Gdzie wyrzucić stary monitor? fot. Fotolia

Usuwanie elektrośmieci - gdzie wyrzucić monitor

Odpowiadamy na pytania dotyczące elektrośmieci. Sprawdź, co wiesz o zużytym sprzęcie elktrycznym i elektroniczym!
/ 14.01.2013 10:00
Gdzie wyrzucić stary monitor? fot. Fotolia
Każdy zużyty sprzęt elektroniczny musi zostać zutylizowany. Może bowiem powodować zagrożenie dla zdrowia lub życia, a także znacznie zanieczyszczać środowisko. Poza tym ze starego sprzętu można odzyskać wiele surowców, które przydadzą się przy produkcji nowych np. żarówek czy telefonów. Jako właścicielka starego monitora musisz wiedzieć, że:
  • masz obowiązek oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przeznaczonego dla gospodarstw domowych do przeznaczonych do tego punktów zbiórki ZSEE.
  • zużytego sprzętu nie wolno ci umieszczać łącznie z innymi odpadami. Za pozostawienie sprzętu w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi kara grzywny aż do 5 000 zł.
  • w przypadku zakupu nowego sprzętu, masz prawo oddać bezpłatnie zużyty sprzęt tego samego rodzaju (1:1), ale sprzedawca nie ma obowiązku zapewnić transportu tego sprzętu z twojego mieszkania do sklepu.
  • możesz nieodpłatnie pozostawić sprzęt oddany do naprawy w punkcie serwisowym w przypadku, gdy jego naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna.
  • zarówno sprzedawca jak i prowadzący punkt serwisowy mają prawo odmówić przyjęcia zużytego sprzętu w przypadku, gdy stwarza on zagrożenie dla ich zdrowia lub życia.
  • informacje o punktach zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych możesz uzyskać na stronie internetowej twojego urzędu gminy, w jego siedzibie - np. w gablotach informacyjnych, w punktach serwisowych oraz w punktach sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)