Sprzątanie sypialni krok po kroku fot. Adobe Stock

Sprzątanie sypialni krok po kroku - jak to zrobić w mniej niż 30 minut?

Sprzątanie sypialni to pranie pościeli, wycieranie kurzu, porządki w szafie oraz odkurzanie i zmiana firanek. Przy regularnym wykonywaniu powinno zająć maksymalnie pół godziny.
Małgorzata Machnicka / 24.04.2020 11:11
Sprzątanie sypialni krok po kroku fot. Adobe Stock

Sprzątanie sypialni zazwyczaj nie zajmuje dużo czasu. To najczęściej niewielkie pomieszczenie, w którym jest tylko łóżko, dwie szafki nocne i duża szafa. Generalne sprzątanie nie powinno zająć więcej niż pół godziny.

W sypialni staraj się trzymać tylko te rzeczy, które należą tylko do tego pomieszczenia (ta zasada powinna dotyczyć całego domu czy mieszkania). Domowe biuro organizuj raczej w salonie - niech to miejsce kojarzy się wyłącznie z odpoczynkiem.

Zmiana pościeli

Spanie w czystej pościeli należy do najprzyjemniejszych rzeczy w życiu, czego niestety nie można powiedzieć o rozwieszaniu tego wielkiego prania i niekończącym się prasowaniu. Niestety, pościel powinno się zmieniać raz w tygodniu. W końcu w łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia.

Jeśli pościel nie będzie regularnie zmieniana zamieszkujące w niej mikroorganizmy mogą doprowadzić do rozmaitych chorób, m.in. alergii. Częste zmienianie pościeli ma też dobroczynny wpływ na cerę (na poduszkach znajdują się resztki makijażu, które nie powinny mieć zbyt długiego kontaktu z naszą skórą).

Pamiętaj, by pościel prać w minimum 60 stopniach.

Pranie narzuty i kocy

Może być wykonywane rzadziej niż pranie pościel - np. raz w miesiącu. Raz na jakiś czas oddaj wszystkie koce i narzuty do pralni chemicznej - będą jak nowe.

Porządek w szafie/garderobie

Generalne porządki w szafie najczęściej robimy raz na kwartał lub co pół roku. Ale przecież co tydzień znajdzie się coś, co możemy poukładać. O porządek najlepiej jest dbać regularnie - nie musimy wtedy przeznaczać całego dnia na doprowadzenie domu do ładu.

Pranie firan i zasłon

Pranie firanek powinno robić się raz na kwartał, szczególnie w sypialni. Ten zabieg nie tylko odświeża i rozjaśnia pomieszczenie, ale pozwala pozbyć się kurzu. Jak prać firanki? Aby były śnieżnobiałe, dosyp do detergentu 2 torebki proszku do pieczenia.

Z praniem firanek często wiąże się również mycie okien - jeśli nie możesz fizycznie sobie pozwolić na to, by robić to 4 razy w roku, wystarczy, że umyjesz okna raz na pół roku.

Wycieranie kurzu

Sypialnia to nie tylko dwie szafki nocne i parapety ale również romantyczne oświetlenie, półki z książkami, ramki ze zdjęciami całej rodziny. Do wycierania kurzu z górnych szafek wykorzystaj specjalną miotełkę, a dół przetrzyj ściereczką namoczoną w wodzie i płynie do mycia naczyń.

Do mieszanki możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego, aby w sypialni unosił się ładny zapach (dobrze sprawdzi się kojący i uspokajający zapach lawendy). 

Odkurzanie/mycie podłogi

Odkurzanie i mycie podłogi zostaw na sam koniec. To już właściwie „kropka nad i" - zajmuje 2-3 minuty. Jeśli czas ci na to pozwala - dobrze jest to robić częściej niż raz w tygodniu.

Więcej o domowych porządkach:
Sprzątanie kuchni krok po kroku
Jak wyczyścić kanapę?
7 rad pani domu na sprzątanie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/18.05.2020 09:39
U mnie dokładne sprzątanie sypialni zajmuje trochę więcej czasu, chociaż teraz i tak idzie o wiele sprawniej odkąd mam roombę. Na sam koniec ją uruchamiam żeby ogarnęła podłogę a ja w tym czasie mogę zająć się sprzątaniem reszty domu :)