POLECAMY

Jak czyścić rolety okienne?

Sprawdź, co radzi pani domu!
Jak czyścić rolety okienne? fot. Fotolia
Rolety to nieustępujący od kilku lat hit dekoracji okiennych. Swoją populartność zyskały głównie dlatego, że są niezwykle estetyczne i stwarzają mnóstwo móżliwości dekoracyjnych. Są proste w obsłudze, nie stwarzają większych niedogodnośći. Problem z roletami pojawia się dopiero wtedy, gdy chcemy je wyszyścicć. Jak to zrobić?

Jak czyścić rolety rzymskie?


Rolety rzymskie to zwykle rolety materiałowe. W pierwszej kolajnośći zatem - jeśli postanowiłyśmy je wyczyścić - sprawdźmy, czy producent nie zostawił nam informacji, jak i czym możemy je prać. Bardzo często można je łatwo zdemontować i uprać materiał w pralce. Można też oddać go do pralni. Warto jednak mieć świadomość, że po takim praniu kolor naszych rolet rzymskich może nieco ulec zmianie.

Jak czyścić żaluzje i rolety?


Bardzo ważne jest, aby robić to regularnie. Jest kilka sposobów czyszczenia żaluzji. Oto one:
  • Żaluzje czyścimy za pomocą odkurzacza. Używamy do tego celu specjalnej, czystej końcówki - wałka z warstwą klejącą.
  • Możemy je wyczyścić za pomocą wilgotnej szmatki pamiętając, aby na koniec wytrzeć żaluzję do całkowitej suchości.
  • Małe plamki na roletach (np. z zacieków) możemy zetrzeć gumką do ścierania. Do dużych potrzebny będzie detergent (mokra szmatka z niewielką ilością specyfiku).

Jak czyścić rolety materiałowe?


Zwykle rolety materiałowe posiadają specjalną wartswę ochronną (apreturę), która zapobiega gromadzeniu się na nich brudu, przenikania wilgoci oraz zapobiega deformacjom. Co jakiś czas jednak należy je wyczyścić. W tym celu możemy przetrzeć je mokrą szmatką. Małe plamki usuwamy za pomocą gumki do ścierania. Zawsze czekamy do całkowitego wyschnięcia rolety. Co ważne, rolet materiałowych nie można prasować!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)