Jak stworzyć oczko wodne? fot. Fotolia

Oczko wodne w ogrodzie - jak je założyć

Połyskująca toń wody w upalny, lipcowy dzień to zapowiedź chłodu i rozkosz dla oczu. Chociażby z tego powodu warto w ogrodzie założyć staw.
/ 07.05.2013 07:41
Jak stworzyć oczko wodne? fot. Fotolia
Oczko wodne stanowi jedną z najpiękniejszych dekoracji na działce. Oczywiście pod warunkiem że jest dobrze rozplanowane, zagospodarowane i zadbane, w przeciwnym razie zmienia się w wylęgarnię komarów. Zanim zdecydujemy się na jego założenie, rozważmy, czy będziemy mieli czas wymieniać wodę i zajmować się roślinami.

Miejsce na oczko wodne jest najważniejsze


Nawet najmniejszy ogrodowy staw trudno jest przenieść, dlatego dobrze się zastanówmy, gdzie będzie położony. Powinien być niezbyt blisko domu (żeby nie przyciągać owadów, a jesienią nie zwiększać wilgotności w domu), ale i niezbyt daleko, bo przecież ma cieszyć nasze oczy! Nie wykopujmy go pod drzewami czy wysokimi krzewami, ponieważ woda będzie wiecznie zanieszczyszczona korą, kwiatami i liśćmi. Powinien być w miejscu nasłonecznionym, jednak jeżeli chcemy hodować ryby, musimy zapewnić im również cień.

Wodę w oczku trzeba czyścić i podmieniać, dlatego usytuujmy je koło studni lub zaopatrzmy się w długi wąż. Unikajmy wciskania go w kąt działki. Aby dobrze pielęgnować oczko, musimy mieć do niego dostęp z każdej strony. Ale nie planujmy go na środku ogrodu – utrudni komunikację.

Od czego zacząć pracę?


Jeżeli kupujemy gotowe zbiorniki, odporne na mróz, które wkopujemy w ziemię, poprośmy sprzedawcę o instrukcję montażu. Możemy też sami zrobić oczko. Najpierw ustalmy jego kształt. Najlepiej obsypać granice wyznaczonego basenu piaskiem – wówczas łatwo zobaczymy, jak będzie wyglądał. Wielkość basenu zależy przede wszystkim od wielkości ogrodu.

Ważna jest też głębokość. Jeżeli chcemy hodować ryby, powinien mieć co najmniej 100 cm głębokości, by podczas zimy mogły się schować na dnie (temperatura tam nie spada poniżej 4 stopni C). Dno może wyglądać jak niecka lub jak tarasy o różnej głębokości. Dzięki czemu będziemy mogli posadzić rośliny o różnych wymaganiach, zarówno te, które lubią być ledwie zanurzone jak i te rosnące w głębszych miejscach.

Zanim wlejemy wodę do oczka wodnego


Gdy wykopiemy dół, na dno włóżmy geowłókninę, a dopiero na nią folię PCV, by nie podarły jej np. korzenie. Folię staramy się równo rozłożyć. Brzegi przyciskamy kamieniami i przysypujemy żwirkiem – mają nie tylko przytrzymać folię, ale też być ozdobą!

Od razu kupmy potrzebne urządzenia. Przede wszystkim napowietrzacze, by rośliny i ryby miały wystarczjącą ilość tlenu. W tej roli mogą też wystąpić fontanny – poruszający się szybko strumień wody dotleni oczko. Przydadzą się także filtry!

Czas zapełnić nasz basen


Gdy wszystko jest już gotowe, możemy wlać wodę. Zanim posadzimy rośliny i wpuścimy ryby, powinniśmy ją najpierw uzdatnić, dodając specjalne preparaty (np. TeichStarter). Warto też dodać substancje zwalczające glony. Od razu też montujemy filtry.

Rośliny możemy sadzić natychmiast po przygotowaniu oczka. Zaplanujmy gdzie mają rosnąć – jedne są wysokie, inne dobrze czują się przy brzegu. Po 2–3 dniach możemy wpuszczać ryby. Najprostsze w hodowli to karp koi, amur biały, karaś złocisty, złota orfa.