PLAMY.jpg fot. Adobe Stock

Plama nie zniszczy już twojego ubrania - poznaj nasze sposoby wywabiania!

Plama pojawiająca się na ubraniu, dywanie czy meblach często kojarzy się z utratą owej rzeczy - w końcu niektóre zabrudzenia wydają się niemożliwe do usunięcia. Sprawdź nasze metody walki z różnego rodzaju plamami - mogą uratować niejedną rzecz!
Wioletta Górecka / 08.05.2019 12:48
PLAMY.jpg fot. Adobe Stock

Wystarczy chwila nieuwagi i plama gotowa! Poznaj nasze sposoby na rozprawienie się z plamami - tymi całkiem łatwymi do usunięcia, jak i tymi, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do sprania! 

Plama na ubraniu, meblach czy podłodze? Nie panikuj!

Niektóre plamy wystarczy od razu sprać pod bieżącą wodą, by uratować tkaninę, inne wymagają nieco więcej zabiegów. Z plamami można radzić sobie domowymi sposobami (to szczególnie istotne w przypadku delikatnych materiałów), a także z użyciem gotowych środków chemicznych.

Jest wiele środków do usuwania plam, ale nie ma jednego uniwersalnego. Do każdego rodzaju tkaniny (bawełna, jedwab, itp.) stosujemy odpowiedni wywabiacz. Domowe metody też świetnie zdają egzamin. Jednak należy pamiętać o zasadzie, że im plama świeższa, tym łatwiej sobie z nią poradzimy.

Usuwanie plam z różnych powierzchni - najskuteczniejsze sposoby!

O pojawienie się plamy nietrudno, szczególnie w kuchni (tutaj prym wiodą tłuste plamy i plamy z owoców), a także w domu, w którym są dzieci (plamy z długopisu i kosmetyków to niemal codzienność każdej mamy!).

Masz zwierzęta? Błoto, piasek, trawa, ziemia wszechobecne na dywanie i na ścianach - brzmi znajomo? Weź głęboki oddech i pozbądź się śladów. Kliknij w wybrany rodzaj plamy i poznaj najskuteczniejsze sposoby na jej spranie!

Pamiętaj, aby przed zastosowaniem wybranej metody czy środka do odplamiania, przetestować jego działanie na niewielkim skrawku materiału.

Na plamy, z którymi nie radzą sobie inne sposoby, zastosuj środki do usuwania trudnych zabrudzeń:

Poczytaj więcej o usuwaniu różnych zabrudzeń:
4 sposoby na przywrócenie kanapie wyglądu rodem z katalogu!
7 sposobów na usunięcie śladów po żelazku!
Jak wyczyścić psa ubrudzonego smołą lub smarem?