Jka dbać o róże? fot. Fotolia

Uprawa róż - jak o nie dbać

Niech kwitną jak najdłużej! Mamy na to 4 sprawdzone sposoby!
Joanna Szczepaniak / 14.07.2014 14:37
Jka dbać o róże? fot. Fotolia
Uprawa róż znana jest nam od setek lat. Róże uprawiano już w starożytnej Grecji. Teraz też chętnie je sadzimy w swoich ogrodach, choć w pielęgnację tych pięknych krzewów dobry ogrodnik musi włożyć dużo pracy i serca. Latem nie wymagają wprawdzie tak wielu zabiegów jak jesienią czy na wiosnę, ale warto skorzystać ze sprawdzonych rad, jak uprawiać róże by pięknie i długo kwitły.

Jak uprawiać róże, by kwitły do jesieni?

1. Uprawiane róże podlewaj obficie, by dobrze rosły


Podlewanie w ciepłe letnie dni, gdy ziemia szybko wysycha to bardzo ważny zabieg. Róże ukorzeniają się głęboko – lepiej więc nawadniać je rzadziej, ale za to obficiej, aby woda przesiąkła do głębszych warstw gleby. Jeśli lato jest ciepłe najlepiej podlewać krzewy co 7-10 dni, a w upały oczywiście częściej. Każda roślina powinna dostać jednorazowo 10-15 l wody. Precyzyjne odmierzanie może ułatwić licznik (dostępny w sklepach ogrodniczych, cena ok. 70 zł). Można podłączyć go do wybranego urządzenia zraszającego lub bezpośrednio zamontować na kranie albo pompie ogrodowej.

Najlepszą porą na podlewanie jest ranek (nie później niż do godziny 10, a w upały do 8) lub wieczór, przed zapadnięciem zmroku. Róże nie znoszą polewania liści, więc trzeba to robić tak, by woda nie rozpryskiwała się na całą roślinę. Częste zraszanie może być bowiem przyczyną występowania różnych chorób, np. szarej pleśni. Warto krzewy okopać, wówczas woda łatwiej wsiąknie w glebę. Dobrze pamiętać, że róże pnące potrzebują więcej wody niż rabatowe, zwłaszcza, gdy rosną przy nasłonecznionej ścianie budynku. Uprawa róż jak widać wymaga pamiętania o kilku tego ważnych zasadach.

2. Od czasu do czasu uprawiane róże warto nawozić


Tylko krzewy właściwie „nakarmione” są zdrowe i obficie kwitną. Doskonałym pełnowartościowym nawozem jest przefermentowany obornik. Z nim uprawa róż będzie o wiele łatwiejsza! Najlepiej stosować go co 2-3 lata w ilości 6-10 kg na 1 m2, od wiosny do końca lipca. Rozkładamy go między krzewami i płytko przekopujemy uważając, by nie uszkodzić korzeni. Nawożenie organiczne trzeba uzupełnić sztucznym. Nawozy mineralne stosujemy co roku w 3-4 dawkach po 20-40 g na 1 m2. pod koniec pierwszego kwitnienia lub tuż po nim. W sierpniu nie należy już jednak dostarczać różom azotu, bo to utrudnia drewnienie pędów i przygotowanie się krzewów do zimy.

3. Nie sadzić w pobliżu innych roślin i nie podlewać stwardniałą wodą


Chwasty są wrogami roślin – zabierają im wodę, składniki pokarmowe, przenoszą choroby. Trzeba je regularnie usuwać. Podczas wyrywania warto lekko, powierzchownie, spulchnić glebę. Wpływa to korzystnie na jej strukturę i zapobiega wyparowywaniu wody. Taki zabieg dobrze też przeprowadzić po każdym większym deszczu oraz po podlewaniu, jeśli róże rosną w ciężkiej ziemi. Często na powierzchni podłoża tworzy się bowiem twarda skorupa, która powoduje szybkie wysychanie gleby.

4. Nie żałuj, tylko śmiało ścinaj uprawiane róże do wazonu!


Warto nie tylko usuwać zwiędnięte już kwiaty, ale też ciąć uprawiane róże do bukietów. Zabieg ten pobudza roślinę do wypuszczania następnych pąków. Najlepiej robić to rankiem lub wieczorem – kwiaty zebrane w środku dnia będą bardzo nietrwałe. Nie należy jednak ciąć ich za nisko, pod trzecią gałązką z liśćmi, bo to osłabia krzew.

Więcej:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/09.09.2013 02:43
Ula,to nie o to chodzi ;)Mogłabym tu wyneimić cały sprzęt, jakiego używam, ale prawda jest taka, że najważniejsze jest po prostu to, żeby wziąć aparat i robić zdjęcia. Tylko wtedy będziesz czuła, czego naprawdę potrzebujesz.Tym samym obiektywem można uzyskać rf3żne efekty. Dla mnie najważniejsze jest odpowiednie światło - te same ciastka przy pf3łnocnym i południowym świetle będą miały inny kolor. I to w fotografii jest najpiękniejsze - poszukiwania.Kiedyś zachwycałam się zdjęciami makro, pf3źniej przyszły inne fascynacje. Wiele zdjęć zrobiłam też zwyczajnym aparatem, "małpką". Używam rf3żnych obiektywf3w - jedne kupuję, inne oddaję, pożyczam i eksperymentuję. Nie mam jakiegoś ulubionego, ktf3rym robię wszystko.Co do lustrzanek - ja mam doświadczenia tylko z Canonem. Większość zdjęć na blogu jest zrobiona modelami 20d i 40d. Pozdrawiam ciepło :)
/17.07.2013 14:19
moje róże są na górze, w sensie - już zcięte i stoją w wazonie na balkonie :P
/17.07.2013 14:17
Dokładnie, da się zrobić, żeby róże kwitły do późnej nawet jesieni :)