POLECAMY

Porada dnia: najskuteczniejsze sposoby na mrówki

Zastanawiasz się, jak w skuteczny sposób pozbyć się uporczywych owadów? Oto kilka sposobów na mrówki!
Porada dnia: najskuteczniejsze sposoby na mrówki fot. Fotolia

Sposobów na mrówki jest wiele. Możesz zastosować zarówno domowe rozwiązania, np. proszek do pieczenia, cynamon lub cytrynę, jak również chemiczne środki typu Mrówkofon lub proszek służący do lutowania. Dowiedz się więcej!

Już od wiosny mieszkańcy parterowych mieszkań mogą spodziewać się nieproszonych gości. Mrówki, które wiosną szukają wyjścia, często przechodzą po rurach do naszych mieszkań. Jeśli mieszka się na parterze, to jest bardziej niż pewne, że się pojawią. Zabijanie pojedynczych egzemplarzy nic nie daje - królowa widzi wtedy, że ma małe "stado" i składa coraz więcej larw. Przez co mrówki zaczynają pojawiać się w większych ilościach.

Jaki jest sprawdzony sposób na mrówki? Przedstawiamy kilka naprawdę niezawodnych rozwiązań! Poznaj najskuteczniejsze środki chemiczne, jak również domowe sposoby!

Najskuteczniejsze środki chemiczne na mrówki

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na mrówki jest biały proszek, który służy do lutowania. Należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem jajka i pozwolić, by mrówki wyniosły jedzenie do swoich gniazd. Boraks powoduje wysuszenie owadów, a także likwidację larw - co zapobiegnie rozmnażaniu się mrówek i zniszczy gniazdo od środka. Trzeba jednak uważać, jeśli ma się w domu małe dzieci lub zwierzęta.

Jak pozbyć się mrówek z mieszkania?

Kolejny sposób na mrówki to proszek Expel przeznaczony do użytku zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych oraz na zewnątrz. Można stosować w postaci proszku (rozsypać cienką warstwę na ścieżce wędrówek owadów) bądź roztworu wodnego (100g proszku na 5 l wody, przy 1 l na 1m2).
Faracid w sprayu przeznaczony zarówno do zwalczania mrówek faraona, jak i innych gatunków nadchodzących z zewnątrz lub bytujących w pobliżu domu. Faracid ma postać mikrokapsułek, działa z opóźnieniem, efekt widoczny jest po 12 godzinach.
Raid w sprayu do zwalczania mrówek i innych insektów to doskonały sposób na mrówki - co więcej ładnie pachnie i jest stosunkowo skuteczny. Należy wypsikać nim miejsca, z których wychodzą mrówki - po kilku dniach powinny odejść.
Płytka Globol - jedna płytka wystarczy na jedno pomieszczenie i działa przez okres trzech miesięcy. Koszt płytki to ok. 12 zł.
Faratox B - do kupienia w sklepie ogrodniczym. Dwa pojemniki z preparatem, które przykleja się w miejscach w których najczęściej wędrują mrówki. Mrówki wyjadają preparat i zanoszą do gniazda - po pewnym czasie będzie ich coraz mniej, aż w końcu całkowicie znikną. Preparat kosztuje ok 10 - 20 zł.

Najskuteczniejsze sposoby na komary

Mrówko-Bait - preparat owadobójczy w formie granulowanej trutki pokarmowej, przeznaczony do zwalczania mrówek wewnątrz pomieszczeń, nadchodzących do budynku z zewnątrz lub bytujących w ich pobliżu.
Mrówkofon - preparat do zwalczania mrówek, w formie granulowanej trutki pokarmowej. Specjalnie dobrane składniki czynią preparat wyjątkowo atrakcyjnym dla owadów i zapewniają jego znakomitą skuteczność już po pierwszym zastosowaniu.
W ogrodzie można spróbować zastosować Glotox, który nie rozpuszcza się tak łatwo, więc w razie deszczu nie będziemy musieli go dosypywać.

Domowe sposoby na mrówki

Są również domowe sposoby na mrówki, ale z ich skutecznością bywa różnie. Wiadomo jednak, że tonący brzytwy się chwyta i gdy nie mamy pod ręką nic innego - sięgamy po wszystko, co może pomóc.

