Pochłaniacz wilgoci fot. Adobe Stock

Pochłaniacz wilgoci: elektryczny, w tabletkach, granulkach, zapachowy

Pochłaniacz wilgoci do domu, piwnicy czy garażu to proste urządzenie. Często niewielkie. Nie zajmuje miejsca, nie jest szkodliwy dla ludzi, a naprawdę osusza powietrze. Godne polecenia są też modele do samochodu na jesień i zimę.
Barbara Lasota / 07.01.2019 13:30
Pochłaniacz wilgoci fot. Adobe Stock

Pochłaniacz wilgoci przydaje się wtedy, gdy jakieś pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane. Łatwo to sprawdzić – w łazience jest wtedy często zaparowane lustro, a fugi lub ściana pokrywają się czarnymi kropkami pleśni. W innych pomieszczeniach często są zaparowane okna. Kto ma higrometr, ten może sprawdzić,że wilgotność powietrza przekracza wtedy, przy 20 st. C, 55 proc. Ideałem byłoby poprawienie wentylacji. Ale, jeśli na razie nie jest to możliwe, trzeba kupić odpowiedni pochłaniacz wilgoci.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania

Pochłaniacz wilgoci - korzyści

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to pochłania wilgoć z powietrza, osuszając wnętrze. Ale, dzięki temu zyskujemy znacznie więcej.

  • Wraz ze zmniejszeniem ilości wilgoci, eliminowany jest nieprzyjemny zapach pleśni z pomieszczenia.
  • Wysychają zawilgocone ściany.
  • Łatwiej pozbyć się zagrzybienia, jeśli już do niego doszło.
  • Poprawia komfort życia alergików uczulonych na grzyby i pleśnie.

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci

Ponieważ problem z nadmierną wilgotnością w pomieszczeniach zdarza się często, to na rynku nie brakuje osuszaczy. Można je podzielić na:

1. Pochłaniacze wilgoci elektryczne

Uważane są za najskuteczniejsze. Po włączeniu, urządzenie pochłania wilgoć, która skrapla się w pojemniku. Większość tego typu osuszaczy działa tak, że wychwytuje wilgoć tylko wtedy, gdy jest jej za dużo. Jeśli jest w normie, wtedy urządzenie nie pracuje. Nie zużywają dużo prądu, mają małą moc i pracują dość cicho. Trzeba dopasować model do powierzchni pomieszczenia. Ceny wahają się od 70 zł do kilkuset zł.

2. Osuszacze powietrza w tabletkach

To niewielkie i proste w działaniu urządzenie. Składa się z obudowy i tabletki którą umieszcza się w obudowie. W tabletce znajduje się sól, która, jak wiadomo, pochłania wilgoć z otoczenia. Szczególnie warto go polecić gdy jest zawilgocona łazienka, piwnica lub garaż.

3. Osuszacze w granulkach

To proste pochłaniacze wilgoci. Te najprostsze widzimy czasem w kupionym obuwiu lub torebce - kilkanaście granulek znajduje się w saszetce, która przepuszcza wilgoć. Podobnie produkowane są pochłaniacze wilgoci np. do  lodówek lub samochodów. Pochłaniacze do samochodów, obszyte miękkim materiałem z kulkami  magazynującymi wilgoć w środku przydają się często zimą i jesienią. Gdy ich zdolność wychwytywania wilgoci się kończy, wtedy jakiś element zmienia kolor.  Można je włożyć na kilka minut do mikrofali aby oddały wodę i znów działają.

Najpopularniejszy typ

Wiele osób wybiera Metylan Aero 360. Tak go skonstruowano, że tabletka ma lepszy kontakt z wilgotnym powietrzem. Dzięki temu jest bardziej skuteczny. Producent twierdzi, że o 40 procent w stosunku do innych modeli na tabletki. W pomieszczeniu, którego kubatura nie przekracza 50 metrów sześciennych, czyli o powierzchni do 20 metrów kwadratowych jedna tabletka wystarcza na 3 miesiące. Potem trzeba ją wymienić. Woda gromadzi się w zbiorniku, po prostu się ją wylewa. Nadaje się do wszystkich domowych pomieszczeń, do piwnic, garaży, przyczep campingowych. Cena ok. 35 zł. Tabletka na wymianę – 13 zł.

Polecamy także:
Co zrobić, gdy ubranie ma zapach stęchlizny
Szkodniki domowe lubiące wilgoć

Nietypowe zastosowanie ryżu, np. jako pochłaniacza wilgoci