POLECAMY

Ogrzewanie elektryczne. Opłaca się takie mieć czy jest za drogie?

Tam, gdzie nie ma przyłącza gazu ziemnego, bywa dobrym rozwiązaniem. Przedstawiamy zalety i wady.
/ 9 miesięcy temu
Ogrzewanie elektryczne. Opłaca się takie mieć czy jest za drogie? fot. Fotolia

Można ogrzewać dom za pomocą energii elektrycznej na kilka sposobów: montując grzejniki elektryczne, piece akumulacyjne lub ogrzewanie podłogowe. Można też zdecydować się na kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania budynku. Kocioł taki jest po prostu dużą grzałką zamontowaną w obudowie i często zaopatrzoną w sterownik i pompę obiegową. Ogrzewanie elektryczne ma niezaprzeczalne zalety: instalacja jest prosta, nie ma spalin, nie grozi wybuchem. Wiele osób uważa ją za bezpieczniejszą od gazowej. Są też wady – niektórzy mówią, że jest nią wysoka cena.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe

Działa podobnie jak ogrzewanie podłogowe wodne. Różnica polega na tym, że zamiast systemu rur, w których płynie gorąca woda, rozkłada się pod kaflami lub panelami przewody elektryczne. Mocuje się je do siatki montażowej ułożonej na izolacji cieplnej i zalewa jastrychem. Drugą wersją elektrycznego ogrzewania podłogowego są maty grzewcze. Je można wprowadzić już po wylaniu szlicht, nawet na etapie układania terakoty. Dopuszcza się także rozścielenie ich na starej terakocie i przykrycie nową. Tak więc ten rodzaj podłogowego ogrzewania elektrycznego można wykonać w czasie remontu, a nie tylko na etapie budowy domu. Taką instalacje może wykonać nawet doświadczony glazurnik. Jeśli dom ma dobrą izolację termiczną to wtedy koszt ogrzewania elektrycznego podłogowego nie będzie znacząco wyższy od ogrzewania gazowego. 

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

  • Łatwa regulacja temperatury. Montuje się centralną tablicę rozdzielczą albo termostaty w każdym pomieszczeniu.
  • Odczuwamy większy komfort cieplny w pomieszczeniu niż wtedy, gdy są w nim typowe grzejniki mocowane na ścianie.
  • Nie unosi się kurz, ponieważ ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie.

Grzejniki elektryczne

Jest kilka rodzajów grzejników elektrycznych, które można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń.

  • Promiennikowe. Rozgrzewają się w parę chwil po uruchomieniu. Ponieważ oddają ciepło przez promieniowanie, to gdy znajdujemy się blisko nich, od razu odczuwamy ciepło, chociaż powietrze w mieszkaniu jeszcze nie zdążyło się nagrzać.
  • Konwektory z wymuszonym obiegiem powietrza i termowentylatory. Działają podobnie. Dość szybko rozprowadzają ciepło po całym pomieszczeniu.
  • Konwektory z naturalnym obiegiem powietrza i grzejniki olejowe. Ogrzewają pomieszczenie wolniej, bo wolniejszy jest ruch powietrza wokół nich. Ale pracują cicho.
  • Urządzenia akumulacyjne. Inaczej piece akumulacyjne lub grzejniki akumulacyjne. Najpierw, stosunkowo długo nagrzewają się i gromadzą (akumulują) ciepło w znajdujących się wewnątrz kamiennych płytach lub warstwie betonu, a potem oddają ciepło otoczeniu. Różnią się między sobą funkcjami. Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne pozwala oszczędzać pieniądze, jeśli mamy w godzinach nocnych tańszą taryfę na prąd.

Ogrzewanie elektryczne centralne

Centralne ogrzewanie w każdym przypadku polega na tym, że w domu znajduje się jedno źródło ciepła i ogrzewa wszystkie pomieszczenia dzięki systemowi rur lub kanałów. Tym źródłem ciepła najczęściej są kotły centralnego ogrzewania. Jeżeli kocioł jest elektryczny, mówimy o centralnym ogrzewaniu elektrycznym. Takie urządzenie jest po prostu odpowiednio dużą grzałką w obudowie,  zaopatrzoną w sterownik i pompę obiegową. Jest to jednak droga metoda ogrzewania domu, droższa niż piec akumulacyjny ustawiony w konkretnym pomieszczeniu.

Koszty ogrzewania elektrycznego

Nie jest to tanie ogrzewanie, ponieważ energia elektryczna jest droga. Jednak jeśli w okolicy nie ma gazu z sieci mie3jskiej lub porównamy koszty tego typu ogrzewania do kosztów zainstalowania pompy ciepła i budowy instalacji centralnego ogrzewania (czasem kwota dochodzi do 70 000 zł), to kalkulacja wygląda nieco inaczej. Za tę sumę, można bowiem ogrzewać energią elektryczną średniej wielkości dom co najmniej 10 lat.

Aby zmniejszyć koszty ogrzewania elektrycznego, warto także podpisać z zakładem energetycznym umowę na korzystanie z tańszej taryfy nocą i w godzinach: 13 – 15 w ciągu dnia. Wtedy jednak trzeba mieć urządzenia, które w czasie obowiązywania tańszej taryfy będą gromadzić ciepło (piece akumulacyjne) i oddawać do pomieszczenia przez kilka godzin po odłączeniu zasilania. Dodatkowym warunkiem zmniejszenia kosztów ogrzewania elektrycznego jest montaż sterowników. Wtedy możemy dopasować czas włączania się grzejników do swoich potrzeb i do temperatury w mieszkaniu. Unikamy niepotrzebnego przegrzewania. Mając tańszą taryfę, tzw. nocną, możesz także oszczędzać prąd nie tylko podczas ogrzewania. Zobacz porady domowe dotyczące oszczędnego prania, zmywania, prasowania, sprzątania.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 miesięcy temu
Fajne jest ogrzewanie podłogowe zwłaszcza w zimie, kiedy jest na prawdę zimno i wchodzi się do ciepłego domu. Mi całą instalację grzewczą robiła firma alltech z Zielonej Góry byłam bardzo zadowolona z ich usługi.