Dziki szczur w śmietniku fot. Adobe Stock

Trutka na szczury – sposób na pozbycie się niechcianych gryzoni

Trutka na szczury to najpopularniejsze rozwiązanie w walce z tymi niszczycielskimi gryzoniami. Jak działa trutka?
Wioletta Górecka / 14.02.2019 06:00
Dziki szczur w śmietniku fot. Adobe Stock

Trutka na szczury to zwykle ostateczne rozwiązanie, z którego korzystają osoby zdeterminowane do pozbycia się tych szkodników z obejścia swojego domu, kiedy wszystkie inne metody już zawiodły.

Dzikie szczury hałasują, są agresywne, a do tego przenoszą mnóstwo chorób. Ich ostre zęby niszczą wyposażenie, znikają również zapasy ze spiżarni. Wabione łatwym pożywieniem, grasują przede wszystkim w obszarze dużych skupisk ludzi. Wyczuwają piwniczne zapasy i osiedlają się w nich.

Jeśli nie działają żadne bezinwazyjne metody wypłoszenia intruzów – ultradźwięki, opryski czy żywołapki, a kolonia się powiększa, jako skuteczne rozwiązanie traktuje się trutkę.

Trutka na szczury – dlaczego szczury dają się na nią nabrać?

Szczury to bardzo inteligentne i na swój sposób przebiegłe zwierzęta. Wyruszając w nowe miejsce żeru, „wysyłają” na zwiady najsłabszego członka stada. Jeśli zginie, reszta natychmiast podejmuje ucieczkę. Jeśli jednak po obserwacji nic się nie dzieje, reszta stada podąża śladem zwiadowcy.

Z tego właśnie względu trutka ma działanie rozłożone w czasie – gdyby szczur padł od razu, reszta stada przeniosłaby się gdzieś indziej. Trucizna w rozsypanych w pobliżu źródeł jedzenia granulkach nie jest wyczuwalna – ani w smaku, ani w zapachu.

Nieświadomy swojego rychłego końca szczur zajada się do syta, po czym stopniowo jest truty od wewnątrz. Po zjedzeniu trutki nie ma już odwrotu – po kolei wysiadają kolejne organy, aż do zatrzymania akcji serca.

Twoim problemem są myszy? Poznaj 5 sposobów na przepędzenie ich z twojego domu i ogródka!

Trutka na szczury - czy to aby na pewno najlepsze rozwiązanie?

Zaletą użycia trutki jest skuteczne pozbycie się wielu osobników w krótkim czasie, poprzez uśpienie czujności stada. Pozostają jednak jeszcze kwestie moralne – zwierzęta konają nawet przez kilka dni, w niewyobrażalnym cierpieniu. Błąkający się, słabnący z każdą godziną szczur może także wejść w trudno dostępne miejsce – w zakamarek, szyb wentylacyjny, pomiędzy rzeczy – i tam skonać.

Zlokalizowanie ciałka będzie trudne, a zapach rozkładających się zwłok – coraz bardziej intensywny.

Gryzonie zamieszkują twój dom lub ogródek? Użyj...piwa! Jak to działa?

Dodatkowym niebezpieczeństwem jest możliwość spożycia trutki przez zwierzęta domowe, a także przez dzieci. Alternatywnym rozwiązaniem są pułapki – szczur złapany w pułapkę zwykle umiera od razu, nie męcząc się, a do tego zawsze masz pewność, że znajdziesz ciało.

Jeśli zatrutego szczura zje kot czy inne dzikie zwierzę – również się zatruje i padnie.

Zobacz więcej na temat walki ze szkodnikami!
4 ohydne szkodniki, które mogą mieszkać w doniczkach z kwiatami! 
Sprytne sposoby na domowe szkodniki!
Jak wypędzić krety z ogrodu? Podpowiadamy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)