Czy w trakcie burzy trzeba wyłączać elektronikę? fot. Adobe Stock

W czasie burzy wyłączasz telefon i komputer? Eksperci mówią jasno, czy to konieczne

Dla wielu z nas wyłączanie elektroniki w czasie burzy to automatyczny odruch. Specjaliści z branży technologicznej mówią otwarcie, czy ma to sens i czy włączony smartfon czy laptop to zagrożenie.
/ 26.07.2020 17:53
Czy w trakcie burzy trzeba wyłączać elektronikę? fot. Adobe Stock

Lato to wyjątkowo aktywnie burzowy czas. Co i rusz w mediach huczy od wiadomości o gwałtownych ulewach, wichurach i wyładowaniach elektrycznych. Od wielu, wielu lat nasi dziadkowie i rodzice uczyli nas, że w czasie burzy powinno się wyłączać urządzenia elektroniczne w domu, takie jak telefon, komputer czy telewizor. Specjaliści z. „Komputer Świat” zdradzili, czy faktycznie jest taka konieczność i czym grozi nie zastosowanie się do zaleceń. 

Czy trzeba wyłączać telewizor i komputer w trakcie burzy? 

Gdy za oknem panuje burza eksperci zalecają wyłączenie wszelkiej elektroniki, która jest bezpośrednio podłączona do źródła prądu. Nie chodzi tutaj o kwestię związane z rażeniem piorunem, ale o możliwość zniszczenia sprzętu jeśli dojdzie do spięcia w sieci elektrycznej. 

W ten sposób będziemy w stu procentach pewni, iż nasz sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu, gdy np. dojdzie do przepięcia sieci. Warto też dodać, iż w przypadku burzy pełnej gwarancji nie dają też popularne listy antyprzepięciowe, które są bezradne w przypadku tak mocnego wyładowania, jak uderzenie pioruna - czytamy w „Komputer Świat”

Czy telefon może przyciągać pioruny? 

Wielu z nas spotkało się z mitem,  że smartfony i telefony, a głównie sygnał komórkowy, może przyciągać pioruny. Nie jest to absolutnie w żaden sposób potwierdzone i nie ma powodów do obaw. Sieć komórkowa nie ma żadnego wpływu na to, gdzie uderzy piorun. 

Szanse, że telefon komórkowy zostanie uderzony piorunem, są bardzo mało prawdopodobne. Przekonywanie, że błyskawica może podążać za falami radiowymi jest całkowicie bezpodstawne - powołuje się „KŚ” na Uniwersytet Stanforda

Zobacz więcej:
IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi opadami deszczu. Gdzie jest burza?
Porażenie piorunem - pierwsza pomoc i sposoby ochrony
Jak przewidywać pogodę - 14 porad

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)