Oszczędzanie pieniędzy fot. Fotolia

Oszczędzanie pieniędzy

Mamy dla Was kilka prostych rad, które pomogą Wam oszczędzić 15 zł każdego dnia!
Joanna Szczepaniak / 05.03.2019 14:51
Oszczędzanie pieniędzy fot. Fotolia

Żyć oszczędznie wcale nie znaczy gorzej! Wystarczy czasem zastanowić się nad tym, czy nasz zakup nie posiada tańszego odpowiednika, albo czy podczas wykonywania pewnych czynności nie marnujemy zasobów typu woda, gaz czy prąd. Wprowadź kilka zmian w jadłospisie, sposobie korzystania z energii i wody, aby zmniejszyć swoje codzienne wydatki.


 

Posiłki

Najwięcej możemy zaoszczędzić na jedzeniu. Przykładowo? Do tej pory rodzina jadła na śniadanie kanapki z szynką, na obiad mięso z ziemniakami i surówką, na kolację kanapki z serem. Dodatkowo kupowano owoce za ok. 4 zł, a dzieci dostawały w sumie 10 zł na batony i napoje. Koszt jedzenia wynosił dziennie ok. 35 zł. Co można zmienić? Zamiast kanapek z szynką można na śniadanie podać zupę mleczną lub kanapki z jajkami. Mięsne danie obiadowe da się zastąpić kotletami z soczewicy lub np. wątróbką, a żółty ser białym. Dzieci mogą brać do szkoły wodę i kanapki. To równie wartościowy jadłospis, a tańszy o ok. 10 zł.


Zużycie wody

Zanim zapalisz światło, odkręcisz kran czy kurek z gazem - zastanów się w jaki spoób je wykorzystujesz. Tutaj również posłużymy się przykładem. Dotychczas domownicy myli naczynia pod bieżącą gorącą wodą. Kąpali się pod prysznicem, mając przez cały czas odkręcony kran. W trakcie czyszczenia zębów nie korzystali z kubeczków. Dzienny koszt zużycia ciepłej i zimnej wody wynosił ok. 6 zł. Ale wystarczy zmywać naczynia w napełnionym wodą zlewie i płukać je w zimnej, zakręcać kran w trakcie szorowania zębów i namydlania ciała, aby koszty spadły do 3 zł.


Zużycie prądu

Najlepszym dowodem na oszczędność prądu są wykazy z liczników. Sprawdzając systematycznie stan licznika, ustalono, że w dniu, kiedy nie jest włączana pralka ani żelazko, zużycie energii wynosi 5 kWh, co daje kwotę 2,60 zł. Rezygnując z gotowania wody w czajniku elektrycznym, wyłączając niepotrzebnie palące się żarówki oraz skracając czas korzystania z TV i komputera do 2 godzin dziennie, można zaoszczędzić 1 zł.

Porządki

Jeżeli zaczniesz rozcieńczać detergenty lub ograniczać ich stosowanie o połowę, masz okazję oszczędzić dziennie 1 zł.
 

na podstawie artykułu Barbary Lasoty z Pani Domu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)