jeden rygiel. Standardowo materiałem z jakiego wykonuje się klamki jest plastik, ale można zamówić klamki z metalu w kolorze srebrnym lub złotym. Zawiasy bram segmentowych są ocynkowane co zabezpiecza je przed korozją. Bramy można otwierać ręcznie bądź wyposażyć je w napęd z pilotem. Firma oferuje bramy we wszystkich standardowych wymiarach.

Bramy firmy Normstahl:
 1. Bramy uchylne. Wyróżniają się odmienną konstrukcją unoszenia skrzydła umożliwiającą unoszenie i opuszczanie skrzydła, bezpośrednio w ramie bramy garażowej. Bramy wyposażone są w dwa, skrajne umiejscowione pakiety sprężyn, które umieszczone są w tulejach ochronnych. Ilość sprężyn w poszczególnych pakietach dobierana jest indywidualnie do rozmiaru i obciążenia bramy, co eliminuje możliwość nagłego opadnięcia skrzydła. Dodatkowym plusem mechanizmu stosowanego przez tę firmę, jest możliwość zmiany naciągu sprężyn. Sprężyny w trakcie użytkowana rozciągają się, wadę tą można naprawić poprzez wyższe podwieszenie zaczepów sprężyn. Mechanizm bramy był testowany w polskim Instytucie Technik Budowanej (U/NL-647/LL-196/K/95), gdzie otrzymał pozytywną ocenę. Blacha stalowa poszycia jest ocynkowana galwanicznie i pokryta wysoko wytrzymałym tworzywem. Poszycie skrzydła jest przynitowane do konstrukcji polerowanymi nitami aluminiowymi. Części ramy i mechanizmów są skręcone. Brama może być ocieplona 40. mm styropianem i pokryta od wewnątrz blachą STUKKO ALU i zabezpieczona przed włamaniem. Bezpieczeństwo zapewniają podwójne niezależne ryglowane, zapadki i gniazda regulowane oraz zamek wraz z centralnie umieszczoną klamką. Konstrukcja, poprzez równomierne rozłożenie sił, umożliwia łatwe otwierane i zamykane bramy. Możliwy jest także montaż systemu trójryglowego zamknięcia. Bramy produkowane są w kolorach; białym, brązowym i zielonym. Na życzenie klienta firma jest wstanie dostarczyć bramę w każdym kolorze z palety RAL. Dostępne są trzy rodzaje powierzchni skrzydeł : z profilowaniem pionowym, bez profilowana oraz z kasetonami, bramy o powierzchni drewnianej z profilowaniem pionowym i na tak zwaną jodełkę, a dla majsterkowiczów - bramy do samodzielnego wypełnienia. Bramy uchylne nie odbiegają technicznie od pozostałych bram, a umożliwiają dostosowanie wypełnienia bramy do elewacji budynku. Do wszystkich bram oferowane są automaty napędzające i sterujące Perfekt, Abon i Mono. Normstahl udziela dziesięcio letniej gwarancji na swoje produkty.
 2. Bramy sekcyjne. Otwieranie tej bramy odbywa się w pionie. Poszycie skrzydła wykonane jest z ocynkowanej galwanicznie, gładkiej blachy stalowej i pokryte wysoko wytrzymałym tworzywem. Ościeżnica i obramowane skrzydła wykonane są z giętych profili z lekkiego metalu.
Dostępne są:
Bramy sekcyjne górne DTS;
Wykonywane w dwóch odmianach jako jednościankowe i dwuściankowe (ocieplone -pianka poliuretanowa bez dodatku freonu), z różnymi natłoczeniami na powierzchni skrzydła;
 • kasetonami EUROCLASSIC,
 • profilowaniem poziomym EUROLINE,
 • bez profilowania EUROSTYLE.
Produkowane są w trzech podstawowych kolorach: białym, brązowym, zielonym. Odpowiednie wyprofilowanie powierzchni segmentów, uniemożliwia zakleszczenie palców między łączeniami poszczególnych sekcji. Konstrukcja unosząca bramy oparta jest na zespołach rolek typu TANDEM oraz na sprWybór bramy garażowejężynie skrętnowałowej. Zastosowane tych rozwiązań umożliwia cichą pracę skrzydła bramy. Brama sekcyjna jest zabezpieczona przed zmiennymi warunkami klimatycznymi. Skrajny górny segment wyposażony jest w uszczelkę wyrównawczą, która dolegając do futryny zapewnia szczelność bramie. Boczne profile futryny wyposażone są w uszczelkę zapobiegającą bocznym przelotom powietrza, producent zastosował także uszczelki międzysekcyjne i uszczelkę dolną z dwoma wypustkami wyrównawczymi. Mimo tak dobrej szczelności brama nie blokuje przepływu powietrza. Cyrkulacje powietrza w garażu umożliwia odpowiednio skonstruowany dolny profil aluminiowy. Dla lepszej wentylacji bramę można zablokować w pozycji półotwartej. Zawiasy pomiędzy sekcjami, da większego bezpieczeństwa i estetyki zostały wyposażone w osłony. Centralnie umieszczona klamka, oraz system dwóch skrajnie umieszczonych rygli (w opcji może obsługiwać sześć niezależnych rygli ), stabilizują bramę. Możliwy jest montaż w okien akrylowych o czterech motywach oraz montaż automatów napędowych Abon, Perfekt, Mono. Bramy o wymiarach do 3,0 x 2,5 m są kompletnie zmontowane fabrycznie i gotowe do natychmiastowej instalacji. Bramy o większych wymiarach są spaletowane łącznie z ramą.

