Zdrowe jedzenie/fot. Fotolia

Test telewizorów – uważaj na jakość dźwięku i obrazu

Co powinieneś brać pod uwagę wybierając nowy telewizor? Z testu 39 telewizorów wykonanym przez Fundację Pro-Test wynika, że jakość obrazu i dźwięku. Zanim zachwycisz się nowymi funkcjami telewizora, jak sterowanie odbiornikiem za pomocą mowy i gestów, weź przede wszystkim pod uwagę te dwa parametry!
/ 17.10.2012 09:53
Zdrowe jedzenie/fot. Fotolia

Producenci telewizorów prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowszych technologii. Po tym, jak już możemy za pośrednictwem telewizora korzystać z internetu czy oglądać obraz w trzech wymiarach przyszła kolej na sterowanie telewizorem za pomocą mowy i gestów. Ale cóż nam po tych wszystkich innowacjach, jeżeli nasz odbiornik nie będzie miał dobrego obrazu i dobrego dźwięku. To od tych dwóch parametrów zależy tak naprawdę, czy dany model można nazwać dobrym. Test Fundacji Pro-Test pokazał, że spośród 39 modeli tylko trzy spełniają to kryterium.

Fatalna płynność

Jakość obrazu musi być dostosowana do rodzaju sygnału, z jakiego korzystamy w domu. Bardzo praktyczne są telewizory, które wyregulował już producent. W pozostałych kontrast, jasność i kolory trzeba ustawiać samemu. Dopiero wtedy obraz będzie dobry.

Nierozłącznym atrybutem obrazu dobrej jakości jest idealna płynność ruchu. Niestety, jak się okazało w teście, płynność ruchu to pięta achillesowa większości telewizorów. Aż sześć z badanych modeli odznacza się tak fatalną płynnością, że musieliśmy im przyznać najniższą z możliwych ocen za ten badany parametr – niedostateczną. Skąd takie słabe wyniki? Otóż sygnał telewizyjny przesyła tylko 50 klatek na sekundę. To zbyt mało do dynamicznych scen filmów akcji czy transmisji sportowych. Nasze oko rejestruje wtedy „szarpnięcia” obrazu. Żeby go upłynnić, telewizory wyświetlają dodatkowe obrazy między poszczególnymi klatkami. Niektóre niestety nie dość skutecznie.

Polecamy: Zakupy na raty w Internecie – poradnik

Na dobry obraz składa się także jakość obrazu oglądanego pod kątem. Jeżeli przed ekranem zasiada kilka osób, te siedzące po bokach będą widziały inny obraz niż te, które zajęły miejsce dokładnie naprzeciw odbiornika. Te pierwsze mogą narzekać na słaby kontrast i przytłumione kolory, podczas gdy widzowie siedzący na środku kanapy uznają jakość obrazu za bardzo dobrą. Jak to możliwe, skoro wszyscy oglądają ten sam film? To proste: obraz oglądany z boku, pod kątem traci na jakości. Ta zasada dotyczy modeli LCD. Właściciele plazm nie są narażeni na takie niedogodności.

Oczywiście producenci modeli LCD starają się rozwiązać problem pogarszania się jakości obrazu oglądanego pod kątem, ale tylko w dwóch telewizorach z testu udało się to na tyle, że mogliśmy za obraz oglądany pod kątem przyznać im oceny bardzo dobre.

Dobry dźwięk to rzadkość

Z dzisiejszymi telewizorami jest jak z modelkami – chcą być jak najchudsze. Jeszcze rok temu ekrany miały grubość do 10 cm. Dziś najczęściej mamy do czynienia z ekranami o grubości od 3 do 6 cm. Taka mania odchudzania dodaje telewizorom elegancji. Ale cienka obudowa sprawia, że coraz mniej jest miejsca na porządne głośniki. Co czwarty z przetestowanych modeli ma jedynie mierną jakość dźwięku. Znalazł się też model z niedostateczną jakością dźwięku.

Niska jakość wbudowanych głośników jest słabym punktem płaskich telewizorów już od dawna – świadczą o tym wyniki również poprzednich testów telewizorów Pro-Testu LCD i plazm. W aktualnym teście w żadnym z urządzeń nie mogliśmy uznać jakości dźwięku za bardzo dobrą. Na szczęście jest sposób na ten mankament: zawsze można podłączyć sprzęt hi-fi lub kino domowe – to znacznie polepsza jakość dźwięku. Niestety jest też minus takiego rozwiązania: dodatkowe urządzenie zwiększa zużycie prądu.

Zobacz także: Test drukarek: najdroższa najgorsza

Pełne wyniki testu na: www.pro-test.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/22.08.2013 19:13
Co do jakości dżwięku trudno zmierzyć, moim zdaniem najepiej wypada Philips, co można nawet zauważyć po tym jak producent przywiązuję do tego wagę w marketingu, gdy inni starają się to ukrywać. A jakość obrazu jest już w Philipsie potwierdzona jako najlepsza przez ekspertów, między innymi EISY.