Prace ogrodnicze na marzec fot. Panthermedia

Prace ogrodnicze na marzec

Czas na przesadzanie!
/ 23.07.2013 11:54
Prace ogrodnicze na marzec fot. Panthermedia
Marzec to pracowita pora dla właścicieli ogrodu. Trzeba przesadzać, przygotować grządki do siania, sadzenia i nawożenia.

Prace ogrodnicze na marzec:

  1. Gdy ustąpią mrozy i stopnieje śnieg, oczyść trawnik. Po wygrabieniu zeschłej trawy powietrze łatwiej dotrze do gleby. Dzięki temu murawa szybciej się zazieleni. Jeśli przez parę dni będzie ciepło i sucho, możesz wysiać trawę.
  2. Odkryj zabezpieczone na zimę rośliny, (byliny, krzewy róż, hortensje, rododendrony itp.) zasil je nawozem (10 dag na m2), gracą lub motyką wzrusz wokół ziemię.
  3. Posadź nowe rośliny, przytnij krzewy, zwłaszcza tawuły, budleje, powojniki.
  4. Gdy w oczku wodnym pojawiły się glony i woda stała się zielona, trzeba zastosować odpowiednie środki. Możemy położyć na dnie worek słomy jęczmiennej lub torfu albo wprowadzić do wody algicydy (do kupienia w sklepach ogrodniczych), toksyczne dla glonów.
  5. Rośliny doniczkowe budzą się po zimie. Te, które mają za małe doniczki, przesadź do świeżej ziemi i po dwóch tygodniach zacznij nawozić.
  6. Wysiej do pojemników w mieszkaniu kwiaty balkonowe i ogrodowe: szałwię, dalie, aksamitki, lewkonie, lwie paszcze. - Jeśli w lutym wysiałaś lobelie, żeniszki, aksamitki i inne kwiaty jednoroczne, to pod koniec marca powinnaś je przepikować, tzn. umieścić pojedynczo (jedynie lobelie kępkami) w pojemnikach.
  7. Rośliny na oknie częściej zraszaj, obficiej je podlewaj. Te, których nie przesadzałaś, zacznij nawozić.

Uwaga ważne!


Ogród powinno się nawozić przed rozpoczęciem lub w trakcie wzrostu roślin (a więc wczesną wiosną albo w pełni lata). Nawozy granulowane najlepiej rozsypać, gdy ziemia jest wilgotna. Jeśli przez 2-3 dni po rozrzuceniu nawozu nie spadnie deszcz, musimy dobrze podlać glebę. Stosując nawóz, ściśle przestrzegajmy zaleceń podanych na opakowaniu. Groźne jest zwłaszcza przedawkowanie. Nadmiar nawozu może zniszczyć rośliny.