Wiosenna metamorfoza wnętrz

Po długiej i biało-szarej zimie, także wnętrza potrzebują powiewu świeżości i koloru. By nasze mieszkanie nabrało wiosennego looku, nie zawsze konieczne są generalne remonty i kosztowne zmiany. Wystarczy postawić na żywe kolory, zrobić małe przeróbki, wymienić kilka mebli, przemalować ściany lub kupić nowe dodatki. Co z czym pasuje, w co warto zainwestować, a co wystarczy tylko przemalować lub okleić, jakie dodatki i w jakich barwach - jak się w tym odnaleźć i na co zwrócić uwagę podpowiadają projektanci, architekci wnętrz i psycholog.
/ 25.06.2019 14:57

Po długiej i biało-szarej zimie, także wnętrza potrzebują powiewu świeżości i koloru. By nasze mieszkanie nabrało wiosennego looku, nie zawsze konieczne są generalne remonty
i kosztowne zmiany. Wystarczy postawić na żywe kolory, zrobić małe przeróbki, wymienić kilka mebli, przemalować ściany lub kupić nowe dodatki. Co z czym pasuje, w co warto zainwestować, a co wystarczy tylko przemalować lub okleić, jakie dodatki i w jakich barwach - jak się w tym odnaleźć i na co zwrócić uwagę podpowiadają projektanci, architekci wnętrz i psycholog.

Wiosenna metamorfoza wnętrz

Wiosna to czas, w którym najczęściej myślimy o remoncie i zmianie wyposażania swojego mieszkania. Jak wynika z analizy firmy Komandor, sprzedaż mebli i dodatków zmieniających wystrój wnętrz w kwietniu i maju wzrasta nawet o 35 proc. w porównaniu do pozostałych miesięcy. W tym czasie sięgamy po wyraziste i jasne kolory wzbogacone elementami kwiatowymi lub wielkopowierzchniowymi grafikami.

– Właśnie ten czas jest dobrym momentem na odświeżenie swojego mieszkania, ponieważ w przypływie słońca i pozytywnych emocji czujemy większy przypływ inspiracji. Zastosowanie nowych pomysłów korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie jeśli użyjemy ciepłych, wesołych barw (żółty, pomarańczowy). Natomiast zastosowanie czerwieni nastroi nas bardziej energetyzująco – wyjaśnia Marta Melka-Roszczyk, psycholog.

Postaw na kolory

– Na początek postaw na intensywne kolory – żywy błękit nieba, świeża zieleń traw, nasycony kolor forsycji lub bratków oraz czerwień tulipanów wprowadzą wiosnę do twojego wnętrza. Intensywne kolory rzucają się w oczy i o to właśnie chodzi. Tak zaaranżowane mieszkanie będzie nowoczesne
i pełne pozytywnej energii – podkreśla Monika Szczęsny.
– Przeniesienie barw wiosennych do wnętrza naszego mieszkania, sprawia że czujemy się bardziej radośni i z większą energią i zaangażowaniem podchodzimy do życia – dodaje.

Wystarczy zastosować jeden mocny akcent – np. kolor ściany lub nowy mebel, który nada wnętrzu nowego charakteru. Wiosenne zmiany aranżacji wnętrz zacznijmy od tych największych. Wybierając nowe meble postaw na proste formy i elegancki minimalizm, nie powinny przytłaczać pokoju czy salonu. Pamiętaj, by nie ograniczały dostępu naturalnego wiosennego światła. – Szafy z kolorową kwiatową grafiką na froncie i do tego komoda lub regał w kolorach wiosny znakomicie ożywią każde wnętrze – zachęca Katarzyna Drabik projektantka firmy Komandor. – Drzwi szafy z niebanalną grafiką lub fotografią to oryginalne rozwiązanie, które pozwala przenieść się w świat koloru i wiosennego nastroju. Obecnie posiadamy ponad 2 000 wzorów grafik na szkle, dodatkowo na front możemy wykonać każdą jedną grafikę ze zdjęcia w dobrej jakości – dodaje.

