Prace ogrodnicze na wrzesień fot. Fotolia

Prace ogrodnicze na wrzesień

Sadzimy róże... i nie tylko!
/ 09.09.2013 09:58
Prace ogrodnicze na wrzesień fot. Fotolia
Powoli żegnamy się z latem, ale nadchodząca jesień ma wiele uroku. Cieszą oko barwy późnych kwiatów, wspaniale smakują warzywa i owoce z własnego ogródka.

6 rzeczy, które powinnaś zrobić we wrześniu w ogrodzie:


  1. W połowie września wstaw do domu te rośliny, które stały na balkonie lub w ogrodzie.
  2. Możesz przyciąć zbyt rozrośnięte rośliny doniczkowe.
  3. Posadź tulipany, narcyzy, hiacynty i krokusy.
  4. Posadź ząbki czosnku, zdążą się jeszcze ukorzenić i w przyszłym roku wspaniale się rozwiną.
  5. Wykop bulwy mieczyków i bulwiaste korzenie dalii. Oczyść je z ziemi i wysusz, a następnie umieść w torfie lub piasku i wstaw do chłodnej piwnicy.
  6. Zbierz nasiona roślin jednorocznych.

Pora na sadzenie róż!


Krzewy różane są piękną ozdobą każdej, nawet najmniejszej działki. Kwitną długo i obficie, roztaczają wspaniały zapach. Różami pnącymi można okrywać pergole, mury, bramki. Krzewy róż sadzimy jesienią. Po przycięciu korzeni do 20 cm długości wykopujemy dołek takiej wielkości, by korzenie swobodnie się w nim mieściły. Obsypujemy ziemią, którą ostrożnie udeptujemy. Świeżo posadzoną różę obficie podlewamy, aby ziemia dobrze oblepiła korzenie.

Pamiętaj o grabieniu liści!


W ogródku pełnym drzew problemem są opadające jesienią liście, które trzeba usuwać. Pozostawione bowiem na trawie niszczą murawę i gnijąc szpecą ogród. Zamiast je palić, jak robi większość osób, lepiej zgrabić i rozprowadzić równomiernie pod krzewami. Stopniowo ulegną one rozkładowi i zasilą glebę cennymi składnikami odżywczymi.