Bramy sekcyjne boczne SST:
Firma oferuje trzy odmiany ocieplonych bram bocznych:
 • Z profilowaniem poziomym - Topline ISO,
 • Z kasetonami - Topclassic ISO,
 • Bez profilowania - Topstyle ISO.
Parametry tych bram są identyczne z bramami sekcyjnym górnymi, ale rozsuwane są na boki. Górna część skrzydła bramy jest podwieszona na szynie i prowadzona na rolkach, dolna w prowadnicy. Brama nie wymaga mechanizmu wspomagającego (sprężynowego lub przeciwwagi). Zaletą takich bram jest możliwość przesłony nietypowych otworów garażowych oraz możliwość lepszego zagospodarowania nietypowych pomieszczeń. Oferowane są do otworu o maksymalnej szerokości 6 m. Do szerszych otworów (maksymalnie 12m) można stosować dwie bramy.

Bramy firmy Novofern:
Bramy uchylne wykonywane są z ogniowo ocynkowanej blachy, gruntowanej proszkowo metodą piecową w kolorach białym i brązowym. W bramach uchylnych, klamka i zamek ze specjalną wkładką patentową są umieszczone centralnie, a system dwóch rygli zabezpiecza bramę przed włamaniem. Skrzydło przymocowane jest do stalowej ocynkowanej ramy. Takie rozwiązanie pozwala na montaż bramy na dwa sposoby; bezpośrednio w otworze ściany lub też za otworem, gdzie górna część ramy montowana jest do nadproża. Mechanizm unoszący oparty jest na dwóch skrajnie umieszczonych sprężynach oraz prowadnicach podsufitowych. Brama może być ocieplona styropianem, a od wewnątrz pokryta sidingiem. Rozwiązanie to nie daje nadspodziewanie dobrych rezultatów. Skrzydło bramy jest dobrą barierą dla niesprzyjających warunków klimatycznych, lecz pomiędzy skrzydłem bramy a ramą są nieosłonięte szczeliny. Bramę uchylną można nabyć bez poszycia, jako sam szkielet i własnoręczne go wypełnić. Do wszystkich bram uchylnych można dobrać, odpowiadające im poszyciem, drzwi boczne. Bramę można otwierać ręczne, lub za pomocą jednego z napędów firmowych.

Bramy segmentowe
Poszycie bramy wykonane jest z ogniowo ocynkowanej blachy i gruntowane proszkowo, metodą piecową. Strona zewnętrzna pokryta jest dwuwarstwowym wypalanym lakierem na bazie poliestru. Skrzydło bramy w zależności od wysokości otworu, składa się z określonej liczby segmentów. Przy otwieraniu następuje wyłożenie skrzydła bramy, na prowadnicach, pod sufit garażu. Ościeżnica i obramowanie skrzydła drzwi bocznych wykonane są z giętych profili z lekkiego metalu.

Typy bram:
Z wytłaczanymi kasetonami (na zewnętrznej stronie bramy) o wymiarach 500 x 300 mm:
 • jednościankowe typ S,
 • dwuściankowe typ ISO, są to bramy izolowane, wypełnione pianką poliuretanową bez dodatku freonu,
 • profilowane poziomo w obydwu typach S i ISO,
 • bez profilowania produkowane tylko w odmianie ISO.
Bramy segmentowe mają z powierzchnie typu Woodgrain (imitujące fakturę drewna), lub Stucco (naśladujące powierzchnię ściany).
Bramy dwuściankowe mają wewnętrzną powierzchnię typu Stucco. Podstawowe kolory to biały (RAL 9016) i brązowy (RAL 8014).

Bramy z naturalnego drewna
Pod względem technicznym bramy odpowiadają bramom wykonanym ze stali. Bramy te wykonane są z litego drewna, które jest zagruntowane metodą zanurzeniową (ochrona przeciwko szkodnikom). Producent zaleca by lakierowanie końcowe nastąpiło tuż po zamontowaniu bramy. Liczba kasetonów w skrzydle bramy zależy bezpośrednio od jej szerokości : do 3525 mm - 4 kasetony, od 3530 mm - 6 kasetonów.

