Szybkie triki na porządek w kuchni

Kuchenne porządki to nie tylko przecieranie blatów czy mycie szafek. Nie zapominajmy również, że warto zadbać o czystość naszej kuchenki, lodówki czy chociażby ekspresu do kawy. Oto proste sposoby na nieskazitelną czystość.
/ 01.02.2013 07:38

Kuchenne porządki to nie tylko przecieranie blatów czy mycie szafek. Nie zapominajmy również, że warto zadbać o czystość naszej kuchenki, lodówki czy chociażby ekspresu do kawy. Oto proste sposoby na nieskazitelną czystość.

Szybkie triki na porządek w kuchni

Fot. liverenewed.com

W trakcie codziennych porządków często zapominamy o kilku ważnych przedmiotach, z których korzystamy praktycznie każdego dnia - gotując obiad, użytkując lodówkę czy popijając pyszną aromatyczną kawę z ulubionego ekspresu. To właśnie o nich zapominamy najczęściej. Najważniejsze porządki skupiają się głównie na podłogach, blatach, kurzach czy oknach. Tymczasem warto, przynajmniej raz w miesiącu zadbać o te przedmiotu, które mają również wpływ na nasze zdrowie. Podpowiadamy, jak w prosty i szybki sposób wyczyścić zatłuszczony piekarnik, delikatną płytę indukcyjną oraz przybrudzony ekspres do kawy. Nie możemy zapomnieć również o lodówce. Zaniedbana staje się siedliskiem bakterii, a nawet pleśni. Zadbajmy o niezbędne dla nas sprzęty, a z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.

 

Jak czyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika, jak się okazuje, to czynność dla wielu raczej mało znana. Często bywa spostrzegana jako dość "egzotyczna", czyli taka, do której nie bardzo wiemy jak się zabrać. To jedna z tych niewdzięcznych czynności, w kuchni za którymi większość nie przepada i omija szerokim łukiem. Dlatego często odkładamy to w nieskończoność, aż w końcu ociekający tłuszczem piekarnik zacznie nam przynosić wstyd i dręczyć nasze sumienie. Utrzymując piekarnik w czystości, zmniejszamy ryzyko występowania zapachu spalonego jedzenia, a nawet jego zapalenia, dlatego warto należycie o niego zadbać.

Szybkie triki na porządek w kuchni

Fot. totalclean-solutions.com

Dzięki kilku prostym wskazówkom i odrobine fizycznego wysiłku z pewnością uda się wyczyścić piekarnik w sposób szybki, prosty, a nawet przyjazny środowisku:

 • Ze względu na fakt, iż stan piekarnika, podobnie jak lodówki ma bardzo duży wpływ na jakość żywności, warto zadbać o niego ekologicznymi środkami, dostępnymi w naszej kuchni. Jednym ze sposobów może być użycie w stosunku 1 1 gorącej wody oraz octu. Możemy dodać do roztworu niewielką ilość (najlepiej ekologicznego) płynu do mycia naczyń, jeśli zapach octu jest dla nas zbyt przytłaczający. Następnie myjemy piekarnik i spłukujemy go czystą wodą, używając to tego dobrze wypłukanej ściereczki.
 • Jeżeli nasz piekarnik jest tylko delikatnie przybrudzony, do jego umycia możemy posłużyć się roztworem wody i sody oczyszczonej. Aby stworzyć delikatny środek czyszczący mieszamy 2-3 łyżki sody w szklance ciepłej wody.
 • Jeśli w piekarniku znajdują się uporczywe zabrudzenia, które mimo wszystko nie chcą zejść, można zakupić specjalistyczny, silnie działający płyn do mycia piekarników. Pamiętajmy jednak, aby stosować go zgodnie z podanym na etykiecie sposobem. Dobrze jest poświęcić na to trochę czasu, żeby mieć pewność, że nie zaszkodzi to przygotowywanym w nich później potrawach.
 

Jak myć płytę indukcyjną?

Czysta i błyszcząca płyta indukcyjna wygląda estetycznie i dodaje świeżego wyglądu każdej kuchni. Czyszczenie jej to nic trudnego, wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, aby każdego dnia cieszyła swoim blaskiem.

Szybkie triki na porządek w kuchni

Fot. bauknecht.de

Oto 3 kropki do czystej płyty indukcyjnej:

 • Do mycia płyty warto wyposażyć się w takie akcesoria jak: gąbka, miękka szmatka, ręcznik papierowy, płyn do zmywania naczyń, ocet i specjalna skrobaczka, do trudno zmywalnych resztek.
 • Przed przystąpieniem do mycia upewnijmy się, że płyta całkowicie ostygła. Używamy gąbki lub ścierki nasączonej wodą z mydłem aby dokładnie zmiękczy i wstępnie wyczyści powierzchnię płyty.
 • Następnie przemywamy czystą wodą wodą i za pomocą papierowego ręcznika lub miękkiej szmatki czyścimy do wypolerowania płyty. Codzienne czyszczenie gwarantuje, że płyta cały czas wygląda nieskazitelnie przez długie lata.

