Jka dbać o trawnik? fot. Fotolia

Trawnik - pielęgnacja

Rankiem dobrze robi spacer po rosie, woń skoszonej trawy to wspaniała aromaterapia, a patrzenie na zieloną murawę daje wypoczynek oczom. Trawnik jest niezastąpiony!
/ 24.05.2013 09:34
Jka dbać o trawnik? fot. Fotolia
Zarówno ci doświadczeni, jak i początkujący ogrodnicy mają z pewnością wiele pytań związanych z pielęgnacją i zakładaniem trawnika. Nasze rady pomogą rozstrzygnąć wasze wątpliwości i zaradzić niektórym problemom.

Co trzeba zrobić, żeby trawnik był gęsty?


Bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, jest odpowiednie przygotowanie gleby pod trawnik, czyli przekopanie widłami, oczyszczenie z korzeni, kłączy i chwastów. Chwasty można usuwać ręcznie (co jest jednak możliwe tylko na małej powierzchni i przy niewielkim zachwaszczeniu) lub stosując środki chemiczne, tzw. herbicydy. Ten drugi sposób jest wygodniejszy. Efekt ich działania jest widoczny po 3–4 dniach. Liście wchłaniają preparat i transportują aż do korzeni. Herbicyd zmienia przebieg procesów życiowych w roślinie i powoduje powolne jej obumieranie.

Kiedy najlepiej zakładać trawnik?


Trawnik najlepiej zakładać na wiosnę – w drugiej połowie maja, lub późnym latem – na początku września. Wtedy w powietrzu i w glebie jest sporo wilgoci, a wilgoć przyspiesza kiełkowanie nasion. Ważne jest także, by ziemia była dostatecznie nagrzana, bo ciepło sprzyja szybkiemu wzrostowi trawy.

Czy jest jakiś sposób na szybkie założenie trawnika?


Tak, to trawnik z rolki. Gotowy jest już w ciągu 2–3 tygodni. Trawa wyhodowana jest na nieprzepuszczalnym podłożu. Kupuje się ją w rolkach. Można wybrać dowolny rodzaj trawy: na plac zabaw, boisko czy pole golfowe. Podłoże przygotowuje się tak samo, jak pod zwykły trawnik, i układa na nim rolki z darnią. Potem trzeba je dobrze zwałować i obficie podlać. Pierwsze koszenie przeprowadza się po 2–3 tygodniach. Trawa z rolki jest jednolita, gęsta, zdrowa, pozbawiona chwastów i szybko się ukorzenia. Już po 2–3 tygodniach można po niej chodzić. Można ją układać przez cały sezon.

Na czym polega wertykulacja trawnika?


To zabieg, który polega na usunięciu z trawnika zbitej trawy i mchu. Służy do tego urządzenie zwane wertykulatorem. Dodatkowo nacina ono podłoże, dzięki czemu woda, powietrze i składniki odżywcze lepiej docierają do korzeni i trawa ładniej się rozrasta. Wertykulację najlepiej przeprowadzić dwa razy do roku: na przełomie maja i czerwca, a potem na jesieni przed ostatnim koszeniem.
 

Czy to prawda, że kretów nie wolno zabijać, choć niszczą trawniki?


Tak. Krety są pod ochroną. Za zabicie zwierzątka grozi grzywna. Trzeba je wypłaszać ekologicznymi metodami. Kret nie lubi zapachu nafty, oleju napędowego, czosnku. Odstrasza go też furkotanie wiatraczków i plastikowych butelek. Można spróbować wypłoszyć go preparatami "Krecik", "Kretol", "Bros".

Jak chronić trawę tam, gdzie załatwia się pies?


To trudna sprawa. Mocz, szczególnie suk, wypala darń. Warto spłukiwać obficie wodą miejsca trawnika, w których piesek lubi się załatwiać. W sklepach są też dostępne preparaty, które odstraszają zwierzęta, ale ich skuteczność bywa różna. Niektórzy radzą, by wstawić do ogrodu przedmiot (np. niewielki pieniek) obsiusiany przez innego psa. Wtedy zwierzę będzie znaczyło swoim zapachem głównie to miejsce. Gdy to nie pomoże, nie ma innej rady, jak oczyścić zniszczone partie i ponownie obsiać trawą.

Kiedy mech niszczy trawę?


Warto użyć preparatów zwalczających mech, np. "Antymech", a także napowietrzyć glebę czyli nakłuć ją aeratorem lub zwykłymi widłami w równych odstępach na głębokość ok. 10 cm. Rozwojowi mchu sprzyja krótkie koszenie, wilgoć i cień. Dlatego też lepiej kosić trawę wyżej i rzadziej podlewać, warto też wybrać mieszankę traw do zacienionych obszarów i wapnować trawnik. Wapniowanie ułatwia walkę z mchem i skrzypami. Najlepiej przeprowadzić je jesienią raz na 3-4 lata.

O czym świadczą jasnobrązowe plamy na trawniku?


Plamy na trawniku mogą być objawem choroby, np. fuzariozy lub rdzy. Wtedy jak najszybciej trzeba zastosować środki grzybobójcze. Inna przyczyna to brak azotu lub przeciwnie – przenawożenie. W pierwszym przypadku pomaga zastosowanie pełnoskładnikowych nawozów mineralnych, w drugim regularne, obfite podlewanie.

Czy siać trawę w miejscach często uczęszczanych?


Tak, ale warto zastosować specjalne kratki trawnikowe. Są one bardzo odporne na duży nacisk i chronią darń przed zadeptaniem. Taki trawnik jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.

Pielęjnacja trawnika - 7 sprawdzonych rad:

  1. Wysiewaj trawę siewnikiem lub rozsiewarką do nawozów. Wtedy nasiona ułożą się równomiernie i murawa będzie idealna. Rób to po deszczu w bezwietrzny dzień.
  2. Wysiewając trawę, zostaw sobie niewielką ilość. Przyda się, gdy trzeba będzie ją dosiać w pustym miejscu. Ważne, aby ubytki uzupełniać tą samą mieszanką.
  3. Trawnik należy obficie podlewać co 2–3 dni.
  4. Najlepiej podlewać trawnik wczesnym rankiem lub wieczorem na tyle obficie, by woda dostała się do głębszej warstwy ziemi (mniej więcej na głębokość 10–15 cm).
  5. Podczas suszy najlepiej w ogóle zaniechać koszenia, bo świeżo przycięta trawa szybciej przesycha.
  6. Wyżej koszony trawnik łatwiej jest utrzymać, ale niżej koszony wygląda ładniej.
  7. Wiosną i wczesnym latem, gdy trawa najszybciej rośnie, powinno się ją kosić co 8–10 dni. Bliżej jesieni można to robić rzadziej.