Tanio czy oszczędnie? - wybór techniki grzewczej

Dobór urządzenia grzewczego jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli ta decyzja waży później na wysokości kosztów ogrzewania. Jednak od zakupu taniego w eksploatacji urządzenia może odstraszyć jego cena. W co warto więc zainwestować?
Dobór urządzenia grzewczego jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli ta decyzja waży później na wysokości kosztów ogrzewania. Jednak od zakupu taniego w eksploatacji urządzenia może odstraszyć jego cena. W co warto więc zainwestować?

Asortyment paliw pozwala na wybór tego, które jest najbardziej odpowiednie pod względem dostępności, ceny oraz wygody. Od dostępności zależy też czy będzie to kocioł na olej, gaz, prąd czy węgiel. Cena wpłynie na to, jakie koszty poniesiemy na początku inwestycji i później już podczas ogrzewania. Na komfort użytkowania wpłynie zaś rodzaj wybranego paliwa, typ oraz marka urządzenia grzewczego.

Tanio czy oszczędnie? - wybór techniki grzewczej

Gaz
Do wyboru mamy dwie opcje: gaz ziemny lub płynny
I wariant - gaz ziemny
 • nie wymaga składowania
 • nie wymaga dodatkowego miejsca na kotłownię i opał
 • rachunki płacimy dopiero po zużyciu
 • nie na wszystkich parcelach istnieje możliwość podłączenia takiej instalacji
II wariant - gaz płynny
 • należy liczyć się z obecnością pojemnika na posesji
 • do wyboru mamy klika rodzajów zbiorników: naziemne, nadziemne i podziemne
 • pojemnik nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 3 metry od domu i granicy posesji, mniejszej niż 5 metrów od studzienek, rowów oraz wypustów kanalizacyjnych
 • zbiorniki to duży wydatek z tego powodu większość dostawców umożliwia dzierżawę bądź wypożyczanie ich za kaucją
 • firmy proponują możliwość zakupu paliwa na raty lub też opłaty pobierane są, co miesiąc już po zużyciu, według licznika
 • w przypadku, gdy podłączona zostanie sieć gazowa, nie będzie żadnego problemu z przejściem z gazu płynnego na ziemny
Olej
 • dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w rejonie pozbawionym miejskiej instalacji gazowej
 • ze wzgl«ędu na aktualne, dość wysokie ceny tego surowca warto zainwestować w wysokosprawne urządzenie kondensacyjne
 • składowanie oleju opałowego nie prowadzi do zabrudzenia pomieszczeń
 • kotły pracują praktycznie bezobsługowo
 • koszty ogrzewania ponosi się jednorazowo, po napełnieniu zbiornika

Paliwo stałe

jedno z najtańszych, ale i najbardziej uciążliwych rozwiązań w zakresie ogrzewania

 • wymaga zakupu i składowania odpowiedniego paliwa
 • konieczność ciągłej obsługi kotółw (problem ten, przynajmniej częściowo można rozwiązać dzi«ęki podajnikom paliwa)
 • do wyboru mamy kotły na następujące paliwa stałe: w«ęgiel, drewno lub biopaliwa, które na naszym rynku występują w postaci: peletu, ekogroszku, słomy, wierzby energetycznej, ziarna pszenicy lub zrębków
Prąd
 • najwygodniejszy, choć najdroższy nośnik energii
 • koszty eksploatacji moýżna zmniejszyć stosując urządzenia akumulacyjne, magazynujące ciepło, gdy energia elektryczna jest tańsza, np. w nocy, następnie oddają ją w trakcie dnia
 • znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie nie ma gazu lub sieć gazowa bęędzie doprowadzona w przyszłości lub też ogrzewanie elektryczne wykorzystywane jest okazjonalnie
 • inwestycja wymaga tylko jednego przyłącza energetycznego
 • decydując się na ogrzewanie prądem trzeba będzie podpisać umowę z zakładem energetycznym

W pigułce - paliwa

Alternatywa
Istotą nowoczesnego systemu grzewczego jest jego niezawodnośći energooszczędność, podczas gdy nieszczelne i mało wydajne tradycyjne systemy w trakcie eksploatacji tracą ok. 30% ciepła. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest nieefektywna wentylacja grawitacyjna. Rozwiązaniem na miarę dzisiejszych czasów jest natomiast wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która w połączeniu z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła (GPWC), zapewni nam wymierne oszczędności zimą oraz naturalny chłód latem. Działanie GPWC polega na wykorzystaniu temperatury gruntu (na głębokości 1,5 m wynosi ona ok. 8°C) do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego z systemu kolektorów. Jest ono następnie przekazywane do centrali wentylacyjnej (najczęściej rekuperatora) i rozprowadzane w budynku systemem rur wentylacyjnych. Zatem dostarczenie świeżego powietrza zimą nie odbywa się bezpośrednio z zewnątrz, tylko wprowadzane jest po wstępnym darmowym ogrzaniu do pomieszczeń. Przekłada się to na zdecydowanie mniejsze zużycie paliw wykorzystywanych do centralnego ogrzewania. Analogiczna sytuacja występuje w lecie. Nagrzane powietrze po przejściu przez wymiennik schładza się do temperatury 16°C i kanałami wentylacyjnymi zostaje rozprowadzone do pomieszczeń. Nie ma wówczas konieczności montowania instalacji klimatyzacyjnej, ponieważ system wentylacji uzyskany dzięki GPWC pozwala na stabilny i równomierny rozkład temperaturowy w pomieszczeniach. Zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła pozwala na podniesienie temperatury doprowadzanego powietrza nawet o 22°C w zimie i obniżenie jej o 20°C w lecie. Prócz tego higieniczność systemu GPWC zagwarantowana jest dzięki zastosowaniu specjalnej antybakteryjnej warstwy wewnętrznej rur oraz systemowi filtrów przy czerpni powietrza.
Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, z wykorzystaniem GPWC sta¸a się ważnym elementem budownictwa energooszczędnego i przyczynia się do uzyskania znacząco lepszych parametrów energetycznych budynku, w procedurze przyznawania świadectw energetycznych.

Okres grzewczy to czas wzrostu wydatków związanych z utrzymaniem domu. W dużej mierze koszt ogrzewania uzależniony jest od cen nośników energii, jednak samo urządzenie dostarczające ciepło, też ma niemały wpływ na zasobność portfela. Żeby się o tym przekonać wystarczy porównać koszty eksploatacyjne pomiędzy instalacją nowoczesnych rozwiązań, a tradycyjną kotłownią.

Tanio czy oszczędnie? - wybór techniki grzewczej

Schemat wentylacji

Eko-ogrzewanie i kotły stałopalne

Współczesne kotły na paliwo stałe różnią się znacznie od swoich poprzedników, są przede wszystkim wydajniejsze, łatwiejsze w obsłudze i emitują do atmosfery mniej dwutlenku węgla. Zyskują też na popularności ze względu na niską cenę nośnika energii - całkowity koszt paliwa w przypadku opalania drewnem lub węglem kamiennym sięga 1,4 tys. zł, natomiast dla biomasy i eko-groszku wynosi w granicach 2-2,5 tys. zł za okres jednego sezonu grzewczego. Niemniej powyźsze kwoty są jedynie szacunkowe i odnoszą się do kotłów nowej generacji, czyli zgazowujących z automatycznym podajnikiem paliwa (w tradycyjnych rozwiązaniach koszty paliwa będą wyższe, z uwagi na mniejszą sprawność kotła). Sam koszt kotłów stałopalnych jest także dość zróżnicowany - kotły komorowe i zasypowe, będące zarazem najprostszymi urządzeniami na rynku, mieszczą się w przedziale cenowym 2-5 tys. zł, zaś kotły produkowane w nowoczesnej technologii, wykorzystujące proces suchej destylacji (przydatne rozwiązanie przy paliwie o niskiej wartości opałowej jak np. biomasa, czy drewno), samoobsługowe i z elektroniczną regulację, dostępne są już nieco powyżej 5 tys. zł, choć ich ceny mogą nawet dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy. Decydując się na kocioł stałopalny trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz, a mianowicie kotłownię. Choć koszt jej wykonania jest stosunkowo nieduży, to wymaga ona sporo przestrzeni (z uwagi na konieczność składowania paliwa grzewczego).

Ogrzewanie olejowe dla "nieuzbrojonych"
Po urządzenia olejowe sięgają zazwyczaj ci, którzy zajmują działki usytuowane z dala od sieci gazociągowej lub mają do niej utrudniony dostęp. W tym przypadku bardziej opłacalne jest wybudowanie własnej kotłowni niż wykonanie przyłącza gazowego. Od instalacji kotła olejowego może jednak odstraszyć cena nośnika energii, która kształtuje się w granicach 4-6 tys. zł za jeden sezon grzewczy (!). Dlatego najczęściej inwestorzy decydują się na łączony sposób ogrzewania, np. kocioł olejowy wspomagany kolektorami słonecznymi lub energią elektryczną. Wtedy koszt dostarczanego ciepła udaje się zredukować o 1 a nawet 1,5 tys. zł. Co do urządzeń na olej opałowy, to na rynku istnieje ich duży wybór, zarówno pod względem możliwości montażu, jak i dostępności cenowej. Jednak inwestując w technologię olejową warto zwracać uwagę na kotły kondensacyjne, o wysokiej sprawności. Choć są one droższe (kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych) w porównaniu do tradycyjnych jedno- lub dwufunkcyjnych urządzeń grzewczych (ich cena zamyka się w kilku tysiącach), to znacznie lepiej wykorzystują wartość opałową paliwa, odzyskując ciepło skraplanej pary wodny zawartej w spalinach. Wysoką cenę kotła rekompensuje praktycznie bezobsługowa praca urządzenia (trzeba jedynie pamiętać o napełnianiu zbiornika olejowego).

