Nieskazitelna eko- czystość w łazience

Łazienka to nieodłączne miejsce codziennych rytuałów. Oaza spokoju, relaksu i …. czystości - i to o nią właśnie warto dbać na bieżąco. Zapuszczona, z kilkudniowym osadem mydlanym czy zabrudzonymi kafelkami mści się podwójnie. Oto kilka prostych i skutecznych sposobów na idealna czystość każdego dnia.
/ 04.09.2012 06:16

Łazienka to nieodłączne miejsce codziennych rytuałów. Oaza spokoju, relaksu i …. czystości - i to o nią właśnie warto dbać na bieżąco. Zapuszczona, z kilkudniowym osadem mydlanym czy zabrudzonymi kafelkami mści się podwójnie. Oto kilka prostych i skutecznych sposobów na idealna czystość każdego dnia.

Nieskazitelna eko- czystość w łazience

Fot. grandmashomeremedies, newsonrelevantscience, healthcommunities.com

Łazienka najpiękniejsza jest tuż po zakończeniu remontu - higienicznie czysta, błyszcząca, świeża. Niestety, jeśli ja zaniedbamy, szybko straci swój urok i klimat. Jak do tego nie dopuścić? To prostsze niż myślisz. Niech łazienka stanie się świątynią czystości i higieny! Niech cieszy oko i ciało. Jeśli mamy taka możliwość lub chcielibyśmy żyć eko- świadomie, możemy wypróbować sprytne „babcine” triki, prosto z kuchennych szafek. Czysto i bezpiecznie.

Nieskazitelna eko- czystość w łazience


Malowanie ścian - zacznijmy od naszego remontu (ewentualnego odświeżenia) – jeżeli po malowaniu łazienki odczuwamy niezbyt przyjemny zapach, który jest oczywiście zupełnie normalnym zjawiskiem, a nie mamy jak jej skutecznie wywietrzyć, warto skorzystać ze sprawdzonego sposobu. Tu nieocenianym pomocnikiem może okazać się nikt inny jak – ocet. Jeżeli postawimy na środku łazienki miskę z wodą z dodatkiem octu po kilku godzinach duszący zapach farby powinien zostać skutecznie wyeliminowany.                                                                                                 Fot. archnewhome.com

Zajrzyj: Ocet - uniwersalny produkt

Odświeżanie fug - by odzyskać świeżość fug, niezbędny będzie …. proszek do pieczenia! Nanosimy go na mokrą szmatkę i delikatnie wcieramy w brudną fugę. W takiej formie pozostawiamy ją na 20 minut, po czym ścieramy proszek mokrą szmatką. Natomiast jeśli naszym celem jest wybielenie fugi, z pomocą przyjdzie sok ze świeżej cytryny.

Nieskazitelna eko- czystość w łazience

W tym celu aplikujemy go na na miejsce, które chcemy wybielić, czyścimy przez 1-2 minuty szczoteczką, a następnie spłukujemy wodą. Biel gwarantowana. Czysto i bezpiecznie.


Zaparowane lustro – zbyt duża wilgotność i temperatura to zmora, każdej gorącej kąpieli. Do tego dochodzą niechciane zacieki z mydła, tłuste palce, pasta do zębów, kosmetyki do pielęgnacji ciała czy rozmazany tusz do rzęs. To wszystko jest częstym lokatorem na naszych łazienkowych lustrach. Co w takim razie robić, by było ono czyste i lśniące? Tu, na ratunek znów przybywa niedoceniony ocet. Wystarczy mieszanka octu i wody w proporcji 1:2. Tak przygotowaną miksturę nanosimy na lustro za pomocą szmatki, delikatnie je przecierając.
                                                                                                                         Fot..innovationsworld.com
Szpecące baterie – baterie łazienkowe, szczególnie chromowane, niezwykle szybko ulegają paskudnym zabrudzeniom. Trudno je też utrzymać w czystości, ponieważ dość delikatna powłoka uniemożliwia w żadnym wypadku szorowanie. Jednak i na to jest sprawdzony sposób - popiół! Albo drobny popiół z kominka, albo po prostu z popielniczki. Wystarczy odrobinę popiołu wysypać na wilgotną szmatkę i czyścić nim baterie. Następnie polerujemy suchą szmatką i gotowe.

Osad i rdza przy kranie – przebarwienia oraz ciemne plamy, które skutecznie niszczą klimat łazienkę i nasze dobre samopoczucie. Ale nie warto się poddać, doskonałym rozwiązaniem może się okazać spryskanie kranu gorącym octem spirytusowym albo sokiem z naszej nieśmiertelnej, a jakże uniwersalnej, świeżo wyciśniętej cytryny. Na rdzę z kolei skuteczny jest amoniak lub uwaga – uwielbiania przez dzieci (i nie tylko) Coca- Cola! Zalać, odczekać, wyszorować, spłukać i gotowe.
 

Czysta wanna i umywalka – nie potrzebujemy silnych detergentów, aby umyć wannę czy umywalkę.

Nieskazitelna eko- czystość w łazience

 Wystarczy, że na wilgotną gąbkę nalejemy odrobinę płynu do mycia naczyń i delikatnie wyczyścimy powierzchnię. Unikniemy ewentualnych zarysowań( jak po niektórych silnych środkach). Następnie wystarczy tylko spłukać pianę wodą i gotowe!


Żółte zacieki w toalecie – winowajcą znów jest niestety nasz znienawidzony kamień, wynikający z twardej wody. Warto zwrócić na niego szczególną uwagę, ponieważ poza nieestetycznym wyglądem jest również bardzo niehigieniczny. Kamień ma porowatą powierzchnię, w której gromadzą się szkodliwe dla naszego organizmu bakterie, wywołujące np. zapalenie dróg moczowych. Muszlę klozetową należy zatem czyścić codziennie przecierając jej powierzchnię mieszanką wody, octu oraz sody oczyszczonej.

                                                                                                                                                                                      Fot. askdeb.com

Przeczytaj koniecznie:Soda oczyszczona - sprzątanie bez chemii

Gąbka - niezbędnik eko-czyścioszka. Jednak gąbka to siedlisko brudu, bakterii i zarazków. Szczególnie dlatego, iż każdego dnia jest moczona i namydlana. Nie zawsze pamiętamy o jej skrupulatnym suszeniu, a to błąd. Aby była doskonałym pomocnikiem do utrzymania nieskazitelnej higieny należy od czasu do czasu zadbać również o nią. Do odświeżania gąbki idealnie nadaje się cytryna. Najpierw wyciskamy na nią sok, a następnie kładziemy pokrojoną w kostkę skórkę. Całość zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy na 24 godziny. Możemy również zastosować szybszy sposób i zwyczajnie ją wygotować.