POLECAMY

Jak hodować powojniki?

To wdzięczne kwitnące pnącze ma wielu wielbicieli. Jest wprawdzie dość wymagające, ale za to zdobi ogród przez całe lato!
Jak hodować powojniki? fot. Fotolia
Powojniki są bylinami lub krzewami pnącymi. Świetnie sprawdzą się zarówno na dużych działkach, jak i w małych ogródkach. Niektóre odmiany warto hodować także na balkonach, bo zajmują niewiele miejsca. Mogą piąć się po podporach i pergolach, tworząc barwną, pachnącą zasłonę albo płożyć po ziemi – wówczas stają się kwiecistym kobiercem.

Powojniki to radość na całe lato


Zachwycają swą urodą od wiosny do jesieni. Już na przełomie kwietnia i mają zaczynają kwitnąć powojniki botaniczne, a 2-3 tygodnie później odmiany wielokwiatowe wcześnie kwitnące. Na przełomie czerwca i lipca rozwijają pąki powojniki wielkokwiatowe późno kwitnące. Często powtarzają one kwitnienie pod koniec lata lub jesienią. Możemy się więc nimi cieszyć przez kilka miesięcy. Na jesieni niektóre odmiany (np. powojnik wschodni) wydają puchate owocostany, które zdobią roślinę przez całą zimę.

Powojniki to lubią


Powojnikom najbardziej odpowiadają jasne, osłonięte od wiatru zakątki. Kochają słońce i potrzebują go do prawidłowego rozwoju oraz obfitego kwitnienia. Tylko wtedy, gdy mają dostatecznie dużo światła wypuszczają pąki, choć niektóre gatunki, na przykład powojniki botaniczne kwitnące wczesną wiosną, radzą sobie też w półcieniu. Wszystkie gatunki i odmiany lubią mieć „głowę w słońcu, a stopy w cieniu”. Warto więc wokół rośliny rozłożyć ściółkę, która będzie chronić system korzeniowy przed nadmiernym nagrzewaniem i zapobiegnie wysychaniu podłoża. Nie wolno dopuścić bowiem do przesuszenia ziemi, choć warto pamiętać, że nadmiar wilgoci też nie służy powojnikom. W przypadku zbyt ciężkiej gleby, która gromadzi wodę – trzeba zadbać o dobry drenaż albo usypać z ziemi niewielki wzgórek i dopiero na tym podwyższeniu posadzić pnącze. Krzewy powojników wymagają gleb żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze przepuszczalnych, o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym (w granicach 5-6 pH).

Grunt to dobrze posadzić!


Krzewy można przesadzać w czasie całego sezonu wegetacyjnego, czyli od wiosny do jesieni. Pojemnik z rośliną zanurzamy najpierw na kwadrans w wodzie, aby podłoże dobrze nasiąkło. Ostrożnie wyjmujemy, tak, by nie rozbić bryły korzeniowej. Sadzimy na tej samej głębokości, na której rosły w pojemniku.

Woda i nawozy dla powojników


Powojniki podlewamy w miarę potrzeby, raczej rzadziej, ale za to obficie, by mogły dobrze się napić. Od drugiego roku po posadzeniu trzeba rośliny dokarmiać, najlepiej preparatami o spowolnionym działaniu. Po raz pierwszy nawóz dostarczamy wczesną wiosną, zanim powojnik wypuści pąki kwiatowe. Zasilanie warto powtórzyć latem. Nawozy organiczne (np. kompost) stosujemy stale, aż do jesieni – dzięki temu zapasy substancji pokarmowych pozostaną w glebie do kolejnej wiosny. Uwaga! Nawóz podajemy tylko na wilgotną glebę.

Co warto wiedzieć o powojnikach?

  • Bez konkurencji. Jeśli chcesz posadzić wokół powojników inne rośliny zachowaj przynajmniej 30 cm odstępu od drobnych bylin i ok. 1 m od drzew, które mogłyby je zdominować, odbierać wodę oraz substancje odżywcze.
  • Ze sprawdzonych źródeł. Kupuj rośliny w dobrych centrach ogrodniczych lub szkółkach. Da ci to gwarancję, że pnącza są zdrowe. Wybieraj takie, które mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, są rozkrzewione tzn. mają u podstawy 2–3 pędy. Powinny być podwiązane do podpór (zmniejsza to ryzyko ich połamania) oraz oznakowane etykietą z nazwą gatunku lub odmiany i opatrzone informacją o pielęgnacji.
  • Cięcie. Zależy od gatunku. Powojniki kwitnące wiosną (na pędach zeszłorocznych) ścinaj 70–100 cm nad ziemią, a kwitnące wczesnym latem na nowych przyrostach – na wysokości około 30 cm. Jeśli nie jesteś pewna, do której grupy należy dany okaz, tnij go wyżej (na wysokości 70 cm).
  • Uwaga! Trują! Toksyczny jest sok, liście, kwiaty i owoce. Trzeba więc przestrzec dzieci, by nie brały do buzi żadnego fragmentu rośliny.
  • Podpórka dla powojników nie musi być bardzo mocno, bo rośliny nie są ciężkie, a jesienią i tak się je przycina.

Jakie powojniki wybrać?

Allanah Ma ciemnoszkarłatne aksamitne kwiaty. Kwitnie od lipca do października.
Piilu Silna, odporna odmiana. Kwitnie dwa razy, najpierw w czerwcu i lipcu, potem ponownie we wrześniu. Wyrasta na wysokość ok. 1,5 m.
Fruticosa Niewysoki powojnik. Osiąga 1-1,2 m. Oryginalne kwiaty przepięknie pachną. Kwitnie od lipca do października. Odmiana ta nadaje się na balkon.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)