mieszkanie na poddaszu fot. Fotolia

PODDASZE: ocieplenie poddasza, sypialnia na poddaszu

Czytaj więcej na temat aranżacji mieszkania na poddaszu i tego, jak powinno być ocieplone! Zobacz!
Weronika Kwaśniak / 26.05.2017 11:56
mieszkanie na poddaszu fot. Fotolia

Mieszkania na poddaszu mają zarówno swoich fanów, jak i zagorzałych przeciwników. Bez wątpienia poddasze ma wady i zalety - jednym z głównych minusów jest fakt, że pomieszczenia położone pod dachem zazwyczaj latem szybko się nagrzewają, a zimą wychładzają. Może być też trudniej dopasować do nich meble (ze względu na liczne skosy). Fani poddasza twierdzą jednak, że przestrzeń można zaaranżować w wyjątkowy sposób. Warte docenienia są również wyjątkowe widoki, które można podziwiać z okien położonych pod dachem.

Obiektywnie korzystniejsze wydaje się posiadanie domu jednorodzinnego i zaaranżowanie poddasza w taki sposób, aby znajdowały się na nim sypialnie i łazienka. Całe mieszkanie pod dachem stwarza bowiem trudność zwłaszcza przy urządzaniu kuchni.

Ocieplenie poddasza

Niezwykle istotną kwestią jest ocieplenie i izolacja poddasza. Do termoizolacji najczęściej jest wybierana wełna mineralna. To produkt niepalny, który jest w stanie łatwo dopasować się do każdej przestrzeni dachowej i szczelnie ją wypełnić. Mniej popularne są płyty ze sprężystego styropianu, ale to rozwiązanie również jest stosowane. Ocieplenie układa się albo na sztywnym poszyciu pod pokryciem, albo między krokwiami, albo w połaci.

Sypialnia na poddaszu

Jak urządzić sypialnię na poddaszu, tak aby była wygodna i funkcjonalna? Pozornie przeszkodą wydają się skosy. Warto jednak dobrze przemyśleć rozstawienie mebli - przy skośnej ścianie z powodzeniem zmieści się nawet duże łóżko, a wolną przestrzeń można wykorzystać do postawienia szafy. Są również przeciwnicy takiego pomysłu. Ustawienie łóżka pod skosem stwarza ryzyko uderzenia się w głowę przy raptownej pobudce.

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie ogromnego okna w sypialni na poddaszu. Dzięki temu nie tylko w ciągu dnia w pomieszczeniu będzie dużo światła, ale... nocą będzie można podziwiać rozgwieżdżone niebo! W tym pokoju przydadzą się również przepastne, rustykalne kufry. Świetnie nadają się do postawienia pod każdym skosem, a można w nich zmieścić naprawdę sporo rzeczy.

Jak urządzić poddasze?

Łazienka na poddaszu

Łazienka to pomieszczenie, które najtrudniej zaaranżować na poddaszu. Chociaż istnieją już specjalne kabiny prysznicowe, dające się zamontować pod skosem, wiele osób woli jednak w tym przypadku zdecydować się na wannę. Obniżone stelaże do sedesów umożliwiają montaż ubikacji nawet przy niskich ściankach. Wszelkie wnęki i skosy warto wykorzystać jako miejsce na praktyczne schowki i małe półeczki. Miejsce pod skosem można wykorzystać również na ustawienie pralki - korzystanie z tego urządzenia nie wymaga przecież przebywania w pozycji pionowej.

Czytaj więcej porad domowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)