Odgrzybianie klimatyzacji - 2 sposoby fot. Fotolia

Odgrzybianie klimatyzacji - 2 sposoby

Nie wiesz, jak odgrzybić klimatyzację? Przedstawiamy 2 skuteczne sposoby, za pomocą którego oczyścisz klimatyzację z pleśni i grzybów! Sprawdź!
/ 31.05.2016 15:29
Odgrzybianie klimatyzacji - 2 sposoby fot. Fotolia

O tym, że nadszedł najwyższy czas na oczyszczenie klimatyzacji, zazwyczaj zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy w samochodzie zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Przykry zapach wywoływany jest przez pleśnie i grzyby, które gromadzą się głównie na parowniku. Ten element układu klimatyzacji, którego funkcja polega na ochładzaniu powietrza, sprzyja wzrostowi tego typu organizmów, ponieważ jest wilgotny i ukryty przed światłem. 

Nie wiesz, jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację? Przedstawiamy 2 niezawodne sposoby na usunięcie z niej pleśni i grzybów! Oczyść ją zanim w twojej kabinie samochodowej zacznie cuchnąć!

1. Metoda tradycyjna (piankowa)

Oczyszczanie klimatyzacji z pleśni i grzybów przy użyciu preparatu grzybobójczego w spray-u to bez wątpienia jeden z najtańszych i najprostszych sposobów. Zwykle do opakowania dołączona jest elastyczna rurka, którą należy doprowadzić jak najbliżej parownika przez kanały nawiewowe. Wtryskiwany w ten sposób preparat usuwa z parownika bakterie i grzyby.

Odgrzybianie klimatyzacji metodą tradycyjną krok po kroku:

 1. Włącz nawiew w kabinie wyłącznie na centralne kratki.
 2. Wyłącz klimatyzację.
 3. Ustaw tzw. obieg wewnętrzny.
 4. Włącz maksymalne obroty dmuchawy.
 5. Ustaw temperaturę na minimum.
 6. Przed użyciem środka mocno wstrząśnij opakowaniem.
 7. Sprawdź, gdzie następuje najintensywniejsze zasysanie powietrza z kabiny.
 8. Wprowadź elastyczny przewód do wlotu, a następnie wtryskuj preparat przez minutę. 

Zalety: metoda prosta i tania.
Wady: cząsteczki wtryskiwanej pianki nie są na tyle małe, aby dokładnie oczyścić parownik.

2. Metoda ultradźwiękowa (chemiczna)

Metoda ultradźwiękowa polega na odgrzybieniu klimatyzacji poprzez wpuszczenie pary powstałej w wyniku „rozbijania” cieczy ultradźwiękami do układu wentylacji pojazdu. Ultradźwięki o wysokiej częstotliwości (niesłyszalnej dla ucha ludzkiego) wytwarza specjalne urządzenie. Te z kolei zamieniają płyn dezynfekujący w mgłę. Płyn wprowadzany jest do wlotu układu wentylacyjnego za pomocą spiralnego wężyka.

Odgrzybianie klimatyzacji metodą ultradźwiękową krok po kroku:

 1. Zanim wlejesz płyn do urządzenia pamiętaj, aby dobrze nim wstrząsnąć.
 2. Wlej płyn czyszczący do maksymalnego poziomu.
 3. Ustaw tzw. obieg wewnętrzny.
 4. Regulator temperatury włącz na minimum.
 5. Wentylator dmuchawy ustaw na najmniejszą prędkość.
 6. Ustaw wylot powietrza do nawiewów czołowych i otwórz je. Wyłącz klimatyzację, o ile jest manualna. Jeżeli masz klimatyzację automatyczną, wciśnij przyciskiem funkcję "ECONOMY" i ustaw minimalną temperaturę docelową. Nie demontuj filtra przeciwpyłowego.
 7. Ustaw "czajnik" na podłodze po stronie pasażera jak najbliżej deski rozdzielczej. Rurkę rozprowadzającą parę ustaw tak, by jej wylot znajdował się w pobliżu miejsca zasysania powietrza do układu wentylacji.
 8. Włącz urządzenie i wyjdź z samochodu. Pozostaw go na 20 minut. Po odłączeniu urządzenia ustaw tzw. obieg zewnętrzny - dmuchawa powinna pracować jeszcze przez 10 minut.
 9. Aby wywietrzyć auto, otwórz wszystkie drzwi i pozostaw samochód na 30 minut. Dmuchawa nie powinna pracować.

Zalety: metoda skutecznie eliminuje pyłki, bakterie i grzyby, jak również zabezpiecza przed alergenami oraz usuwa nieprzyjemne zapachy.
Wady: w przypadku tej metody konieczny jest zakup środków chemicznych.

Zobacz również:

Co warto sprawdzić przed kupnem nowego samochodu? Jak kobieta kupuje samochód? Jak bezpiecznie holować samochód?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/25.06.2018 14:57
To się w ogóle opłaca robić na własną rękę? Ja w serwisie (autoryzowanym nawet ;) ) zapłaciłam za pełen serwis klimatyzacji w naszym fordzie tylko 99 zł. Z odgrzybianiem oczywiście.
/29.05.2018 14:39
Osobiście jeżdżę wyłącznie do Carrara Ford Lublin , bo tam robią to dobrze.
/29.03.2018 22:50
W samochodewej klimie NIE WOLNO wstrzykiwać żadnych preparatów przez kratki nawiewów. To nic nie daje bo tam nie ma co czyścić poza kurzem. Kanały nie są idealnie szczelne i preparat może zalać elektronikę schowaną pod deską rozdzielczą. Takie pianki należy aplikować bezpośrednio na parownik bo to na nim zbiera się grzyb.
POKAŻ KOMENTARZE (2)