POLECAMY

20 pytań do ogrodnika

Początek wiosny to dla miłośników kwiatów ważny okres. Zaprosiliśmy więc eksperta, który podpowiada, co zrobić, by stworzyć ogród, taras czy balkon marzeń.
20 pytań do ogrodnika
Wiosenną toaletę ogrodu zaczynamy od starannego wygrabienia trawnika oraz grządek, uprzątnięcia liści. Krok następny to usunięcie zimowych okryć. Gdy ziemia trochę się ogrzeje na słońcu i nieco obeschnie, można zacząć wysadzać i wysiewać rośliny. Najpierw te odporniejsze na chłodne jeszcze dni i noce, potem, w miarę ocieplania się, te wrażliwsze. Na balkonie też zaczynamy od prac porządkowych – trzeba zrobić przegląd skrzynek, zaplanować, co w nich posadzimy, odkryć zabezpieczone na zimę rośliny rosnące w pojemnikach i je podlać.

Otwieramy sezon na działce


Czas na wiosenne porządki i pierwsze prace w ogrodzie. Jeśli wykonasz je starannie, bujne rośliny będą cieszyć twoje oczy aż do późnej jesieni.

1. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nasion?


Przede wszystkim na datę ważności, bo mogą się trafić nasiona przeterminowane. Sprawdźmy też, gdzie zostały wyprodukowane. Krajowe mniej kosztują, a poza tym rodzime odmiany są lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych.

2. Kiedy wysadzać do ogrodu siewki, które zostały wyhodowane w domu?


Nasiona wysiewamy zwykle w lutym lub w marcu, do kuwet albo płaskich naczyń z ziemią ogrodową. Stawiamy je na parapecie. Kiedy wykiełkują i rośliny wypuszczą 2–5 listków, to znak, że czas je przesadzić do ogrodu. Musimy jednak pamiętać, że wyrosły one w domowych warunkach, więc są delikatne i wrażliwe na wiosenne spadki temperatury. Przed przesadzeniem trzeba przyzwyczaić je do warunków panujących na zewnątrz. W ciepłe dni wystawmy siewki na dwór, by wzmocniły się i zahartowały. Najbezpieczniej sadzić je na rabatach dopiero po ostatnich przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja.

3. Czy powojniki trzeba przycinać?


Odmian kwitnących wczesną wiosną (w kwietniu–maju), np. Constance, Willy, nie przycinamy. Jeśli musimy to zrobić, cięcie przeprowadzamy dopiero po kwitnieniu, maksymalnie do wysokości 1 metra. Kwitnące w maju lub na początku czerwca, jak np. Lech Wałęsa, przycinamy najpóźniej do końca lutego na wysokość ok. 1–1,5 metra. Kwitnące późnym latem (od końca czerwca), np. Emilia Plater, Etoile Violette, przycinamy w listopadzie lub grudniu na wysokość 20–50 cm.

4. Jak prawidłowo przyciąć kilkuletnie krzewy róż, które przez ostatni rok bardzo się rozrosły w ogrodzie?


Róże wielkokwiatowe przycinamy na wysokość 20–40 cm od ziemi, a wielokwiatowe na 30–50 cm. Należy ciąć lekko skośnie, najwyżej 0,5–1 cm nad pąkiem (zgrubieniem, z którego wyrasta nowy pęd). Pęd powinien być gładko przycięty. Zdrowy poznajemy po tym, że jest w środku jasny i ma zielone łyko.

5. Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu, by szybko stworzyć zielony szczelny parawan?


Najszybciej rosną pnącza, takie jak np. rdestówka Auberta, która przyrasta nawet do 7 metrów w ciągu lata, winobluszcz pięciolistkowy, akebia pięciolistkowa, chmiel czy pięknie kwitnący milin amerykański. Trzeba jednak pamiętać, że pnącza te tylko latem tworzą szczelną zasłonę chroniącą nas przed ciekawskimi spojrzeniami. Zimą, niestety, tracą liście. Skuteczną zasłonę zapewnia natomiast bluszcz – tyle że... rośnie on o wiele wolniej.

