Test drukarek wielofunkcyjnych - która najlepsza?

Eksperci z fundacji Pro-Test przetestowali 54 drukarki wielofunkcyjne popularnych producentów. Okazało się, że tylko prawie wszystkie drukują dobrze, lecz tylko 7 tanio. Które drukarki wielofunkcyjne zdały test na piątkę? Sprawdź, zanim kupisz.
Drukarka fot. Fotolia

W międzynarodowym teście z udziałem Fundacji Pro-Test sprawdzono drukarki w specjalistycznym laboratorium pod okiem ekspertów, którzy przebadali w nich niemal wszystko, co możliwe: Począwszy od jakości wydruków, poprzez skanowanie, kserowanie, faksowanie, wygodę obsługi, wszechstronność i pracę w sieci, na zużyciu energii i drukowaniu bezpośrednio z aparatu skończywszy. Ten test daje odpowiedź na pytania, które właśnie sobie zadajesz, jeżeli planujesz zakup drukarki: Która jest najszybsza? Która najlepiej drukuje i skanuje zdjęcia? Która lepiej radzi sobie z drukiem w kolorze? Którą wybrać do dokumentów czarno-białych? No i przede wszystkim: Która drukuje najtaniej, a która najdrożej.

Mistrzowie fotografii

Ale najpierw sam musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Jaki rodzaj wybrać? Atramentową czy może laserową? Kolorową czy czarno-białą? Urządzenie wielofunkcyjne, które oprócz drukowania potrafi jeszcze skanować, kopiować i faksować czy też wystarczy ci samo drukowanie? Czy nowy nabytek ma drukować i teksty i zdjęcia?

Zobacz także: Jaki sprzęt wybierają kobiety w sklepach z elektroniką?

Najczęściej wybór konsumentów pada na wielofunkcyjną drukarkę atramentową. W naszym teście znalazło się aż 47 takich urządzeń. Siedem zaś to modele laserowe. Największą zaletą tych pierwszych jest umiejętność drukowania zdjęć na papierze fotograficznym. Drukarki laserowe najczęściej w ogóle nie są do tego przystosowane. Tak właśnie jest w przypadku sześciu laserowych modeli z naszego testu. Niestety drukowanie zdjęć z wakacji czy rodzinnej imprezy drukarką atramentową wciąż należy do drogich przyjemności. Dlatego mimo wszystko lepiej zlecić ich druk zakładowi fotograficznemu.

Drogi druk

Zresztą drukowanie w ogóle wiąże się z kosztami. Okazuje się, że nie kończą się one wcale na zakupie drukarki. Nie zawsze warto na nim oszczędzać. Dlaczego? Gdy kupujesz tanią drukarkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz wydawać sporo na tusze i tonery. Przed zakupem nowej drukarki zawsze warto obliczyć, jaki który model okaże się naprawdę okazyjny. Aby ci to ułatwić, zamieszczamy w tabeli z wynikami testu na www.Pro-Test.pl koszt druku jednej strony.

Zobacz także: Jaki sprzęt AGD pomoże zmniejszyć rachunki za prąd?

Do bardziej oszczędnych drukarek należą modele laserowe. Tyle że one kosztują więcej od urządzeń na tusz. Jakie są sposoby na zminimalizowanie kosztów użytkowania drukarki? Po pierwsze nie rób wydruków w najwyższej jakości, jeżeli takich nie potrzebujesz. Jakość wydruku można zmienić w ustawieniach drukowania na komputerze. Po drugie drukarkę atramentową wyczyść dopiero, gdy na wydruku zobaczysz paski. Czyszczenie wnętrzności drukarki zużywa dużo tuszu.

Po trzecie spokojnie możesz używać alternatywnych tonerów innej, taniej marki. Niektóre z nich dają bardzo dobrą jakość druku, a mogą być nawet o połowę tańsze od oryginału. Możesz też korzystać z usługi napełniania tonerów. W ten sposób zaoszczędzisz nawet do 70%. Bywa jednak, że cierpi na tym jakość druku. I w końcu ostatnia rada: Nie polegaj ślepo na ostrzeżeniach o wyczerpaniu tonera wyświetlanych przez twoją drukarkę. Wiele urządzeń sygnalizuje wyczerpanie tuszu, mimo że drukuje jeszcze bardzo dobrze. Toner należy wymienić dopiero w momencie, kiedy drukowanie nie będzie już możliwe.

Zobacz także: Test pralek

Pełne wyniki na www.Pro-Test.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/10 miesięcy temu
Przede wszytskim słuchajcie się swoich partnerów. Ja nie posłuchałam i kupiłam drukarkę która bardzo szybko się zepsuła. Na szczęście mój partner nie uniósł się honorem, ze go za pierwszym razem nie posłuchałam i zamówił mi tę: https://restartplus.pl/nowa-drukarka-hp-laserjet-pro-m12w i już się nie mogę doczekać aż to cudeńko będzie u mnie w domu.
/rok temu
Przy wyborze drukarki doradzą Ci profesjonalnie w sklepmk.pl Mają także szeroki wybór nieregenerowanych zamienników.
/2 lata temu
ja polecam sklep bestprint24.pl maja bardzo miłą obsługę, która potrafi doradzić, oprócz drukarek mają też zamienniki w fajnych i niskich cenach
POKAŻ KOMENTARZE (5)