Jak dbać o paprotkę fot. Fotolia

Paprotka - jak dbać o paprotki

Paprotki to dość pospolite kwiaty doniczkowe, które jednak - jeśli odpowiednio o nie zadbasz - potrafią zachwycić.
/ 04.11.2015 14:18
Jak dbać o paprotkę fot. Fotolia

Mimo tego, że w prawie każdym domu można spotkać paprotkę, nie zawsze i nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak o nią dbać. Oto kilka rad, które poprawią życie twojej paprotki!

1. Polepsz wilgotność powietrza

Paprotki nie lubią zbyt suchego powietrza. Centralne ogrzewanie, klimatyzacja wysuszają je. Co więcej, postawione w przeciągu czy w pobliżu instalacji gazowych kwiaty również stracą na swoim wyglądzie. Nie powinno się również umieszczać w zbyt małej odległości od monitora czy telewizora, ponieważ mimo tego, że doskonale oczyszczają powietrze, mogą szybko uschnąć w takim towarzystwie.

Aby nawilżyć nieco ich atmosferę należy zraszać je codziennie "odstaną" wodą o temperaturze pokojowej (19-25 stopni Celsjusza). Paprotki podlewamy również miękką, letnią wodą. Najlepiej, aby w jej składzie nie było wapnia.

2. Odpowiednie oświetlenie

Ogólnie większość paprotek może przebywać w miejscach zaciemnionych. Zdarza się jednak, że roślina nie będzie dobrze się czuła tam, gdzie jest mniej światła. Jak zatem wybrać miejsce najlepsze dla naszej paproci? Najlepiej zrobić to dzięki zastosowaniu metody prób i błędów i co jakiś czas przestawić ją w inne miejsce.

3. Nie przesadzać

Paprotki nie lubią być zbyt często przesadzane. Dlatego należy robić to bardzo rzadko i jedynie w sytuacjach, gdy ich korzenie zdecydowanie potrzebują większej przestrzeni. Co jednak ważne, paprotka rozmnaża się przez dzielenie i w pierwszym okresie jej wzrostu należy ją nawozić co dwa tygodnie.

Zobacz inne przydatne porady:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/23.10.2016 14:30
nieprzepadam...
/04.11.2015 14:19
paprotka może wyglądać naprawdę bosko
/19.10.2015 18:49
żal mi was muhaha
POKAŻ KOMENTARZE (2)