6. Co zrobić, by wystraszyć z ogrodu upartego kreta?


Przede wszystkim trzeba się uzbroić w cierpliwość i być konsekwentnym. Kret ma świetnie wykształcony zmysł słuchu i węchu. Bardzo nie lubi np. zapachu naftaliny, nafty czy zjełczałej maślanki. Można więc spróbować go wypłoszyć, wtykając w kretowiska naftalinowe kulki, szmatki nasączone naftą lub maślanką. Dobry efekt dają też urządzenia, które odstraszają dźwiękiem: metalowe wiatraczki, plastikowe butelki wkopane w ziemię lub odstraszacze elektroakustyczne (ok. 20–40 zł), które emitują nieprzyjemne dla kreciego ucha sygnały dźwiękowe. Są też specjalne pułapki z zapadką (ok. 14 zł). Mają postać rurki, którą wkopuje się w kreci korytarz. Jeśli kret do niej wejdzie, nie może się już wydostać. Trzeba wtedy wyjąć zwierzątko i wypuścić je kilka kilometrów dalej.

7. Jak zapobiec rozrastaniu się mięty i innych ekspansywnych roślin w ogrodzie?


Nadmiernie rozrośnięte rośliny trzeba wykarczować. Sadzonki, które chcemy zachować, najlepiej posadzić w sporym plastikowym wiadrze bez dna wkopanym w ziemię. Dzięki temu zabiegowi rośliny nie będą miały możliwości rozrastania się we wszystkich kierunkach.

8. Jakie byliny nie zmarnieją posadzone w cieniu, pod dorodnymi drzewami?


Na pewno poradzą sobie funkie, konwalie majowe, rutewki orlikolistne, dąbrówka rozłogowa, bergenia sercowata, kopytnik pospolity.

Kondycja roślin zależy od gleby – jak ją uzdatniać?

9. Czy jest domowy sposób, aby rozpoznać rodzaj ziemi, którą mam w ogródku?


Jest prosty test, który w przybliżeniu pomaga określić rodzaj ziemi. Garść gleby wsypujemy do szklanki z wodą, mieszamy i odstawiamy na chwilę. Jeśli będzie duże zamulenie wody, to znak, że w ziemi jest sporo gliny. W przypadku gleby piaszczystej piasek opada na dno, a woda jest w miarę przejrzysta. Z kolei ziemię próchniczą poznajemy po tym, że próchnica wypływa na wierzch.

10. W jaki sposób uzdatnić glebę, która nie spełnia wymagań naszych roślin?


Do gliniastej dobrze jest dodać piasku i próchnicy. Piaszczystą należy regularnie wzbogacać nawozami organicznymi (np. kompostem). Ziemia ma też swój odczyn (kwaśny, zasadowy, obojętny), który służy lub nie uprawianym w niej roślinom. Warto więc go zbadać. Można to zrobić samodzielnie,  kupując zestaw do badania gleby w sklepie ogrodniczym (ok. 25 zł).

Urządzamy balkon marzeń

Nawet niewielki zielony kącik, zarówno po słonecznej, jak i cienistej stronie domu, może zachwycać urodą. Musisz tylko wiedzieć, czego potrzebują twoje rośliny.

11. Które kwiaty nadają się na bardzo nasłoneczniony balkon, a które na cienisty?


Na balkonach od strony południowej czy południowo-wschodniej słońce grzeje przez cały dzień. W takich warunkach dobrze będą się czuły: pelargonie, werbeny, osteospermum, sanwitalie, petunie. Trzeba je obficiej podlewać, a w bardzo upalne dni osłaniać przed palącym słońcem, np. parasolem. W cieniu poradzą sobie: fuksje, niecierpki, begonie. One potrzebują mniej wody.

12. Po co roślinom drenaż i jak go przygotować?


Drenaż umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody ze skrzynki i zapobiega zatkaniu odpływu ziemią. Trzeba o niego zadbać, bo nawet najlepsze podłoże nie zapewni dobrego rozwoju roślinom, kiedy w pojemniku będzie zbierać się woda. Zalane korzenie nie są bowiem w stanie pobierać tlenu ani składników pokarmowych i po prostu gniją. Żeby wykonać drenaż, należy na dno skrzynki wsypać kilkucentymetrową warstwę żwiru, drobnych kamyków, keramzytu lub kawałków potłuczonych doniczek. Dopiero na nie nałożyć grubą warstwę ziemi.

13. Chciałabym w tym roku sama rozmnożyć pelargonie. Jak to dobrze zrobić?


Ostrym nożem ścinamy młode pędy o długości 10–12 cm. Usuwamy dolne liście. Sadzonki umieszczamy w naczy-niu z ziemią lub piaskiem z domieszką specjalnego ukorzeniacza.

