Pelargonie - rodzaje i pielęgnacja fot. Fotolia

Pelargonie - rodzaje i pielęgnacja

Jeśli nie wiesz, co posadzić na balkonie wybierz pelargonie. Są łatwe w uprawie i kwitną aż do przymrozków.
Małgorzata Świgoń / 11.05.2015 05:00
Pelargonie - rodzaje i pielęgnacja fot. Fotolia

Przywędrowały do Europy przeszło 200 lat temu z Afryki Południowej. Początkowo nazywano je geraniami od greckiego słowa geranos - żuraw, miały bowiem owoce przypominające żurawie lub bociani dziób. Przez lata wyhodowano mnóstwo odmian i do dziś powstają nowe.

Pelargonie wielkokwiatowe, tzw. angielskie

Ich okazałe kwiaty przypominają nieco azalie.wrażliwsze od pozostałych odmian dlatego najlepiej czują się w domu. Potrzebują dużo światła, dlatego dobrze jest je ustawić na oknie południowym. Lubią żyzną ziemię i umiarkowane podlewanie - obfitsze wiosną i latem, skąpe - jesienią i zimą.

Pelargonie rabatowe

Doskonałe na balkon, ale także chętnie uprawiane w domu. Są mało wymagające. Znoszą suche powietrze, nie wymagają obfitego podlewania. Lubią dużo słońca, zimą wymagają okresu spoczynku. Trzeba je przenieść w chłodne miejsce - ok. 8°C i podlewać 2-3 razy na miesiąc.

Pelargonie bluszczolistne

Mają cienkie zwisające pędy i grube sztywne liście podobne do bluszczu. Najlepiej nadają się na balkon, do skrzynek przyokiennych, wiszących koszy. Lubią miejsca nieco zacienione i dosyć żyzną ziemię.

Pelargonia szorstka

Zwana też anginką lub geranium. Choć jest niepozorna i mało dekoracyjna ma ciekawe właściwości. Jej ażurowe listki wydzielają miłą cytrynową woń. Znawcy medycyny naturalnej uważają, że olejek ze świeżych liści łagodzi bóle uszu, schorzenia gardła, dróg oddechowych, a także obniża ciśnienie. Jest łatwa do uprawy, nie ma szczególnych wymagań. Trzeba tylko uważać, by nadmiernie jej nie podlewać ani zbytnio nie przesuszyć, gdyż gubi wówczas liście. Od czerwca do sierpnia dobrze jest zasilać roślinę co dwa tygodnie dawką nawozu. Są też inne ciekawe gatunki, których liście wydają różne nietypowe zapachy, np.  kamfory - Pelargonium graveolens, mięty - P.tomentosum, moreli - P.scabrum, jabłek - P. odoratissimum.

Trzeba je odmładzać

Kupujemy je na balkon, ale możne je hodować także w mieszkaniu. W pomieszczeniu żyją dość krótko. Ładnie wyglądają tylko przez 2-3 lata, potem trzeba zrobić z nich młode sadzonki. Najlepszą porą jest luty-marzec lub sierpień. Boczne pędy przycinamy na 6-10 cm, zostawiamy 2-3 listki, pozostałe usuwamy. Po ścięciu odkładamy sadzonkę na kilka godzin i dopiero po tym czasie wkładamy do naczynia z wodą lub doniczek wypełnionych piaszczystą ziemią. Ustawiamy w widnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Regularnie podlewamy. Gdy młode rośliny wypuszczą korzenie przesadzamy je w ziemię odpowiednią dla danej odmiany.

Co im grozi

• Mszyce. Liście żółkną i czerwienieją, pąki kwiatowe nie rozwijają się, pędy pokryte są małymi zielonkawymi owadami.
Rada:  włóż do ziemi 1-2 tabletki Tarcznika Ultra lub opryskaj "Pirimorem".
• Mączlik szklarniowy. Na liściach pojawiają się odbarwione plamy, liście żółkną i zasychają. Na spodniej stronie żerują maleńkie owady o śnieżnobiałych skrzydłach.
Rada: Zastosuj Polysect doglebowy lub Juventox 040SL.  

Zobacz także:


Autorka jest dziennikarką „Przyjaciółki" i „Poradnika Domowego"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)