Przedświąteczne porządki fot. Fotolia

Porządki przed świętami

 - jak skutecznie posprzątać

Sprawdź, jak wyczyścić bibeloty, lampy, sztućce i inne przedmioty, które przed świętami powinny lśnić.
Małgorzata Świgoń / 27.11.2014 05:01
Przedświąteczne porządki fot. Fotolia
Nawet jeśli nie lubisz sprzątać, to przed świętami chcesz wszystko wypucowć i zapiąć na ostatni guzik. Zdradzamy sprawdzone sposoby na przedświąteczne porządki


.
  • Najlepiej zrób listę wszystkich zadań, które chciałabyś wykonać, a potem wykreśl z niej te, które nie są absolutnie niezbędne.
  • Postaraj się tak zorganizować prace, aby nadmiernie się nie zmęczyć. Najlepiej podziel ją na etapy możliwe do jednorazowego wykonania. Na przykład, jednego dnia czyścisz dywany i tapicerkę, zaś drugiego bibeloty oraz zastawę.




Jak sprzątać skutecznie przed świętami?


Bibeloty

Sposób czyszczenia zależy od rodzaju materiału, z którego są zrobione ozdoby.

  • Wyroby z porcelany - zanurz na chwilę w ciepłej wodzie 
z mydłem. Trudno dostępne miejsca wyczyść miękkim pędzelkiem do makijażu. Dobrze opłucz, osusz czystą szmatką.

  • Stare, cenne szkło i kryształy, których  lepiej nie zanurzać w wodzie wyczyść alkoholem metylowym. Wypoleruj irchą.




Lampy


Gdy abażur lub żyrandol jest zakurzony nie tylko źle wygląda, ale też zatrzymuje światło.
  • 
Abażur z materiału odkurz małą okrągłą szczotką. Bardzo brudny możesz uprać. Nalej do wanny letnią wodę (na wysokość 5-7 cm). Dodaj łyżkę płynu do mycia naczyń i zrób pianę. Połóż abażur na boku, tocz go delikatnie po dnie. Gdy woda zrobi się brudna wymień ją na czystą i powtórz zabieg. 

  • Ze szkła - umyj w wodzie z amoniakiem (2 łyżeczki na 1 l wody).




Zastawa


Czyste sztućce są prawdziwą ozdobą stołu. Warto więc zadbać, by nieskazitelnie błyszczały.

  • Zmatowiałe noże, łyżki i widelce ze stali namocz w gorącej wodzie 
z dodatkiem amoniaku: na 2 l wody – 1 łyżeczka (można go kupić w sklepie z chemią gospodarczą, ok. 8 zł). Po upływie pół godziny dokładnie je wypłucz i wypoleruj miękką ściereczką.

  • Sztućce platerowe lub srebrne włóż do garnka wyłożonego folią aluminiową (błyszczącą stroną do góry). Nalej do połowy wody, wsyp 2 łyżeczki soli. Postaw na ogniu, podgrzewaj kilka minut. Odzyskają niezwykły blask.




Dywany


Puszysty, miękki dywan, tylko wtedy zdobi, gdy jest czysty i wypielęgnowany. Przede wszystkim trzeba go regularnie odkurzać. Najlepiej codziennie, a jeśli to niemożliwe, przynajmniej raz w tygodniu.
  • 
Poszarzałe, podniszczone runo posyp trocinami zwilżonymi octem i delikatnie wetrzyj je we włoski. Zbierz trociny miotełką na śmietniczkę, a następnie dobrze odkurz materiał.

  • Wszelkie plamy i rozlane płyny usuwaj natychmiast. To, co się rozlało odsącz papierowym ręcznikiem. Pozostałe zabrudzenie polej wodą gazowaną. Pomoże rozpuścić zabrudzenia.




Ceramika łazienkowa


Sporo energii musimy włożyć w usuwanie osadu z muszli, zlewu, armatury. Woda, z której korzysta większość polskich gospodarstw jest niestety bardzo twarda, więc na ceramice osadza się kamień. 

  • Nasącz octem kawałek waty owiń wokół kranu i pozostaw na 1-2 godziny. Od czasu do czasu polej watę octem, by nie wyschła. Wyszoruj armaturę szczoteczką do zębów.
  • 
Raz na tydzień wlej do sedesu wrzącą wodę z octem (1:1).




Tapicerka


Wysoka temperatura powoduje płowienie materiału. Nie ustawiaj więc mebli w pobliżu kominka lub kaloryfera.
  • Najpierw dokładnie wytrzep obicia. Kurz nie będzie się rozprzestrzeniał po mieszkaniu, jeśli przykryjesz mebel przed trzepaniem zmoczonym, dobrze wyżętym, starym prześcieradłem. 

  • Po odkurzeniu przetrzyj tkaninę wodą z octem lub amoniakiem (2 łyżki amoniaku lub octu na 3 l wody). 

  • Plusz przetrzyj szmatką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną.