Wpływ funkcji wnętrza na dobór koloru

W architekturze wnętrz istnieją niekwestionowane zasady doboru kolorów i relacje pomiędzy nimi, ale dobór barw to sprawa głęboko osobista. Jedni lubią kolory delikatne i subtelne, inni uważają je za mdłe i monotonne.
/ 03.02.2008 12:06
W architekturze wnętrz istnieją niekwestionowane zasady doboru kolorów i relacje pomiędzy nimi, ale dobór barw to sprawa głęboko osobista. Jedni lubią kolory delikatne i subtelne, inni uważają je za mdłe i monotonne.

Podobnie „radosne”, żywe barwy mogą zarówno zachwycać, jak i zniechęcać swą krzykliwością i zbytnią jaskrawiością. Co więcej zmienia się ten sam kolor w zależności od tła – w niektórych połączeniach go lubimy, natomiast nie akceptujemy w innych. Istotne jest również to, że kolor ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Potrafi uspokoić, polepszyć apetyt, zwiększyć energię życiową. Należy jednak pamiętać, że ulubiony kolor musi sprawdzić się w naszym domu. Dlatego ważnym pytaniem w obliczu decyzji o doborze koloru powinno być pytanie o miejsce, które malujemy. Funkcja pomieszczenia pomoże trafnie określić rejon poszukiwań naszego koloru. W mieszkaniu kolor powinien podkreślać i wspomagać przeznaczenie pomieszczenia. Można też nim wpływać na geometrię wnętrza, próbując zmieniać jego proporcje w zależności od naszych potrzeb. .Największy wpływ na wybór koloru ma funkcja wnętrza, bo w każdym pomieszczeniu chcemy stworzyć sobie maksymalnie komfortowe warunki do życia. W sypialni, miejscu wypoczynku ,sprawdzi się kolor uspokajający, sprzyjający wypoczynkowi, w łazience natomiast odświeżający. W pokojach do nauki czy pracowniach kolor ścian powinien pobudzać do działania i wspomagać skupienie. Kontrasty często pojawiają się w pokojach dziecięcych, bo takie zestawienia zachęcają dzieci do aktywności i zabawy.

Mocne zdecydowane kolory pojawiają się raczej jako akcenty na jednej ze ścian (salon) lub w pomieszczeniach przejściowych (hole), gdyż skupiają uwagę, ale nie drażnią , ani nie wprowadzają uczucia niepokoju. Oczywiście niemniej ważny jest indywidualny odbiór koloru, który pomaga zdecydować się na właściwy odcień barwy. Znaczenie ma tu także płeć, wiek i temperament. Kobiety często lubią wrzosy , mężczyźni natomiast rzadko wybierają te odcienie. Osoby impulsywne źle zniosą mocne czerwienie , bo działają na nie prowokująco, wolą wnętrza spokojne i przestrzenne. Natomiast osoby spokojne często chętnie stosują odważne rozwiązania kolorystyczne. Różny wpływ barw na psychikę wynika z ich temperatury. Barwy ciepłe - odcienie czerwieni, pomarańczy, żółci, wprowadzają radosny nastrój, ocieplają wnętrze, sprawiając , że wydaje się bardziej przytulne, jednocześnie je zmniejszając. Barwy chłodne – odcienie zieleni, niebieskości i fioletów , sprawiają, ze pomieszczenia są bardziej przestrzenne, większe, ale też mniej przytulne. Wybierając kolor do domu i mając przed sobą szeroką paletę kolorów, powinniśmy zadać sobie 2 pytania,; w jakich kolorach czuję się dobrze i jakie pomieszczenie zamierzam pomalować. Na początek naszych poszukiwań to wystarczy, ale sam temat doboru kolorów , modelowania kolorem wnętrza, szukania połączeń kolorystycznych będziemy stale kontynuować.

Artykuł przygotowany przez dekoratorów wnętrz z
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/10.08.2011 15:47
Zawsze się zastanawiałam, czy dobór kolorów ma faktycznie kolosalne znaczenie, czy jest to coś na co możemy zwrócić uwagę, ale nic się nie stanie jeśli tego nie zrobimy. Gdy przyszło do wyboru kolorów w moim mieszkaniu, to wybierałam takie co lubię, sprawdzałam je w aranżacjach w net+, czy się nie gryzą, czy nie będą przesadą i jak uznałam, że nie to na tym stanęło. Żadnej dodatkowej filozofii. Z jednym się jednak na pewno zgodzę z artykułem: "osoby spokojne często chętnie stosują odważne rozwiązania kolorystyczne".
/27.03.2010 10:19
super to 1 zdjątko