Palenie a savoir vivre fot. Adobe Stock

Palenie a savoir vivre. Czy (i jak) jeszcze wypada palić?

Ostatnie dziesięciolecia przyniosły radykalne zmiany w podejściu do palenia i palaczy. Jeśli nadal zaliczasz się do tego grona, powinnaś przede wszystkim zadbać o komfort osób w twoim otoczeniu i to do nich się dostosowywać.
Małgorzata Czyż / 23.07.2020 08:59
Palenie a savoir vivre fot. Adobe Stock

W XX wieku palenie było nieodłącznym elementem spotkań biznesowych, sposobem integracji na uczelniach, ważnym dodatkiem do wyjścia do restauracji czy do baru. Ta epoka należy już do przeszłości, a nowe milenium przyniosło powszechne zakazy palenia w miejscach publicznych.

W Polsce obowiązują one od 15 listopada 2010. W ciągu 10 lat przyniosły pewne skutki – po pierwsze rosnący brak akceptacji dla palaczy niedbających o komfort innych, po drugie – spadek liczby palących. Odsetek palących mężczyzn spadł o 9 punktów procentowych, palących kobiet – o cztery (wg raportu CBOS „Palenie papierosów” z 2019 r.). W dodatku zakazy cieszą się poparciem aż 90 proc. społeczeństwa, czyli także nałogowych palaczy!

Palacze znaleźli się w mniejszości i ich obowiązkiem jest zadbanie o to, żeby inni nie odczuwali dyskomfortu z powodu cudzego nałogu. Pomagają w tym proste zasady, które, uwaga, obejmują także przebywanie w towarzystwie osób palących regularnie lub „od święta”.

Palacz wśród palaczy

Jeśli spędzasz czas w towarzystwie palących (rodziny, przyjaciół), możesz dojść do wniosku, że reguły nie obowiązują. Niestety, w takiej sytuacji również musisz pamiętać o dobrym wychowaniu. Najważniejsza zasady to przestrzeganie świętości posiłku. Jeśli towarzysze jeszcze kończą jeść, powinnaś bezwzględnie odczekać z paleniem! Zasada ta dotyczy także e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu. W dobrym tonie jest zapalenie dopiero po podaniu poobiedniej kawy, a dla pewności najlepiej zapytać towarzystwo o pozwolenie.

Problematyczne jest także palenie w wydzielonych strefach kawiarnianych ogródków. Stolik zajmowany przez osoby palące nie powinien być uciążliwością dla innych gości. Natomiast w ciasnym ogródku, gdzie stoły położone są blisko siebie, powinnaś zupełnie powstrzymać się od palenia. Warto poprosić obsługę lokalu o wskazanie miejsca, gdzie palenie jest dozwolone. Nieco luźniejsze zasady obowiązują w nocnych barach, ale nigdy nie zaszkodzi zapytać nieznajomych, czy twój nałóg nie będzie im przeszkadzał.

Osobne zasady regulują gaszenie papierosa. Jeśli popielniczka jest niedostępna, powinnyśmy same zatroszczyć się o odpowiednie zgaszenie papierosa. W złym tonie jest wyrzucanie niedopałka na chodnik albo pozostawianie go w donicy. Poszukaj najbliższego kosza, a w ostateczności schowaj niedopałek w pudełku po zapałkach lub po papierosach. Pamiętaj, że istnieją sytuacje, w których nawet palenie wśród palaczy może być postrzegane jako nietakt. Nigdy nie wypada palić na spotkaniach biznesowych. Jeśli w gronie są palacze, mogą co najwyżej udać się na wspólnego „dymka” po spotkaniu. Absolutny zakaz obowiązuje także w samochodzie – większość palaczy nie toleruje drażniącej woni dymu papierosowego wgryzającej się w tapicerkę.

Zasady savoir vivre regulowały dawniej także sposoby podpalania papierosa towarzyszom, jednak w epoce równości płci możemy je uznać za przestarzałe. Według nich dżentelmen podpalał papierosa damie podchodząc z prawej strony, a następnie wyręczał w tym mężczyzn w kolejności rangi lub wieku. Kobieta z kolei powinna tylko podać zapalniczkę mężczyźnie. Nie musimy już stosować się do tych reguł, ale wciąż warto pamiętać, że nie wypada prosić o poczęstowanie papierosem, jeśli nasz towarzysz posiada już tylko końcówkę paczki.

Palacz w towarzystwie

Prawdziwe wyzwanie zaczyna się, gdy jesteśmy jedyną palącą osobą w towarzystwie. Nigdy nie wypada palić wśród niepalących. Faux pas jest także palenie w tłumie czy w kolejce. Podczas spotkań towarzyskich warto oddalić się od grupy i zapalić w oddalonym miejscu.

Dla palacza stresujące mogą być także odwiedziny w niepalącym domu. Często gospodarze sami wychodzą z inicjatywą, udostępniając popielniczkę np. na balkonie. Pamiętaj jednak, że taka zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, np. gdy zapach dymu rozprzestrzeni się w mieszkaniu. Ponadto, paląc na balkonie możesz przeszkadzać sąsiadom, o czym wiele osób zapomina! W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wyjście na zewnątrz (i nie na klatkę schodową!).

Wyjdź na papierosa w miejsce, gdzie nikomu nie będziesz przeszkadzać. Śmierdzący papierosowy dym jest bowiem niezwykle trudny do usunięcia z mebli czy firanek, a nawet tapet! Jego nieprzyjemny zapach jest wyczuwalny nawet kilka godzin po zapaleniu papierosa. Tę samą zasadę niepalenia w pomieszczeniach i na balkonie możesz zastosować także w swoim domu.

Warto pamiętać, że zapach dymu papierosowego utrzymuje się także na naszej skórze, włosach i ubraniach przez dłuższy czas i może być uciążliwy dla innych. Nie wypada więc palić przed spotkaniem biznesowym albo przed wejściem do samochodu, a także przed randką z niepalącym mężczyzną.

Co zrobić, aby wyeliminować ten problem? Po pierwsze, rzucić palenie raz na zawsze (do czego zachęcamy)! Jeśli jednak nie jesteś na to gotowa, pomyśl o tzw. produktach bezdymnych. Technologia wykorzystana w podgrzewaczu IQOS polega na podgrzewaniu tytoniu zamiast jego spalaniu. Dzięki temu urządzenie nie wytwarza dymu, lecz aerozol, który ma znacznie mniej intensywny zapach niż papierosowy dym , a więc w znacznym stopniu ogranicza towarzyszące nałogowi brzydkie zapachy.

W lipcu br. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, słynąca z rygorystycznego podejścia do wyrobów tytoniowych, potwierdziła, że podgrzewanie tytoniu w IQOS w znacznie mniejszym stopniu naraża użytkowników na działanie szkodliwych substancji, niż palenie papierosów. Zdaniem Agencji, dostępne dowody naukowe wskazują, że IQOS powinien przynieść korzyść w skali całej populacji, biorąc pod uwagę zarówno użytkowników wyrobów tytoniowych jak i osoby, które obecnie nie używają wyrobów tytoniowych.

Pamiętaj jednak, że nawet alternatywne rozwiązania nie zwalniają cię z pytania o przyzwoleni towarzyszy. Bezwzględnie powinnaś unikać używania e-papierosa czy innych urządzeń w biurze, w cudzym domu czy samochodzie, a także na świeżym powietrzu, jeśli w okolicy znajdują się inne osoby.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)