nietypowe zastosowania cynamonu, do czego używać cynamonu fot. Fotolia

Nietypowe zastosowania cynamonu - 6 pomysłów

Przyda się nie tylko w kuchni!
Weronika Kwaśniak / 06.10.2015 07:00
nietypowe zastosowania cynamonu, do czego używać cynamonu fot. Fotolia

Chyba nie istnieją osoby, które nie lubiłyby tej aromatycznej przyprawy. Niektórzy dodają ją niemal do wszystkich potraw - nie tylko tych na słodko! Większość Polaków nie wyobraża sobie bez cynamonu chociażby smakowitej szarlotki. Jak się jednak okazuje, ma on wiele innych zastosowań - także poza kuchnią! Zobacz sama!

1. Przeciwko przeziębieniom

Cynamon jest znany i ceniony ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dodawany do rozmaitych dań będzie świetnym, naturalnym środkiem wzmacniającym odporność organizmu!

2. Przeciwko mdłościom

Borykasz się z męczącymi mdłościami? Cynamon, podobnie jak imbir, ma właściwości pomagające zwalczyć niemiłe nudności. Uwaga! Niektóre źródła podają, że ciężarne nie powinny spożywać tej przyprawy w zbyt dużych ilościach - może mieć ona właściwości poronne.

3. Do odstraszania mrówek

Ludzie uwielbiają charakterystyczny aromat cynamonu, jednak nie odpowiada on niektórym owadom. Wykorzystaj tę wiedzę, jeśli np. chcesz pozbyć się mrówek z domu!

4. Do zwalczania cellulitu

Każda kobieta powinna pokochać cynamon ze względu na jego właściwości antycellulitowe. Jak je spożytkować? Możesz wymieszać przyprawę z ulubionym peelingiem.
Innym pomysłem jest rozmieszanie cynamonu z wodą tak, aby powstała gęsta papka. Obłóż nią uda, owiń folią (np. spożywczą) i trzymaj przez 45-70 minut. Jeśli twoja skóra jest podatna na alergie i podrażnienia, lepiej jednak uważać - wtedy maseczka może mieć niekorzystne właściwości i sprzyjać powstaniu zaczerwienień.

5. Jako odświeżacz powietrza

Jeżeli w twoim mieszkaniu pojawił się nieprzyjemny zapach (np. po przypaleniu potrawy), którego trudno się pozbyć, przygotuj cynamonowy odświeżacz.
W garnku zagotuj wodę, dodaj cynamon i goździki, a potem podgrzewaj. Miły aromat sprawi, że zapach spalenizny zostanie zneutralizowany.

6. Jako płyn do płukania ust

Warto przygotowywać domowy płyn do płukania ust! Sposób jest bardzo prosty: do szklanki wódki dodaj 1/3 filiżanki cynamonu.
Dokładnie wymieszaj i odstaw na 2-3 tygodnie. Po upływie wyznaczonego czasu mikstura jest gotowa do stosowania.

Zobacz inne nietypowe zastosowania produktów: