sprzątanie, sprawdzone rady fot. Panthermedia

20 sprawdzonych rad na tanie sprzątanie

Z wieloma zabrudzeniami poradzisz sobie bez chemicznych środków czyszczących. Wystarczą domowe sposoby!
/ 05.06.2013 10:32
sprzątanie, sprawdzone rady fot. Panthermedia

Oto 20 rad na tanie sprzątanie:

1. Stal szlachetna


Wykonane z niej przedmioty odzyskają połysk, kiedy natrzesz je sokiem z cytryny. Sztućce ze stali szlachetnej włóż na 5–10 minut do wody, w której gotowały się ziemniaki. Po wyjęciu przepłucz i wypoleruj miękką ściereczką. Będą wyglądały jak nowe.

2. Czyścimy baterie


Zaschnięte krople wody usuniesz, przecierając kran szmatką z niewielką ilością mąki. Chromowane baterie nabiorą szlachetnego blasku, kiedy od czasu do czasu przetrzesz je popiołem z popielniczki. Przedtem baterię umyj i wytrzyj do sucha. Ślady rdzy trudno usunąć domowymi sposobami. Jeżeli są jednak niewielkie, zlikwidujesz je za pomocą amoniaku. Baterie pokryte kolorową emalią można czyścić tylko wodą z mydłem.

3. Poczerniałe srebro


Jeżeli srebra nie są chronione przed dostępem powietrza, pokrywają się ciemnym nalotem. Przechowywane luzem zabezpieczysz, wkładając do szuflady kredę. Poczerniałe srebra włóż do garnka z mocnym roztworem soli i doprowadź do wrzenia. Do środka wrzuć kilka kulek z folii aluminiowej. Osad przeniesie się na aluminium.

4. Zabrudzony plastik


Usuwając plamy z wyrobów plastikowych trzeba bardzo uważać, bo materiał ten jest wrażliwy na agresywne środki. Można go myć tylko mydłem. Spirytus uszkadza powierzchnię.

5. Plamy na marmurze


Zabrudzone miejsca doskonale czyści się skórką cytryny z dodatkiem soli. Świeże plamy z tłuszczu usuniesz, posypując je talkiem i mocno pocierając. Po usunięciu plam umyj blat ciepłą wodą z mydłem.

6. Kość słoniowa


Zabrudzony przedmiot umyj szczoteczką namoczoną w wodzie z mydłem lub denaturatem. Możesz dodać nieco wody utlenionej. Na koniec przedmiot wypoleruj. Pożółkłe wyroby z kości słoniowej można wyczyścić terpentyną i wysuszyć na słońcu.

7. Klawisze


Zabrudzone klawisze pianina lub fortepianu oczyścisz łatwo wodą utlenioną.

8. Alabaster


Przedmioty z białego marmuru lub alabastru oczyść z kurzu miękką szczoteczką. Można je myć tylko ciepłą wodą z mydłem.

9. Złoto bez blasku


Ozdoby ze złota, które stały się matowe, odzyskają blask, gdy posmarujesz je sokiem z cebuli. Po kilku godzinach wystarczy je wypolerować. Powierzchnie pozłacane oczyścisz sokiem z cytryny z dodatkiem soli kuchennej.

10. Mosiądz


Wyroby z mosiądzu czyści się mieszanką sporządzoną z ciepłego octu i soli kuchennej (na szklankę 5-proc. octu 2 łyżki soli). Następnie opłucz przedmiot i przetrzyj miękką suchą szmatką.

11. Wyroby z brązu


Przetrzyj przedmiot miękką szczoteczką zwilżoną sokiem z cytryny albo użyj papki z utartych surowych ziemniaków. Po opłukaniu i osuszeniu przetrzyj flanelową szmatką skropioną spirytusem.

12. Piękne szkło


Stanie się lśniące i przezroczyste, jeżeli po umyciu przetrzesz je na sucho. Unikniesz brzydkich zacieków, gdy po umyciu przepłuczesz je spirytusem albo wodą destylowaną.

13. Czysty kryształ


Kryształy można umyć w zmywarce. Nie wolno stosować preparatów z dodatkiem sody, bo zmatowieją. Rowki oczyść spirytusem za pomocą szczoteczki albo twardego pędzelka.

14. Plamy po owocach


Zabrudzone miejsce przetrzyj szmatką zwilżoną wybielaczem do tkanin. Jeżeli plama nie schodzi, na pewien czas pozostaw roztwór na zaplamionej powierzchni. Potem opłucz zimną wodą.

15. Plamy z atramentu


Zaplamione atramentem miejsca przetrzyj szmatką lekko zwilżoną kwaskiem cytrynowym lub papką z magnezji, wody i kwaśnego szczawianu potasowego.

16. Skórzane meble


Odświeżysz je, przecierając skórę letnim mlekiem z dodatkiem soku z cytryny. Po wyczyszczeniu wytrzyj do sucha i pokryj cienką warstwą oleju lnianego Na koniec wypoleruj miękką szmatką. Jasną skórę najlepiej konserwuje się, nacierając od czasu do czasu wazeliną.

17. Konserwacja skóry


Niezbyt zabrudzone skórzane meble od czasu do czasu przetrzyj wilgotnym ręcznikiem z dodatkiem mydła. Po umyciu wetrzyj mieszankę przygotowaną z octu i oleju lnianego (w stosunku 1:2). Możesz użyć olejku rycynowego.

18. Plamy z kawy


Świeżą plamę polej gorącą wodą, a następnie przepłucz zimną. Starsze plamy zmywaj ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku.

19. Plamy z wina


Wino nie zostawi śladu na białym obrusie, jeżeli natychmiast posypiesz plamę grubą warstwą soli. Następnie obrus upierz w gorącej wodzie, a następnie przepłucz kilkakrotnie w zimnej wodzie.

20. Plamy z herbaty


Zaplamione miejsce szybko zapierz gorącą wodą. Jeżeli plama nie schodzi, przepłucz wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropli amoniaku. Dywan, tak jak wszystkie mniej delikatne materiały poplamione herbatą, możesz mocno pocierać słoniną, a następnie mydłem i benzyną ekstrakcyjną. Potem przetrzyj plamę terpentyną i na koniec opłucz w letniej wodzie.

Sposoby na trudne plamy:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/20.08.2015 12:45
Nareszcie dobre rady na interii.
/20.08.2015 12:44
Szkoda, ze autor tego artykulu sie nie podpisal , fajnie byloby wiedziec kto wreszcie pisze cos ciekawego do interii. Gratulacje.I dzieki za cos pozytecznego.
/16.05.2015 20:31
Ja używam dobrej jakości płynów czyszczących Sotin. Są skuteczne i zupełnie bezpieczne dla środowiska.
POKAŻ KOMENTARZE (3)