rolety wewnętrzne, rolety do wnętrza fot. Fotolia

Na co zwrócić uwagę przed zakupem rolet do mieszkania?

Chcesz kupić rolety, ale nie wiesz, na które się zdecydować? Podpowiadamy, jak wybrać rolety, żeby dobrze spełniały swoją funkcję, pasowały do wnętrza, łatwo się czyściły i były bezpieczne dla dzieci oraz zwierząt.
/ 13.02.2016 18:26
rolety wewnętrzne, rolety do wnętrza fot. Fotolia

Żaluzje, które jeszcze kilkanaście lat temu święciły triumfy w polskich domach, stanowiły wtedy jedyną alternatywę masywnego, ciężkiego i bardzo dekoracyjnego połączenia firan z zasłonami. Kusiły mniejszą powierzchnią, łatwiejszym użytkowaniem i jeszcze prostszym czyszczeniem. Gdy wszystkim się wydawało, że lepiej być nie może, pojawiły się rolety – ładniejsze, bardziej funkcjonalne, a przede wszystkim tańsze. 

Może się wydawać, że produktu oferującego szereg takich udogodnień nie sposób ulepszyć, ale… rzeczywistość wygląda inaczej! Wystarczy dopasować rolety do indywidualnych wymagań i cieszyć się jakością przez lata. 

Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem rolet.

Rolety - przepuszczające czy nieprzepuszczające światła?

Do domu możesz wybrać rolety przepuszczające lub nieprzepuszczające światła, od ciebie bowiem zależy, jak bardzo chcesz zaciemnić lub osłonić konkretne wnętrze.

Warto pamiętać tu o kilku prostych zasadach:

  • W takich pomieszczeniach jak sypialnia, pokój dziecka czy łazienka warto zainwestować w rolety zaciemniające. Materiał, z którego są wykonane, blokuje dostęp słońca do wnętrza. Idealne zaciemnienie pomieszczenia przeznaczonego na odpoczynek zapewni Ci długi i przede wszystkim zdrowy sen. W łazience natomiast warto zadbać o prywatność i osłonę przed ludzkimi spojrzeniami (to szczególnie istotne w domach oraz mieszkaniach zlokalizowanych na parterze!).
  • Salon, kuchnia, gabinet – tu możesz wybrać dowolny materiał. W pomieszczeniach tego typu sprawdzają się zarówno rolety przepuszczające światło, jak i nieprzepuszczające. Czynnikiem, który pomoże Ci w podjęciu decyzji, jest z pewnością usytuowanie pomieszczenia względem kierunków świata. W oknach wychodzących na południe lub zachód lepiej pomyśleć o zaciemnieniu, tu bowiem światło słońca towarzyszy Ci przez większą część dnia.

Jaki kolor rolet wewnętrznych?

Różnorodność i możliwość personalizacji wzorów sprawia, że rolety wewnętrzne z łatwością dobierzesz do każdego wnętrza – do wybranego stylu aranżacji dopasujesz idealną barwę osłony okiennej. Jak to zrobić? Możesz się zdecydować na zestawienia na zasadzie kontrastu, by uczynić z okna jeden z głównych elementów dekoracji. Lub – jeśli wybierzesz jasne rolety – elegancko wtopić okno w tło. Poza kolorami masz do wyboru liczne wzory oraz wirtualnego projektanta, dzięki któremu samodzielnie zaprojektujesz rolety.

Fot. Lotari

Styl rolet - jaki wybrać?

Wymienione wyżej możliwości składają się na styl wnętrza. Wybór jest duży i z pewnością znajdziesz aranżację dla siebie:

  • styl minimalistyczy – w którym świetnie sprawdzą się jednolite rolety nieprzepuszczające światła, najlepiej te w delikatnych, pastelowych kolorach;
  • styl klasyczny – znakomicie zaprezentuje się połączenie jednolitej rolety w dowolnym kolorze z grubymi zasłonami;
  • styl industrialny – postaw na rolety w kolorze szarym, grafitowym, białym lub… ze wzorem przedstawiającym ceglany mur. W ten prosty sposób uwydatnisz we wnętrzu inspirację architekturą oraz wystrojem dawnych fabryk.

Montaż rolet - z przykręcaniem czy bez?

Prosty, intuicyjny, a w niektórych typach rolet – bezinwazyjny! Wszystko z myślą o ułatwieniu ci codzienności. Rolety wewnętrzne możesz zamontować do ramy okiennej, wnęki okiennej, ściany lub do sufitu. Zależy to od przestrzeni, którą dysponujesz, oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Możesz wybrać także rolety mini – wystarczy zaczepić ich mechanizm o ramę okna bez konieczności przykręcania. W ten sposób unikasz ingerencji mechanicznej w drewno lub plastik. To ważne zwłaszcza w kontekście świeżo zamontowanych okien.

Jak czyścić rolety, żeby ich nie uszkodzić?

Rolety – w przeciwieństwie do firan oraz zasłon – bardzo łatwo wyczyścić. Najczęściej wystarczy po prostu delikatnie wilgotna szmatka bez detergentu, którą przetrzesz całą powierzchnię rolety. Warto też spienić w zimnej wodzie szare mydło i pomóc sobie w czyszczeniu uzyskaną w ten sposób pianą. Wszelkie pyłki lub kurz możesz usunąć także za pomocą odkurzacza. Pamiętaj tylko, żeby ustawić dość niską siłę ssania, by nie uszkodzić materiału i mechanizmu rolety.

Rolety a bezpieczeństwo dzieci i zwierząt

Zwisające sznureczki lub koraliki są nie lada gratką dla dzieci odkrywających otaczający ich świat oraz dla zwierząt lubiących się bawić wiszącymi elementami. Pierwszym sposobem na ukrócenie tych ryzykownych zabaw jest umieszczenie luźnych elementów na odpowiedniej wysokości, by ograniczyć do nich dostęp dzieci i domowych pupili. W tym celu mogą się również przydać specjalne ograniczniki zabezpieczające sznurki, dodawane do każdej rolety z koralikiem.

Kolejny dobry pomysł to wybranie modelu rolet z mechanizmem sprężynowym, dzięki któremu unikniesz wszelkich problemów. W tym przypadku koralików i sznurków po prostu nie ma, dlatego nie musisz się już martwić o bezpieczeństwo domowników.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/13.02.2016 18:56
Żeby móc sobie pozwolić na rolety trzeba mieć dobre drewniane okna. Plastiki nie przepuszczają powietrza, okna są wilgotne zwłaszcza jesienią i niszczą rolety