Używanie skrobaczki (łopatki sylikonwej):

Jeśli na płycie znajdują się mocno przypalone resztki, zakładamy rękawice kuchenną i używamy skrobaka do płyt indukcyjnych, delikatnie ścierając pod kątem 45 stopni. Taką sprytną skrobaczkę można kupić w sklepie ze sprzętem AGD. Jakiekolwiek pozostałości czyścimy, jak tylko płyta całkowicie wystygnie. Nie korzystajmy z płyty, dopóki wszystkie przypalone resztki nie zostaną z niej usunięte.

Uwaga! Resztki zawierające cukier lub inne kryształki muszą być natychmiast usunięte delikatną ściereczką. Nie używajmy ścierającej gąbki ani wełny stalowej, ponieważ mogą one trwale zarysować powierzchnię płyty.

 

Jak czyścić lodowkę?

Czy zdajesz sobie sprawę, że jeśli nie czyścisz regularnie lodówki, grożą ci zatrucia pokarmowe? Choć mogło wydawać się to banalne, warto zwrócić na to uwagę. Pamiętajmy, że lodówka to miejsce, które ma praktycznie bezpośredni kontakt z żywnością, która często przebywa tam przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie o nią dbać. W ten sposób dbamy o własne zdrowie.

Szybkie triki na porządek w kuchni

Fot.living.msn.com

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie - jak często i w jaki sposób należy ją czyścić?
Dobrym rozwiązaniem jest mycie lodówki raz w miesiącu, w miarę możliwości bardzo dokładnie. Jedna z głównych zasad użytkowania lodówki mówi, że przede wszystkim należy pamiętać o regularnym przeglądaniu jej zawartości. Na mycie przeznaczamy od 30 minut do 2 godzin – w zależności od poziomu zabrudzenia i dokładności sprzątania.

Oto proste zasady, aby krok po kroku nadać lodówce czysty wygląd i uchronić rodzinę przed ewentualnym zatruciem pokarmowym:

 • Jedzenie przeterminowane lub zepsute wyrzucamy do kosza.
 • Wyciągamy półki i szuflady (szklane elementy muszą się nieco ogrzać), a następnie wkładamy je do gorącej wody.
 • Czyścimy wnętrze lodówki używając czystej szmatki z ciepłą wodą i delikatnym detergentem. Sprawdzonym i ekologicznym środkiem do mycia lodówki jest ocet. Do ciepłej wody należy dodać odrobinę octu. Roztworem myjemy lodówkę, a następnie przecieramy ją czystą wodą. Nie należy używać wody z płynem do mycia naczyń, ponieważ płyn pozostawia bardzo intensywny zapach, który mógłby osadzić się na produktach.
 • Zawsze zaczynamy od góry i kierujemy się ku dołowi. Jeśli na ściankach zebrał się szron, przecieramy go ciepłą szmatką. Ważne, aby dokładnie spłukiwać ściereczki. Na końcu myjemy drzwi wewnętrzne.
 • Myjemy dokładnie szuflady i półki, przed włożeniem dokładnie wycieramy. Uwaga na mokre szkoło - szybko wyślizguje z rąk.
 • Czystą, suchą szmatką lub ręcznikiem wycieramy wnętrze lodówki i sprawdzamy, czy jest całkowicie sucha. Nie zapomnij, o wnetrzu drzwi.
 • Ponownie wkładamy wszystkie produkty do lodówki, przecieramy słoiki i pojemniki na żywność.
 

Jak umyć ekspres do kawy?

Problem z czystością ekspresu do kawy znają chyba wszyscy fani tego czarnego trunku. Póki ekspres jest nowy wydaje nam się, że nie ma się czym przejmować. Jeśli nie posiada funkcji samoczyszczenia, warto dbać o niego regularnie, aby cieszył nas przez długie lata, a kawa wciąż smakowała tak samo pysznie.

Szybkie triki na porządek w kuchni

Fot. informationvine.com

Wbrew pozorom czynność ta nie wymaga od nas zakupu drogich tabletek czy płynów. Możemy wyczyścić ekspres domowymi i bezpiecznymi sposobami. Jeśli zauważymy, że smak kawy diametralnie się zmieni lub po prostu dłuższy czas go nie używaliśmy, należy go dobrze wyczyścić.

Wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, jak wrócić do dawnego smaku ulubionej kawy z ekspresu:

 • Czyszcząc ekspres w pierwszej kolejności dokładnie pozbywamy się pozostałości po kawie.
 • Następnie przygotowujemy szklankę octu oraz dwie szklanki wody, wlewamy do ekspresu i włączamy tak jak na normalną kawę.
 • Gdy ekspres do kawy skończy pracę należy odczekać 15 minut. Ocet skutecznie zmiękczy osad, który zebrał się wewnątrz. Pozwoli to na dokładniejsze wyczyszczenie urządzenia, a smak kawy będzie bardziej wyrazisty.
 • Wylewamy resztkę octu z urządzenia, napełniamy zbiornik wodą i ponownie włączamy ekspres. Odczekujemy kolejne 15 minut i sprawdzamy, czy został już wystarczająco wypłukany od octu.
 • Teraz ekspres jest idealnie przygotowany do parzenia niezwykle aromatycznej kawy. Taki proces, dla utrzymania pełnej czystości można powtarzać raz w miesiącu w celu.