Odkurzacz jaki wybrać fot. Fotolia

Czym kierować się przy zakupie odkurzacza?

Warto wiedzieć, jeśli odkurzacz ma służyć na lata!
Joanna Szczepaniak / 10.02.2014 10:15
Odkurzacz jaki wybrać fot. Fotolia

Nie wyobrażamy sobie porządnego sprzątania bez odkurzacza. Owszem, w sklepach możemy już dostać takie nowoczesne sprzęty jak np. robot do zamiatania i mycia podłóg, ale póki co w większości domów królują jeszcze te tradycyjne odkurzacze. Producenci oferują dziesiątki modeli odkurzaczy z coraz doskonalszymi filtrami i dodatkami. Czym zatem kierować się przy zakupie?1. Zwrotność i lekkość urządzenia

Nie możemy pozwolić sobie na to, aby odkurzacz wyciskał z nas siódme poty! Idealne urządzenie powinno być przede wszystkim lekkie, zwrotne, z wygodną rączką i długim, zwijanym automatycznie kablem. Długość kabla, choć może wydawać się mało istotna, w rzeczywistości wpływa mocno na komfort użytkowania sprzętu (jeśli jest za krótki a mieszkanie duże, trzeba nieustannie przełączać się do kolejnych gniazdek).

2. Siła i moc wciągania 

Jeśli nasz odkurzacz będzie miał słaby silnik - nie poradzi sobie z wciąganiem wszystkich nieczystości i tym samym nie spełni swojej roli. Bardzo ważna jest więc moc silnika. Określa ile energii potrzebuje odkurzacz, aby działać. Ta wartość podawana jest w watach. Im wyższa, tym sprzęt dłużej i efektywniej pracuje bez przegrzania. Ale uwaga! Mocny zużywa też więcej energii.

3. Opcja oczyszczania i usuwania roztoczy

Bardzo istotnym parametrem jest filtr. Oczyszcza powietrze wydostające się z odkurzacza. Obecnie najlepszą opinią cieszy się Hepa nr 13. Dzięki specyficznej budowie zatrzymuje prawie wszystkie cząsteczki kurzu i innych zanieczyszczeń większych od 0,3 mikrona (również roztocza, a nawet dym papierosowy).

4. Głośność

Jeśli odkurzacz huczy niczym spadający wodospad to znak, że nie powinnaś go zabierać do domu. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę, czy silnik nie pracuje zbyt głośno. Na szczęście konstruktorzy przywiązują do tego coraz większą wagę, można więc znaleźć na rynku modele, które są naprawdę ciche. 

Warto wiedzieć:

napisane na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń/Poradnik Domowy

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/16.12.2016 15:21
A ja mam bezprzewodowego VAXa i jestem bardzo zadowolona :)
/25.05.2015 12:00
Mnie roboty sprzątające nie przekonują, jakoś nie mogę sobie wyobrazić że to jest tak inteligentne i wie gdzie wszystko dokładnie posprzątać. Nie ma to jak tradycyjny odkurzacz, może i faktycznie trzeba się przy nim ochodzić, ale jak ktoś ma mały, lekki i zwinny odkurzacz to nie jest to tak męczące. Przynajmniej ja ze swojego małego irysa eco jestem bardo zadowolona, może jestem staroświecka ale najprostsze, tradycyjne odkurzacze najlepiej odkurzają moim zdaniem
/20.03.2015 14:52
Ja to jestem fanką robotów sprzątających od początku jak tylko się pojawiły na rynku. Z wszystkich marek jakie są dostępne w PL to najlepsze mam doświadczenia z firmą iRobot. Warto ich rzeczy poszukać. Firma wcześniej brała udział przy produkcji urządzeń dla armii, w tym systemów do przeszukiwania zaminowanych terenów. Tamtą technologię i pomysły wykorzystali przy maszynach sprzątających.
POKAŻ KOMENTARZE (9)