Czym skutecznie odskrobać szybę?

Poranne skrobanie szyby nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jak się pozbyć warstwy lodu z szyby, nie niszcząc przy tym samochodu?
/ 04.02.2014 09:30

Poranne skrobanie szyby, by usunąć z niej warstwę lodu nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Zimą to jednak konieczność, zwłaszcza jeśli samochód stoi "pod chmurką" przy ujemnych temperaturach. Jak się pozbyć warstwy lodu z szyby, nie niszcząc przy tym samochodu?

Niezależenie do tego czy wybierasz się w krótką, czy dłuższą podróż samochód powinien być przygotowany do drogi. Zimą musimy zadbać o odśnieżenie auta oraz czystość szyb zapewniającą dobrą widoczność. To podstawowe czynności, kiedy myślimy o swoim bezpieczeństwie oraz osób, które podróżują z nami.

Skrobaczki, odmrażacze i maty antyszronowe do szyb

fot. Fotolia
 

Jaką skrobaczkę wybrać?

- Usuwanie lodu z szyb jest czynnością męczącą i zabierającą często sporo czasu, a biorąc pod uwagę, że marznący deszcz może stworzyć na aucie nawet kilkunastomilimetrową warstwę lodu, jest też zadaniem niełatwym - wyjaśnia Piotr Ciesielski, z działu „Motoryzacja” Allegro.pl – Najpopularniejszym narzędziem, z jakiego w zimie korzystają kierowcy jest oczywiście skrobaczka. To bardzo tanie i proste urządzenie, niestety przy niskich temperaturach skrobanie zabiera sporo czasu, a w dodatku naraża nasze szyby na porysowanie. Taka szyba jest niebezpieczna dla kierowcy. Widoczność w nocy lub podczas opadów jest bowiem przez nią znacznie gorsza – dodaje.

Jaką skrobaczkę wybrać spośród wielu rodzajów? Czy najtańsza skrobaczka jest rzeczywiście najlepsza? Czy przy tak prostym narzędziu ważna jest wygoda i funkcjonalność?

Ceny najprostszych skrobaczek zaczynają się już od 1 zł, ale do wyboru są także bardziej zaawansowane modele, np. teleskopowe, zbudowane z aluminium i wyposażone w specjalną zmiotkę do śniegu, czy ściągacz do wody. Wówczas cena skrobaczki może osiągnąć nawet kilkadziesiąt złotych. Są także modele, które mają rękawicę przymocowaną dorączki, która chroni dłoń przed zimnem (bardzo praktyczne!).

 

Uszkodzenia podczas skrobania szyb

Podczas skrobania szyb, nie tylko nieprawidłowego lub niedokładnego, można uszkodzić uszczelki lub porysować powierzchnię szkła. Jeśli pozostawimy kawałki lodu, mogą zniszczyć pióra wycieraczek. Co więc robić? Można wypróbować odmrażanie szyb przy pomocy "skrobaczki w  spray'u". Są bardzo wygodne w użyciu.

Przy kupnie produktu do odmrażania szyb warto zwrócić uwagę na szybkie działanie, ale także ochronę elementów gumowych, typu uszczelki czy wycieraczki. Trzeba również wziąć pod uwagę zakres temperatur, w jakich preparat do szyb skutecznie działa. Najniższa powinna wynosić przynajmniej minus 25 stopni Celsjusza, ale najlepiej jeśli według zapewnień producenta produkt działa przy minus 40.

 

Odmrażacze w spray'u

Odmrażacze można kupić w spray'u lub w atomizerze. Są bardzo łatwe w użyciu. Najpierw spryskujemy szyby i czekamy (najlepiej w samochodzie), aż preparat zacznie działać. Potem przy pomocy skrobaczki pozbywamy się resztek lodu. Po czym poznać najlepszy odmrażać w sprey'u? Po tym, że działa natychmiastowo. Według zapewnień niektórych producentów już po 5 sekundach od spryskania szyby możemy uzyskać doskonałą widoczność.

Ceny odmrażaczy wahają się od kilku do kilkunastu złotych w zależności od pojemności i marki. Często możemy je kupić w zestawach z odmrażaczem do zamków.

Niestety minusem odmrażaczy w atomizerze, czy w spray'u jest to, że przy bardzo niskich temeraturach i np. mocnym wietrze ich działanie znacznie maleje. Bardzo gruba warstwa lodu na szybie także może być zaporą nie do przejścia dla takiego produktu lub wydłużyć czas skutecznego działania. Jeśli zaś odmrażacza będziemy używać codziennie, wystarczy nam zaledwie na kilka dni.

 

Mata antyszronowa na szybę

Można też postawić zimą na tzw. matę antyszronową. Zwłaszcza jeśli samochód nie stoi zimą w garażu. Mata antyszronowa chroni szybę przed śniegiem i lodem oraz zabezpiecza wycieraczki przed zniszczeniem i przywieraniem do zamarzniętej powierzchni. Maty są zazwyczaj dwustronne i można ich używać zarówno zimą, jak i latem. Latem osłonią wnętrze samochodu przed upałem i słońcem. Mata plus odmrażacz z pewnością zapewni najlepszą ochronę szyby zimą.

 

Mandat za źle oczyszczoną szybę!

Niestety wielu kierowców nie jest świadoma, że czyste szyby spełniają niezmiernie ważną rolę w okresie zimowym. Zdarza się, że część właścicieli aut odśnieża tylko przednią szybę zeskrobując tyle, aby widzieć, co się dzieje przed maską i zrzuca resztę pracy na nawiewy. O tylnym oknie większość całkowicie zapomina. Przez to uniemożliwia kierowcy jadącemu z tyłu obserwację sytuacji drogowej przed jego pojazdem.

Warto pamiętać, że policja ma prawo nas zatrzymać, gdy poruszamy się samochodem zaśnieżonym i zmrożony. Zgodnie z przepisami pojazd ma być tak utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu innych użytkowników dróg. W przeciwnym razie może na kierowcę zostać nałożony mandat w wysokości nawet 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia kary sprawa trafi do sądu. Ten może nałożyć grzywnę na zasadach ogólnych w wysokości do 5 tys. zł.

Na podstawie materiałów prasowych Allegro

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/27.11.2017 11:17
Problem z tymi skrobaczkami polega na tym, że trzeba z nimi dużo pracować, żeby lód zszedł z szyby. Do tego, jeśli masz w piórach (przy wycieraczkach), to już nie poradzisz ze skrobaczką. Mąż mi kupił zestawik na zimę, od firmy K2 (bodajże drugi najwyższy szczyt na świecie nosi podobną nazwę), i już teraz mi się przydaje. Odmrażacz do szyb + do zamków - świetnie współgrają.
/31.01.2017 11:16
Ja używam odmrażacza, który super działa razem z wycieraczkami visee.
/06.10.2016 23:39
Każdy sposób jest dobry jeśli jest tylko skuteczny. Wielkich mrozów zeszłej zimy nie było ale u nas sprawdziła się hydrofobizacja bo nawet jeśli na szybie pojawił się lód to jego usunięcie było błahostką bez ryzyka zarysowania szyby.
POKAŻ KOMENTARZE (1)