Wygodne ciepło z gazociągu lub zbiornika
Wśród inwestorów dość popularne są też kotły na gaz ziemny, nie tylko ze względu na cenę nośnika (ok. 2,5 tys. zł za jeden sezon grzewczy), ale i z uwagi na komfort użytkowania - kocioł zostaje podłączony do instalacji gazowej, nie wymaga dużo miejsca, a rachunki za ciepło płacimy dopiero po zużyciu. Inaczej wygląda sytuacja z urządzeniem na gaz płynny. Jest ono, podobnie jak kocioł olejowy, alternatywą dla posiadaczy działek pozbawionych mediów. Niestety również jak i ogrzewanie olejowe jest kosztownym rozwiązaniem. Cena samego propanu dostarczanego na posesję w okresie grzewczym sięga nieraz nawet 6 tys. zł(!), a do kosztu paliwa dochodzi przecież jeszcze koszt zbiornika - jest to jednorazowy wydatek rzędu 6 tys. zł (za zbiornik 2.700 l). Oczywiście wielu dostawców propanu daje możliwość kupna zbiornika w leasingu (dzierżawa zbiornika naziemnego wynosi ok. 30-40 zł/m-c, a podziemnego ok. 40-50 zł/m-c). Natomiast koszt urządzenia grzewczego, zarówno w przypadku gazu ziemnego, jak i płynnego jest porównywalny. Kotły starszej generacji mieszczą się w granicach kilku tysięcy złotych, ale są one mniej wydajne i dlatego na dłuższą metę bardziej opłacalnym rozwiązaniem, choć droższym (bo sięgającym kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy zł), są urządzenia kondensacyjne z elektroniczną regulacją. Jeżeli oprócz wysokiej sprawności kotła, zależy nam na oszczędności miejsca, możemy się pokusić o zakup kotła kompaktowego. Niestety w tym wypadku trzeba się pogodzić z jeszcze wyższą ceną.

Tanio czy oszczędnie? - wybór techniki grzewczej

Proste, ale drogie ogrzewanie prądem
Sezon grzewczy w przypadku kotła elektrycznego jest kosztowny, ponieważ prąd nadal należy do jednego z najdroższych nośników energii - w okresie gdy rośnie zapotrzebowanie na ciepło (IX-IV) koszt zużytej energii elektrycznej sięga powyżej 5 tys. zł. Dlatego decydując się na ogrzewanie prądem warto zawrzeć z zakładem energetycznym jak najkorzystniejszą dla nas umowę, np. korzystając z tańszej energii oferowanej w taryfie nocnej G12. Nowoczesne kotły elektryczne zostały dostosowane do tego celu, gdyż potrafią magazynować energię i uwalniać ją z opóźnieniem. Kocioł akumulacyjny można już nabyc 2-3 tys. zł, choć ceny niektórych modeli, szczególnie tych z rozbudowaną elektroniką, mogą być wyższe. Takie urządzenia posiadają wbudowany sterownik pogodowy, czujniki temperatury pokojowej i zewnętrznej oraz kilka programów umożliwiających dostosowanie pracy kotła do naszych potrzeb. Zazwyczaj też mają niewielkie gabaryty co sprawia, że można je bez przeszkód zamontować na ścianie.

źródło: www.dobrzemieszkaj.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/rok temu
Ekologia to podstawa w obecnych czasach, sadzę że to powinno leżeć u podstaw decyzji o wyborze sposobu ogrzewania. Pellet ,moim zdaniem należy do ekologicznych opałów.
/rok temu
Ważne żeby było przede wszystkim zdrowo i ekologiczne takie uważam jest palenie pelletem.
/2 lata temu
My postanowiliśmy wybrać ogrzewanie gazowe. Podpisaliśmy umowę z Amerigasem , to nasz pierwszy sezon grzewczy i zero problemów, mamy ciepło, to rozwiązanie bezobsługowe, bardzo wygodne no i ekologiczne
POKAŻ KOMENTARZE (6)