POLECAMY

Test drukarek: najdroższa najgorsza

Szukasz dobrej drukarki? Sprawdź jak drukarki wypadły w naszym teście. Wśród 15 przetestowanych drukarek tylko jeden model drukuje bardzo dobrze. W dodatku jest jednym z dwóch najtańszych w teście. A co najciekawsze, to drukarka laserowa, a te do tej pory uchodziły za drogie. I jeszcze jedna niespodzianka: najgorzej wypadła najdroższa drukarka. Notabene atramentowa.
Test drukarek: najdroższa najgorsza fot. pro-test

Wybór drukarki musisz zacząć od decyzji, jaki jej rodzaj będzie najlepiej odpowiadał twoim potrzebom. Jeśli chcesz nie tylko drukować, ale i skanować, kopiować oraz faksować, zajrzyj do naszego najnowszego testu drukarek wielofunkcyjnych. Jeżeli zaś samo drukowanie ci wystarczy, czytaj dalej, a dowiesz się jak siedem drukarek laserowych i osiem atramentowych w cenach od 320 do 2500 zł sprawdziło się w pojedynku na jakość drukowania, wygodę obsługi, wszechstronność, zużycie energii i jeszcze parę innych parametrów, w tym w szczególności koszt tonera.\

Obalamy mity

Cena, jaką zapłacisz za drukarkę w sklepie to dopiero początek wydatków. Koszty dopiero zaczną się wraz zadrukowywaniem kolejnych stron tekstu. Nie mówiąc już o zdjęciach, których przelewanie na papier jest szczególnie drogie.

Zacznijmy od tego, że do tej pory drukowanie urządzeniami laserowymi było znacznie tańsze niż atramentowymi. Ten test pokazuje, że ta prawidłowość przechodzi do lamusa: najtaniej w teście drukuje model atramentowy – koszt druku jednej strony atramentowego HP OfficeJet Pro 8000 Enterprise wynosi jedyne 5 groszy. Na tym nie koniec rewelacji: wśród najdrożej drukujących urządzeń znalazły się dwa modele laserowe.

Inna powszechnie obowiązująca prawda na temat drukarek mówi, że im więcej na drukarkę wydamy podczas jej kupna, tym mniej będą kosztować nas tonery czy tusze. Jak jednak wynika z tego testu, i ta prawda się nie sprawdza. Bo choć nasze dotychczasowe testy to potwierdzały, tym razem najtaniej drukująca drukarka wcale nie należy do bardzo drogich – kosztuje 548 zł. Tymczasem te, na których tonery trzeba wydawać najwięcej, kosztują od 800 do 1335 zł.

Mistrz fotografii

Do czego lepsza jest drukarka atramentowa, a w czym lepiej sprawdzi się laserowa? Drukarki atramentowe są urządzeniami wszechstronnymi. Potrafią drukować nie tylko tekst, ale i wysokiej jakości zdjęcia. Natomiast drukarki laserowe są specjalistami od druku dokumentów tekstowych: potrafią drukować tekst z szybkością błyskawicy i naprawdę dobrze – to dwie niezaprzeczalne zalety drukarek laserowych. Drukowanie jednej strony zajmuje im średnio dwa razy mniej czasu niż w drukarkom atramentowym. W dodatku w ostatnim czasie ceny drukarek laserowych znacznie spadły. Wydatek na takie urządzenie w okolicach 300 zł był jeszcze całkiem niedawno nie do pomyślenia. Teraz zakup drukarki laserowej opłaca się nie tylko do biura, ale i do domu.

Drukarki atramentowe też mają swoje plusy. Zauważysz je, kiedy zaczniesz drukować zdjęcia na papierze fotograficznym – w tej kwestii dobre drukarki atramentowe biją na głowę modele z laserem. Podczas gdy te drugie drukując fotografię szybko osiągają kres swoich możliwości, drukarka atramentowa wydobędzie ze zdjęcia to, co najlepsze.

Pełne wyniki testu na: www.Pro-Test.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Zbyt dużo uproszczeń w tym tekście. Pamiętajmy, że cena tuszu nie jest równoznaczna ekonomiczności drukowania. Co z tego, że do Brothera są zamienniki po kilka złotych, skoro np. te nowe Epsony z serii Lxxx mają stałe zasilanie i CISS i ten koszt wychodzi tam tańszy jak w niektórych laserówkach. Już nie mówiąc o jakości drukowania.