Bramy wykonywane są z dwóch gatunków drewna:
 • jasnego, o powierzchni obfitującej w liczne sęki,
 • świerku skandynawskiego i stonowanej,
 • ciemniejszej choinki kanadyjskiej.
Grubość tych bram wynosi 16 mm. Wszystkie bramy segmentowe są wyposażone w specjalny profil zabezpieczający przed przytrzaśnięciem palców. Profil jest tak skonstruowany, że przy zamykaniu lub otwieraniu bramy poszczególne segmenty nasuwają się szczelnie na siebie. Uszczelki pomiędzy segmentami dbają o zapewnienie dobrego współczynnika izolacyjności. Skrajny górny segment wyposażony jest w uszczelkę wyrównawczą, która dolega do futryny i zapewnia o szczelność bramy. Boczne profile futryny wyposażone są w amortyzujące listwy z PCV z uszczelką z PTE zapobiegającą bocznym przelotom powietrza. Uszczelka dolna zbudowana jest z elastycznego profilu APTK odpornego na wyschnięcie i skruszanie, z dwoma wypustkami wyrównawczymi. Dużym plusem bram segmentowych jest możliwość zamontowania aluminiowych segmentów przeszklonych, które zapewnią naturalne oświetlenie garażu. Konstrukcja unosząca skrzydło bramy oparta jest na sprężynie skrętnowałowej, montowanej przy nadprożu. Klamka montowana jest skrajnie po lewej stronie. Brama zamykana jest zamkiem z wkładką patentową, na jeden rygiel. Zawiasy łączące poszczególne panele są ocynkowane co zabezpiecza metal przed korozją.

Bramy można otwierać ręcznie bądź wyposażyć je w jeden ze zdalnie kierowanych napędów, firmy Novoferm. Do bram segmentowych można dobrać drzwi boczne. W ofercie znajduje się większość standardowych wymiarów bram. Bramy do samodzielnego montażu

Novodor
Są to bramy segmentowe, nieocieplone, przeznaczone do samodzielnego montażu. Poszycie blatu bramy jest ocynkowane i lakierowane gruntowo w kolorze białym (zbliżonym do RAL 9016). Występują one w dwóch rodzajach; z wytłoczonymi kasetonami oraz profilowaniem poziomym i pokryte deseniem drewnopodobnym. Dostęp światła dziennego umożliwiają trojakiego rodzaju przeszklenia. Przeszklenia są montowane w miejsce tłoczenia kasetonu. Łatwe otwieranie i zamykanie ułatwiają cztery sprężyny umieszczone w prowadnicach podsufitowych. Klamka w bramie umiejscowiona jest skrajnie po lewej stronie, a jeden rygiel stanowi jej zamknięcie. Bramę można otwierać ręcznie lub za pomocą napędu elektrycznego. Umiejętnie wyprofilowane panele nie pozostawiają szczeliny wzdłuż poszczególnych łącz, zabieg ten chroni palce przed przytrzaśnięciem. Wyrób jest wyposażony uszczelki EPDM, które są nieprzemarzające i odporne na działanie niskich temperatur. Producent dostarcza bramę do klienta w pakiecie montażowym w dwóch paczkach. Paczki zawierają ościeżnice w wymiarach opakowania 2520x290x160 mm oraz zawierająca segmenty blatu o wymiarach opakowania 2590x650x160 mm wraz z instrukcją uzupełnioną zdjęciami.

Tekst pochodzi z serwisu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (82)
/13.12.2017 09:58
a co myślicie o bramach garażowych z torsystem butzbach? mają duży wybór bram zarówno przesuwnych jak i segmentowych, a nawet z włókna szklanego. myślę, że ich oferta mogłaby spełnić moje wymagania i znalazłbym tam odpowiednią bramę do mojego domu, jednak chciałbym poznać również wasze opinie :)
/19.06.2012 22:24
edte louis vuitton purses ivir louis vuitton purse lwdk Learn More Here xaoq http://louisvuittonreplicapurse.info/
/20.04.2012 22:48
careplex pharmacy hampton virginia http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Cigarettes-gauloises/blog.htm#187 - gauloises blondes natural cigarettes wellness pharmacy in birmingham al oval mirror medicine chest http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Cigarettes-marlboro/blog.htm#308 - cheap uk cigarettes marlboro long's pharmacy calabasas ca amp health medicine news sciencedaily http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Clove-cigarettes-online/blog.htm#828 - buy clove cigarettes online store medicine head and neck hdhd medicine http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Compare-electronic-cigarettes/blog.htm#851 - compare electronic cigarettes prices laboratory medicine and diagnosis what are contemporary issues in pharmacy http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Davidoff-cigars/blog.htm#873 - cigars davidoff zineb ben finacing development of new medicines humana pharmacy review http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Different-types-of-cigarettes/blog.htm#002 - what are the different types of cigarettes there pharmacy jobs in minnesota with cvs robert gene new medicine http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Djarum-black-cigarettes/blog.htm#436 - djarum black cigarettes restricted medicines used to lower cholesterol als alternative medicine http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Dutch-masters-cigarillos/blog.htm#662 - dutch masters cigarillos banana davila pharmacy in san antoinio texas institute for sleep medicine delmar http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Excalibur-cigars/blog.htm#685 - excalibur cigars hillcrest bank of america costco pharmacy langley b c alabama board medicine http://cheap-cigarettes.spruz.com/pt/Free-electronic-cigarettes/blog.htm#338 - disposable electronic bi cigarettes lb free shipping bee pet medicine sites miami miller school of medicine
POKAŻ KOMENTARZE (79)