POLECAMY

W Twoim łóżku mogą być pluskwy! Zobacz jak się ich pozbyć raz na zawsze

Pluskwy mogą nas zarazić groźnym gronkowcem złocistym. Dlatego im szybciej je wytępisz, tym lepiej.
/ 11 miesięcy temu
W Twoim łóżku mogą być pluskwy! Zobacz jak się ich pozbyć raz na zawsze fot. Fotolia

Nazywa się pluskwa domowa. Ten niewielki owad ma 4-6 mm długości i około 3 mm szerokości. Pluskwa jest czerwonobrunatna, silnie spłaszczona, owalna. Wydziela charakterystyczny zapach. Można ją przenieść do domu i niedługo potem mieć całe stado pluskiew np. z hotelu, kina, szpitala, z pracy, od znajomych z używanymi meblami itp. Wędrują też w blokach między mieszkaniami, gdy są nieuszczelnione szpary przy rurach. Ulubionymi miejscami gnieżdżenia się pluskiew są wszelkiego rodzaju zakamarki, np. pod listwami przypodłogowymi, pod lekko odklejoną tapetą, za ramami obrazów, w szczelinach mebli. Uwielbia meble tapicerowane i łóżka. Żywi się krwią, więc nocą może ugryźć.

Dlaczego pluskwy są groźne

Te owady atakują nocą. Przebijają skórę i piją krew ssaków, w tym ludzi. Na ciele pozostaje niewielki ślad po ukłuciu i swędzące miejsce. Niektóre osoby mogą mieć odczyn uczuleniowy. Jeśli pluskwa jest zainfekowana groźną bakterią, np. gronkowcem złocistym, może się to skończyć  nawet sepsą (posocznicę) lub zapaleniem szpiku kostnego. Ponieważ bakterie wnikają do krwi.

Domowe sposoby na pluskwy

Problem z pluskwami polega na tym, że można długo nie wiedzieć, że się je ma. Dlatego, że trudno je znaleźć, ponieważ dzień spędzają w swoich kryjówkach. Bywa, że pozostawiają charakterystyczny zapach substancji wydzielanej z gruczołów umiejscowionych na tułowi, gdy się czegoś przestraszą. Zapach ten jest nieco podobny do gnijących malin. Ale tak naprawdę podejrzenie, że w domu są pluskwy zwykle mamy dopiero wtedy, gdy coś nas w nocy gryzie, a nie widzimy intruza.  Najpierw warto rozpocząć walkę z pluskwami od metod domowych, bo są najbezpieczniejsze.

  • Uszczelnij wszystkie szpary, którymi pluskwy mogą przechodzić silikonem, gipsem lub cementem.
  • Zrób generalne sprzątanie. Umyj i odkurz wszystkie zakamarki do których rzadko zaglądasz.
  • Dokładnie wytrzep i wywietrz wszystkie dywany, gobeliny, kilimy, narzuty. To, co się da, upierz.
  • Zlikwiduj kryjówki pluskiew w boazerii, tapetach itp. likwidując wszelkie szpary. Możesz spryskać je owadobójczym aerozolem na pluskwy.
  • Starannie odkurz materac z każdej strony i zmień pościel. Piorąc pościel lub pokrowiec na materac nastaw pralkę na 60 st. C. Wtedy pluskwy zginą.
  • Jeśli masz łóżko na nogach, pod każdą z nich postaw specjalne pułapki na pluskwy (ok. 30 zł) lub pojemniki z preparatem na pluskwy. Owady, chcąc wejść nocą po nogach łóżka, zginą.   
  • Wszystkie podejrzane miejsca, czyli potencjalne kryjówki pluskiew posmaruj np. olejkiem lawendowym, naftą lub denaturatem.

Profesjonalna deratyzacja

Niektóre firmy zwalczające domowe owady mają w swojej ofercie tzw. zabieg parowy. Jest on najbezpieczniejszy dla dzieci, osób chorych i starszych. Stosuje się także tzw zamgławianie ULV. Rozprowadzany jest koncentrat biobójczy o odpowiednim stężeniu wraz z wodą za pomocą generatora zimnej mgły. Owa zimna mgła o bardzo małych cząsteczkach penetruje każdą szczelinę. Jednak przynajmniej na dobę należy pomieszczenie poddane takiej deratyzacji zamknąć i przed ponownym wprowadzeniem się, dokładnie umyć i wywietrzyć.   

Są firmy oferujące metodę wymrażania (- 70 st. C) lub na odwrót, wygrzewania (60 st. C). Są one jednak drogie (od 1500 zł) i mniej skuteczne niż zamgławianie zimną mgłą.
W domu nie należy natomiast stosować tzw. metody gazowej, ze względu na toksyczność.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/tydzień temu
U mnie profesjonalna firma była już 3 razy a pluskwy jak były tak są. Mam sąsiada alkoholika u którego te robale są już lata i niestety ale póki co ani administracja ani gmina nie mogą nic zrobić bo nie wpuszcza do mieszkania. Ja już jestem wykończona bo na chemie już te France się uodporniły. Parownica i ziemia okrzemkowa stale w użyciu a pluskwy mają się świetnie 😞
/3 tygodnie temu
1500 zł za cos co nie jest skuteczne to deko przesada.Jedyna i skuteczna metoda do ULV oczywiscie jak się uzyje odpowiedniego preparatu a nie taniego nieskutecznego.często jedna wizyta wystarcza .300 zł. to nie jest dużo biorąc pod uwagę skutecznośc .