Jak wybrac dobrą i modna podłogę fot. Fotolia

Podłogi - którą wybrać

To od podłogi w dużej mierze zależy wygląd wnętrza. A ponieważ ma nam służyć przez wiele lat, jej wybór ma być przemyślany.
Małgorzata Świgoń / 12.08.2014 05:00
Jak wybrac dobrą i modna podłogę fot. Fotolia

Podłoga to element wnętrza, który nadaje mu charakteru. Oprócz kwestii estetycznej powinna jednak spełniać jeszcze inną funkcję - być trwała i prosta w utrzymaniu. Jak zatem wybrać modną podłogę, która ma jednocześnie dobrą jakość?

Jak wybrać modną i trwałą podłogę?

Wybierz materiał na podłogę:

  • Bambus
Po odpowiednim przerobieniu (prasowaniu pod wysokim ciśnieniem) jest jedną z najtwardszych roślin. Podłogi z tego surowca są niezwykle wytrzymałe (twardsze od dębu), odporne na ścieranie, ekologiczne a ostatnio, bardzo modne! Cena od 100 zł za m kw.
  • Korek
Wycisza dźwięki i zapewnia znakomitą izolację. Wbrew temu co się sądzi – jest odporny i wytrzymały, nawet na intensywną eksploatację. Wierzchnią warstwę paneli i płytek zabezpiecza się specjalnym lakierem. Cena od 99 zł/m kw.
  • Nowoczesna ceramika
Naprawdę niezwykła. Płytki imitują różne rodzaje drewna, metalu, kamienia. Mają przeróżne kolory i fakturę. Coraz częściej stosujemy je w pokojach dziennych, bo są łatwe w utrzymaniu i odporne na ścieranie. Cena od 40 zł/m kw.
  • Współczesny winyl
Nie ma nic wspólnego z dawnym linoleum. Dzięki nowoczesnym technologiom wiernie odwzorowuje parkiet dębowy czy posadzkę marmurową. Doskonale imituje, np. ślady cięcia piłą, złuszczoną farbę, ślady żerowania korników czy otworki po gwoździach. Bardzo odporny i łatwy do utrzymania w czystości. Ceny od 95 zł /m kw. 
  • Drewniany bruk
Są to kostki drewna, w których stroną licową jest fragment przekroju pnia z widocznymi słojami. Ostatnio jest bardzo modny. Cena ok. 130 zł/m kw.
  • Wykładzina kukurydziana
Jej włókna charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością i miękkością. Jest bardzo odporna na plamy (producent zapewnia, że dożywotnio). Można je łatwo usunąć ciepłą wodą. Ekologiczna i bakteriostatyczna. Ceny od 90 zł/m kw.

Jaka podłoga do kuchni, a jaka do pokoju gościnnego?


Wybierając podłogę weź pod uwagę nie tylko jej wygląd, ale też przeznaczenie danego pomieszczenia. Inna powinna być w wilgotnej łazience czy kuchni, a inna w salonie czy pokoju dziecka. Zawsze jednak warto zadbać, by stanowiła harmonijną całość. Jak to osiągnąć? Można zastosować podobną kolorystykę lub wykorzystać nowoczesne materiały, np. w przedpokoju czy kuchni ułożyć płytki ceramiczne, które doskonale będą imitowały parkiet, jaki ułożyłaś w salonie.

Pomysł na oryginalną podłogę
 

Nie zawsze trzeba wymieniać czy cyklinować podłogę, by wyglądała jak nowa. Można ją pomalować, np. we wzory, a nawet stworzyć cały dywan. Są specjalne farby do podłogi, które mają doskonałą siłę krycia i są odporne na ścieranie (np. emalia Floor&Patio Enamel N122. Cena ok. 91 zł, Benjamin Moore).


Autorka jest dziennikarką dwutygodnika "Przyjaciółka".

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10.12.2016 10:58
W ArtCore mają ładne, ale dębowe podłogi, ja jestem zwolenniczką klasyki, wiec dla mnie taka deska jest najpiękniejsza.
/08.05.2016 19:55
super wygląda egzotyczna deska, tylko jak jest z jej trwałością? czy ona jest równie mocna co lita deska?
/10.03.2016 16:12
o tak bambus staje sie teraz bardziej popularny, nie raz widziałąm juz u znajomych cyz ogólnie w sieci na różnych aranżacjach. Ogólnie podłoga egzotyczna staje się modna, w ArtCore wiem, że są takie deski, warto czasami popatrzec różne oferty, bo teraz jets tyle odcieni, ze można dopasować deskę do każdego wnętrza