Babie lato w ogrodzie - ostatnie prace ogrodnicze fot. Fotolia

Prace ogrodnicze na jesień

Czas na ostatnie prace w ogródku. To dobra inwestycja! Dzięki temu w przyszłym roku będziemy się cieszyć działką piękniejszą niż zwykle
/ 26.03.2014 15:57
Babie lato w ogrodzie - ostatnie prace ogrodnicze fot. Fotolia
Jesień to ekscytująca chwila zbierania plonów swojej pracy – owoców oraz warzyw, podziwiania urody późnych kwiatów i przebarwiających się roślin. Ostatnie promienie słońca sprawiają zaś, że nawet niezbędne przed zimą porządki stają się przyjemnością.

Najpierw trzeba uprzątnąć rabaty i zabezpieczyć rośliny wrażliwe na niskie temperatury, np. hortensje, budleje i kwiaty dwuletnie, przygotować trawnik (patrz ramka), a także rozciągnąć siatkę zatrzymującą opadające liście. Warto poznać też kalendarz biodynamiczny.

Teraz jest też dobry czas na założenie bylinowej rabaty lub odnowienie tej, która straciła nieco swojego uroku. We wrześniu ziemia nie jest już tak wysuszona, a jeszcze na tyle ciepła, że nowo posadzone byliny czy krzewy (np. róże, powojniki) szybko się w niej ukorzeniają. Przed sadzeniem trzeba spulchnić ziemię na głębokość ok. 30 cm i oczyścić z chwastów. To ważne, bo gdy pozwolimy się im rozprzestrzenić, trudno będzie je potem zwalczyć.

Przygotuj również ziemię pod wiosenne uprawy: przekop zagony, wymieszaj z nawozami organicznymi, a na rabatach róż wymieszaj wierzchnią warstwę gleby z przefermentowanym obornikiem.

Posiej kwiaty jednoroczne: nagietki, ostróżki. W przyszłym roku szybciej zakwitną!

Które cebulki do piwnicy?


Niektóre rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe są nieodporne na mróz, więc trzeba je wykopać jesienią i przechować przez zimę w cieplejszym pomieszczeniu. Należy to zrobić, zanim pędy i liście całkowicie zaschną. Najpierw przycinamy je do wysokości 10 cm, a potem wykopujemy.
  • Mieczyki wykop miesiąc po przekwitnięciu. Wysusz je w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Po tygodniu wykręć pozostałości łodygi z bulwy i dosusz w temp. 18–20°C. Przechowuj w temp. 5–8°C.
  • Dalie wykop po pierwszych przymrozkach. Oczyść z ziemi, osusz. Przechowuj w temp. 5–8°C przysypane czystym, suchym piaskiem.
  • Cebule lilii przechowuj najpierw (w listopadzie) w temp. 9°C, a potem w niższej: 4–2°C. Przysyp je wilgotnym torfem lub trocinami.

Sadzonki iglaków


Teraz jest dobra pora, by samemu zrobić je z gałązek. Oderwij mały pęd z fragmentem drewna i umieść w ukorzeniaczu. Okryj folią, by miał wilgotno. Postaw w jasnym miejscu. Ukorzenianie trwa od 3 miesięcy do roku.

Szykujemy trawnik do zimy

  • Starannie zagrab trawnik. Usuń z murawy suchą i zmierzwioną trawę. Wszystkie puste miejsca możesz we wrześniu obsiać ponownie trawą.
  • Do końca września koś trawnik raz w tygodniu. W listopadzie zrób to po raz ostatni. Ustaw ostrze kosiarki nieco wyżej (na wysokość 5–6 cm), dłuższa trawa może zmagazynować więcej składników odżywczych przed zimą.
  • Możesz też po raz ostatni nawieźć trawnik. Zasil go nawozem jesiennym (z mniejszą zawartością azotu, a większą fosforu i potasu), który wzmocni korzenie i pomoże trawie przetrzymać zimę.
  • Zanim spadnie śnieg, usuń z trawy opadłe liście, gałązki itp. Jeśli je zostawisz, będą gniły i uszkodzą darń.

Małgorzata Świgoń