Jak zabiezpieczyć mieszkanie przed złodziejem fot. Fotolia

Włamanie - 7 rad, jak się przed nim zabezpieczyć

Włamywacze nie śpią! Czekają na dogodną sposobność, liczą na twoją niefrasobliwość, roztargnienie. Nawet proste sposoby mogą uchronić cię przed kradzieżą!
Małgorzata Świgoń / 22.07.2014 09:32
Jak zabiezpieczyć mieszkanie przed złodziejem fot. Fotolia
Włamanie do mieszkania podczas urlopu, jest jedną z najczęściej wymienianych rzeczy, jaka spędza sen z powiek i nie pozwala należycie wypocząć. Dlatego, aby zagwarantować sobie spokojne i bezstresowe wakacje, warto przed wyjazdem zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

7 rad, które pomogą zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem:

1. Określ słabe punkty mieszkania


Postaw się w roli ... włamywacza, by dostrzec słabe punkty własnego mieszkania. Zastanów się, w jaki sposób złodziej najłatwiej, jednocześnie nie wzbudzając zainteresowania osób znajdujących się w pobliżu, mógłby dostać się do twojego domu. O te miejsca przede wszystkim zadbaj. 


2.  Zamykaj drzwi na wszystkie zamki


Gdy wychodzisz z domu nawet "na chwilkę", zamykaj drzwi na wszystkie zamki, a jeśli masz alarm czy czujki – włączaj je.  Zadbaj, by światło na klatce schodowej wyraźnie oświetlało stojącą pod twoimi drzwiami osobę. Zwracaj uwagę na kręcące się wokół domu nieznajome osoby.


3. Wieczorem zaciągaj żaluzje i zasłony


Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony, aby wnętrze mieszkania było niewidoczne z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać rozkład mieszkania i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty. Jeśli mieszkasz sama nie rozgłaszaj tego. 


4. Znajdź nietypowe skrytki na kosztowności


Nie trzymaj pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu, a zwłaszcza w bieliźniarce, pojemnikach z cukrem, mąką, pod doniczkami, w zamrażalniku. Te miejsca są doskonale znane złodziejom. Szukaj nietypowych skrytek. A, gdy je znajdziesz nie dziel się swoimi pomysłami z sąsiadami.


5. Poproś rodzinę lub sąsiadów, by doglądali domu


Kiedy wyjeżdżasz, nawet na krótko, postaraj się o zachowanie pozorów czyjejś obecności. Poproś sąsiadów czy rodzinę, by wyjmowali korespondencję ze skrzynki, zbierali ulotki spod drzwi, a wieczorami zapalali światło. Warto zaopatrzyć się w programator czasowy. To niewielkie i tanie urządzenie (ok. 40 zł) wkłada się do gniazdka  elektrycznego, a do niego włącza radio, lampę lub telewizor. Programator o wybranej przez ciebie porze będzie uruchamiał podłączone do niego sprzęty. 


6. Ubezpiecz mieszkanie od kradzieży


Ubezpiecz mieszkanie od kradzieży. W razie kradzieży ruchomych elementów majątku dostaniesz jakąś rekompensatę finansową (jej wysokość zależy od sumy ubezpieczenia).


7. Zrób spis kosztowności


Wszystkie rzeczy o większej wartości oznakuj i sfotografuj. Jeśli zostaną skradzione i potem odnalezione, łatwiej je będzie rozpoznać i udowodnić, że należą do ciebie.


Autorka jest dziennikarką „Przyjaciółki" i „Poradnika Domowego".