Wiosenna metamorfoza wnętrz

 

Nowe tkaniny zamiast remontu

Jeśli chcemy odświeżyć wystrój na wiosnę bez dużych zmian czy remontu warto pomyśleć o aranżacji tkaninami. Zasłony i firany powinny być lekkie, przepuszczające światło, a aranżacja wiosenna będzie bardziej widoczna jeśli barwy kolorystyczne będą wyraziste. – Wiosną, gdy natura jest najpiękniejszym widokiem do podziwiania, potraktujmy okno jak obraz, a firany i zasłony jako ramę. Naturalne tkaniny jak len czy batyst, jednolite lub z delikatnym wzorem - upięte, związane lub wiszące luźno - mogą być ramą obrazu okalającą okno – radzi Marta Łuckiewicz architekt z Grupy Projektowej Front eM.

Kuchenne rewolucje

Zmiana obicia mebli czy też frontów może również odświeżyć wystrój na wiosnę. Jeśli wybierzemy wzór w kwiaty to tylko na białym lub jasnym tle i raczej te przedstawione bardziej graficznie czy rysunkowo, np. kwitnące gałązki, szkicowane rośliny. – Jeśli wcześniej już wybraliśmy jasne meble np. do kuchni a teraz chcemy ją diametralnie zmienić, wystarczy wymienić kilka frontów na wyraziste barwy lub takie nawiązujące bezpośrednio do wiosny, by nasze kulinarne królestwo nabrało nowego wyglądu – podpowiada projektantka  Monika Szczęsny.

Dla tych, którzy chcą wprowadzić tylko promyk wiosny do swojej kuchni proponujemy, by wykorzystali naklejki i maty magnetyczne. Można je nakleić na lodówkę lub zmywarkę – takie odświeżenie starego AGD powoduje, że kuchnia nabiera nowego oblicza. Słońce i wyższa temperatura umożliwia i zachęca do założenia ogródka z ziołami. Wystarczą proste, np. gliniane donice ziemia i nasiona (bazylia, oregano, tymianek). Sadzenie trwa tylko chwilę, a przyjemność obserwacji rosnących roślin i wreszcie możliwość ich kulinarnego wykorzystania pozostaną z nami na kilka miesięcy

Przemyślany pokój dziecka

Efekt wiosny w mieszkaniu możemy otrzymać dzięki dodatkom. Dla podkreślenia stylu, czy nadania charakteru pomieszczeniom możemy wykorzystać obrazy, zdjęcia, wazony, naklejki a nawet okienne rolety w ciekawych barwach. W ostatnim czasie bardzo modne również są fototapety – z motywami wiosennymi czy animacjami z bajek znakomicie ożywią pokój dziecka. – Zastosowane elementy wykorzystane na ścianach możemy bez problemu przenieść na zewnętrzne wykończenia mebli (szafy, biurko, komoda itp.). Tak zaprojektowany i przemyślany w każdym detalu pokój ucieszy każdego malucha – dodaje Katarzyna Drabik projektantka Komandora.

Wnętrze pełne kwiatów i owoców

Naturę w naszych aranżacjach możemy również wykorzystać na inne sposoby, np. sadząc kwiaty lub układając je w wazonie. To najprostszy sposób na wprowadzenie do naszych domów i mieszkań wiosennego nastroju. – Dzbanki, szklanki, ładne słoiki, karafki czy butelki mogą być wypełnione kwiatami, owocami, gałązkami. Piękne efekty gry światła uzyskamy na delikatnie barwionym, przeziernym szkle w pastelowych odcieniach np. turkusowym, różowym, jasnozielony – dodaje Marta Łuckiewicz, architekt. Pastele w połączeniu z barwnymi kolorami wniosą do wnętrza sporą dawkę świeżości i lekkości.

Źródło: materiały prasowe
Fot. Komandor