5 domowych sposobów na odstraszenie owadów

  • Na podstawkę nałożyć miód - mrówki lgną do słodkiego, więc gdy uzbiera się na nim spora liczba owadów, należy je spłukać, a brak miodu uzupełnić.
  • W najczęściej uczęszczanych przez mrówki miejscach wysypać proszek do pieczenia.
  • Świeże liście pomidora - rozłożyć w najczęściej uczęszczanych miejscach, mrówki podobno nie znoszą tego zapachu.
  • Jeśli mrówki weszły do szafek, należy ułożyć w niej spleśniałą cytrynę.
  • Można również przetrzeć szmatką nasączoną octem miejsca z których wyłażą mrówki, powinno je to skutecznie odstraszyć.
  • W ogrodzie wokół warzyw można wysypać "granicę" cynamonem - mrówki nie powinny się wówczas do nich zbliżać.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (167)
/10 miesięcy temu
Tańszym rozwiązaniem też skutecznym lecz w dłuższym czasie (o kilka dni) jest Magnum żel zwalcza MRÓWKI 40g też do kupienia na allegro lub na dezder.com.pl Preparaty do zwalczania mrówek muszą być w żelu lub w mikrokapsułkach. Jak stosujemy oprysk w mikrokapsułkach to możemy zastosować: Penta 250 Forte Deltacaps 50 CS Chodzi o to żeby mrówka miała czas zanieść w mikrokapsułce truciznę do gniazda/mrowiska. Wszystkie inne produkty zabijają mrówki tylko te co widzimy.
/11 miesięcy temu
Mrówki to bardzo trudne szkodniki. Nie da się ich szybko samemu pozbyć. Długo walczyłam używając różnych preparatów, ale ostatecznie wezwałam specjalistów DDD usługi.
/11 miesięcy temu
Mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu na trzecim piętrze, mrówki chodzą sobie po ścianach, po blatach w kuchni, w łazience po wannie, umywalce, a nawet po wc... Próbowałam najpierw takie naturalne metody, jak mięta, cytryna itd, ale efekt był tylko chwilowy. Choć i tak się zdziwiłam, że od mięty uciekały jak najdalej... Ciężko jest jednak próbować naturalne metody, gdy te małe france chodzą po ścianach, bo przecież nic się wtedy na ściany wysypać nie da. Raz wpadłam na pomysł i pomaziałam ściany wazeliną, taką zwykłą z apteki. Pomysł trafiony, nie dały rady przejść przez nią, ale minus jest taki, że na ścianach nie wygląda to najpiękniej. A te małe france są oczywiście cwane i znalazły sobie inne ścieżki. Wpadłam jednak na inny pomysł, który jak na razie się super sprawdza i polecam sprawdzić. Kupiłam kredę, zwykłą kredę białą szkolną, nie tą chińską co na allegro można kupić. Zaczęłam kreślić nią linie wzdłuż ścian, szafek, drzwi i jeszcze wzdłuż miejsc, w których widziałam jakieś szczeliny, przez które mrówki mogłyby przejść. I zaczęłam je obserwować. Na początku zdziwiłam się, że mrówki przez kredę nie chcą przechodzić i kombinują jakby to obejść. Od tamtej pory minęło już kilka tygodni i szczerze muszę przyznać, że jestem zdziwiona, że mrówek jest o wiele wiele mniej. Najgorzej było na ścianie, która łączyła kuchnie z łazienką - tam szły sobie koloniami, obrzydliwie to wyglądało. A teraz? Codziennie przypatruje się tej ścianie i nie widziałam ani jednej. Także naprawde polecam i spróbujcie. Kreda kosztowała całe 3 zł, a można się zdziwić, jak działa. Mrówki były naprawde moją zmorą, chodziły po blacie w kuchni, po jedzeniu, ohyda. Nie wypleniłam ich jeszcze wszystkich, bo musze jeszcze więcej miejsc pokreślić kredą, ale zrobie to na pewno. Wolę zrobić to kredą, niż jakąś chemią.
POKAŻ KOMENTARZE (164)