14. Jak podlewać ziemię: często, ale skąpo czy rzadziej, za to obficiej?


Podlewamy rośliny, kiedy ziemia jest wysuszona na 2–3 cm w głąb. Lepiej robić to rzadziej, a obficiej, by woda dotarła do dna skrzynki. Między   podlewaniami ziemia powinna przeschnąć. Długotrwała wilgoć powoduje gnicie korzeni.

15. Czy można na balkonie uprawiać różne drzewka i krzewy, na przykład iglaki?


Tak. Jest wiele karłowych odmian roślin, które mogą rosnąć w donicach. Można polecić np. karłowe berberysy Bagatelle, Kobold, irgi, tawuły japońskie, np. Goldmound, oraz szczepione na pniu miniaturowe wierzby i trzmieliny. Jeśli chodzi o iglaki, na pewno sprawdzi się karłowa sosna bośniacka Smidtii, świerk biały Alberta Globe, świerk pospolity Little Gem, jałowiec płożący. Trzeba pamiętać, że krzewy na ogół lubią słoneczne miejsce, osłonięte od zimnych wiatrów. Musimy im zapewnić duże donice. Ziemia powinna być bardziej zasobna niż ta w ogrodzie, bo roślina ma jej mało. Iglaków w pojemnikach nie nawozimy, by za szybko nie rosły, przesadzamy przez pierwsze 2–3 lata do większej donicy. Latem, wieczorem, po upalnym dniu dobrze jest spryskać igły wodą.

16. Jakie byliny i rośliny dwuletnie najlepiej sprawdzą się na balkonie?


Np. niskie odmiany ostróżki, żurawki o kolorowych liściach (odmiany Creme Brulee, CanCan), pokrzywki. Piękne kompozycje w dużych donicach można robić z traw i turzyc. Polecamy kostrzewę popielatą, owies wiecznie zielony, strzęplicę siną, wydmuchrzycę oraz turzyce: Gold Fountain, Bronze. Trzeba pamiętać, by w jednym naczyniu sadzić rośliny o podobnych wymaganiach. Byliny można hodować na balkonie nawet kilka lat pod warunkiem, że dobrze je zabezpieczymy na zimę przed mrozem. Donice z roślinami trzeba wstawić do dużych pudeł wymoszczonych papierem lub ustawić na styropianie albo deskach i okryć matami czy agrowłókniną.

17. Które rośliny można posadzić już w marcu lub kwietniu, nie bojąc się, że zaszkodzą im chłody?


Polecamy bratki – są to jedne z najpiękniejszych, delikatnych, ale odpornych na kapryśną wczesną wiosną pogodę roślin. Np. odmiana Delta Blue kwitnie już od marca, a jej duże kwiaty tworzą  barwne kępy. Jest wręcz idealna do pojemników ustawionych na balkonie słonecznym lub półcienistym. Wcześniej posadzić można również pierwiosnki (odmiana Euro, Dobra F1), kosmate sasanki, niezapominajki (są odmiany o kwiatach różowych i białych) oraz stokrotki.

Główne zasady nawożenia roślin

18.  Jak często powinno się zasilać substancjami odżywczymi rośliny posadzone na balkonie?


Kupiona w sklepie ziemia ogrodnicza ma już substancje odżywcze. Wystarczą one na ok. 4–6 tygodni. Po tym czasie potrzebne jest zasilanie. Zwykle robimy to co dwa tygodnie lub tak często, jak podaje instrukcja na opakowaniu nawozu.

19. Czy co roku należy wymieniać całą ziemię w skrzynkach i donicach?


Tak. Rośliny w ciągu jednego okresu wegetacyjnego bardzo się rozrastają i zużywają wszystkie składniki pokarmowe zawarte w ziemi. Mimo nawożenia nie ma ona już takiej wartości jak świeża.

20. Jakich zasad należy przestrzegać, nawożąc kwiaty, zarówno te z balkonu, jak i ogrodu?


Przede wszystkim należy przestrzegać ściśle zalecanych na opakowaniu dawek. Lepiej nawet dać nawozu nieco mniej, niż dostarczyć go za dużo. Przenawożenie jest groźne dla roślin. Nawóz podajemy w dzień pochmurny lub wieczorem podczas podlewania.

Na pytania odpowiada nasz specjalista
AGNIESZKA WASZAK
inż. architekt krajobrazu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)